Wynik wyszukiwania - "opec " - Wiadomości

Wróżenie z fusów. Tegoroczny popyt Chin na ropę naftową dzieli ekspertów

Wood MacKenzie przewiduje, że Chiny będą największym na świecie konsumentem ropy naftowej w tym roku, odpowiadając równocześnie za ponad jedną czwartą nowego, globalnego popytu na ropę. Równocześnie nie brak przeciwnych głosów dostrzegających słabość chińskiej gospodarki, a co za tym idzie, zmniejszenie popytu na czarne złoto w Państwie Środka.
17.02.2024

Prezydent Grudziądza o inwestycji biomasowej OPEC GRUDZIĄDZ [wideo]

W udostępnionym w mediach społecznościowych filmie, prezydent Grudziądza Maciej Glamowski wypowiedział się o inwestycji biomasowej OPEC GRUDZIĄDZ Sp. z o.o., która jest finansowanej przez NFOŚIGW, a realizowanej przez SBB ENERGY S.A.
17.01.2024

Jak Chińczyk z Arabem. Czy nowa inwestycja zmieni świat paliw?

Saudyjski koncern naftowo-gazowy Aramco współpracuje z chińskim partnerem Since Gas przy budowie pilotażowego zakładu w Chinach, mającego na celu przekształcenie amoniaku w wodór. Jest to jedyna z wielu inwestycji Arabów w Państwie Środka mających na celu dekarbonizację środowiska.
17.01.2024

Smart home w Grudziądzu

Spółka OPEC GRUDZIĄDZ wspólnie ze Spółdzielnią Mieszkaniową w Grudziądzu wprowadziły pilotażowe rozwiązanie SMART HOME, które funkcjonuje w wielorodzinnym budynku zlokalizowanym na osiedlu Strzemięcin.
14.01.2024

Awantura o paliwa kopalne. Czy będzie czym zatankować auto?

Nie milkną echa szczytu klimatycznego COP28, który jest już za nami. Jednym z głównych wątków, będącym zarazem źródłem kontrowersji oraz debat, były temat perspektyw dalszego wykorzystania paliw kopalnych. Mając na uwadze tarcia między apologetami paliw kopalnych a zwolennikami zielonej energii, można zastanowić się, czy ich przyszłość jawi się w czarnych barwach, czy też przeciętny Kowalski może założyć różowe okulary, tankując swoje auto?
23.12.2023

Koalicja Klimatyczna: Mimo rozwodnionego porozumienia, COP28 to początek końca ery paliw kopalnych

Negocjacje podczas Szczytu Klimatycznego COP28 w Dubaju zakończono z dobowym opóźnieniem. Przedmiotem największego sporu między “petropaństwami” a krajami już dziś cierpiącymi przez zmiany klimatu były paliwa kopalne. Choć w ostatecznym tekście globalnego przeglądu (ang. Global Stocktake) znalazł się zaledwie zwrot o stopniowym wycofywaniu paliw kopalnych, to mimo wszystko COP28 wyznacza początek końca ery paliw kopalnych.
13.12.2023

COP28. Francuska minister wściekła na OPEC za deklaracje w sprawie paliw kopalnych

Jestem oszołomiona i wściekła na OPEC za deklaracje podczas konferencji COP28 w Dubaju o braku zgody na porozumienie w sprawie redukcji zużycia paliw kopalnych – powiedziała w sobotę francuska minister ds. transformacji energetycznej Agnes Pannier-Runacher.
09.12.2023

COP28. Szef OPEC wezwał członków organizacji do odrzucenia każdej umowy skierowanej przeciw paliwom kopalnym

Sekretarz generalny OPEC Haitham al.-Ghais wezwał członków organizacji do odrzucenia każdej umowy szczytu klimatycznego COP28, która skierowana byłaby przeciw paliwom kopalnym zamiast emisji – wynika z listu z 6 grudnia, który agencja Reutera ujawniła w piątek.
09.12.2023

OPEC GRUDZIĄDZ konsekwentnie inwestuje w technologie redukujące zużycie węgla i poprawiające jakość powietrza

Zrównoważony rozwój miasta powinien godzić komfort życia mieszkańców oraz funkcjonowanie lokalnej gospodarki bez nadmiernego eksploatowania środowiska naturalnego. Każdy chce mieszkać w czystym mieście, ogrzewanym ekologicznym ciepłem, gdzie zimą bez obaw o smog można wychodzić na spacer. OPEC GRUDZIĄDZ stale zmniejsza zużycie węgla.
11.11.2023

Sztuczna inteligencja zarządza ciepłem w Gdyni, optymalizuje pracę sieci i obniża ślad węglowy

Innowacyjne urządzenie firmy Grundfos po raz pierwszy w Polsce optymalizuje pracę sieci cieplnej, w rejonie dzielnicy Karwiny w Gdyni. Ten pilotażowy w naszym kraju projekt z sukcesem sprawdził się m.in. w duńskim ciepłownictwie, dlatego przedstawiciele władz Gdyni, firmy Grundfos i OPEC w dniu 19 kwietnia br. powiadomili branżę, media i mieszkańców miasta o uruchomieniu nowatorskiego rozwiązania.
20.04.2023

Pomorze rozbudowuje wspólny system ciepłowniczy. Podłączenie do niego kolejnego miasta ma skutkować niższymi rachunkami za ogrzewanie

Reda, dotąd zasilana przez miejską ciepłownię Koksik, została właśnie podłączona do gdyńsko-rumskiej sieci ciepłowniczej OPEC, do której ciepło dostarcza elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Gdyni. Dzięki tej zmianie zmniejszy się w Redzie emisja dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji, a mieszkańcy będą płacić za ciepło mniej niż dotychczas. Jak informują przedstawiciele PGE EC, Elektrociepłownia Gdyńska jest jedynym producentem ciepła w wysokosprawnej kogeneracji, zapewniającym bezpieczeństwo energetyczne mieszkańcom
21.02.2023

Elektrociepłownia Gdyńska zapewnia ciepło także mieszkańcom Redy

Elektrociepłownia Gdyńska, należąca do PGE Energia Ciepła, z Grupy PGE, jest jedynym producentem ciepła w wysokosprawnej kogeneracji, zapewniającym bezpieczeństwo energetyczne mieszkańcom i instytucjom podłączonym do miejskiej sieci ciepłowniczej OPEC w Gdyni, Rumii i Kosakowie. Od 16 lutego 2023 roku z tego ciepła korzystają także mieszkańcy Redy, podłączeni do sieci ciepłowniczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Ciepłowniczo-Komunalnego „Koksik”.
20.02.2023

Prezes PGE: Rosja chce zaburzyć poczucie bezpieczeństwa

Rosja chce zaburzyć poczucie bezpieczeństwa nie tylko społeczeństwa polskiego, ale również europejskiego, Rosja próbuje przerzucić odpowiedzialność za kryzys energetyczny, który wywołała, napadając na Ukrainę – mówił w Rzeszowie prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
17.11.2022

Risen Energy wygrywa przetarg na dostawę modułów fotowoltaicznych 210 mm 650 W+ dla pokazowego zakładu Sinopec wytwarzającego ekologiczny wodór

Projekt ma się stać największym na świecie zakładem wytwarzającym wodór przy użyciu paneli fotowoltaicznych.
11.03.2022

Gaz z północnej Afryki może ograniczyć uzależnienie Unii Europejskiej od Rosji

Wstrzymanie przez Algierię w listopadzie ub.r. dostaw gazu do Hiszpanii biegnącym przez Maroko rurociągiem Maghreb-Europa (GME) zmusiło Madryt do zwiększenia dywersyfikacji dostaw surowca. Obecnie pojawiły się szanse na nowe przedsięwzięcia, pozwalające ograniczyć ilość rosyjskiego gazu w Unii Europejskiej.
15.02.2022

Podaż na platformy wiertnicze może zwiększyć się w 2022 roku

Proces złomowania i konserwacja platform wiertniczych zmniejszyły zapotrzebowanie na tego rodzaju nowe instalacje na świecie. Jednak eksperci zakładają, że w 2022 roku stabilne ceny surowców mogą zwiększyć aktywność w sektorze wydobywczym.
05.01.2022

Gdynia, czyli miasto przyjazne energii

Niezawodne i bezpieczne dostawy energii, przeciwdziałanie smogowi i rozwój elektromobilności – to główne kryteria, które pozwalają wyłonić najlepsze gminy w Polsce. Gdynia znalazła się wgronie „Samorządów przyjaznych energii”, zdobywając grant inwestycyjny o wartości 10 tys. złotych w konkursie Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.
05.11.2021

Biden pochwalił postępy podczas COP26, ale zganił Chiny, Rosję i OPEC

Prezydent USA Joe Biden ocenił we wtorek, że światowym liderom udało się wiele osiągnąć podczas konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow, a Ameryka przewodziła w tej kwestii. Jednocześnie potępił Chiny i Rosję za bezczynność, zaś państwa OPEC obwinił za wysokie ceny energii.
04.11.2021

COP26 - wszyscy deklarują walkę ze zmianami klimatu, ale rozbieżności są szerokie

Choć uczestnicy rozpoczynającej się w niedzielę ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 zasadniczo zgadzają się, że zmiany klimatu mają miejsce, mają one związek z działalnością człowieka i trzeba je spróbować zatrzymać, co do tego jak to zrobić, są już rozbieżności.
31.10.2021

Obajtek: Ceny paliwa powinny zacząć się normować

Sytuacja powinna się stabilizować, bo skoro gospodarka na świecie studzi się, to i zapotrzebowanie na ropę będzie mniejsze, co sprawi, że ceny paliwa zaczną się normować - ocenił w wywiadzie dla wtorkowego "Dziennika Gazety Prawnej" prezes Orlenu Daniel Obajtek.
26.10.2021

W przyszłym roku ceny paliwa, gazu i prądu wzrosną nawet o 30–40 proc.

Na globalnych rynkach rosną ceny surowców energetycznych, a to pociąga za sobą podwyżki detalicznych cen prądu czy gazu. Od października więcej płacą klienci PGNiG, a koncern zapowiada kolejne wnioski o zatwierdzenie wyższych taryf, które będą obowiązywać od nowego roku.
25.10.2021

Europa - kryzys energetyczny na własne życzenie. Gra z Katarem i Rosją w ruletkę

Europa zafundowała sobie kryzys energetyczny. Ale czy tylko sobie? Niektórzy eksperci twierdzą, że cały świat odczuwa to co dzieje się w Europie. Polscy przedsiębiorcy i konsumenci widzą to obserwując ceny towarów i usług już dzisiaj.
22.10.2021

Kurtyka: UE musi pilnie zareagować na bezprecedensowy wzrost cen energii

Sprawdzenie czy Gazprom nie nadużywa swojej pozycji, obowiązkowe magazynowanie gazu, reforma systemu ETS, a także ochrona zagrożonych ubóstwem energetycznym - to zdaniem ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki pilne działania, jakie UE musi podjąć w reakcji na bezprecedensowy wzrost cen energii w Unii.
19.10.2021

OPEC+ podjął decyzję o stopniowym zniesniu ograniczeń wydobycia ropy

Grupa OPEC+ uzgodniła w środę podczas spotkania w Wiedniu, że w październiku zacznie stopniowo znosić ograniczenia wydobycia ropy, nałożone w ubiegłym roku, by zapobiec spadkowi cen. AFP zwraca uwagę, że kartel naftowy nie zareagował na pośrednie wezwania USA do zwiększenia produkcji.
02.09.2021

Falownik Solis zasila pierwsze wybudowane przez Sinopec stanowisko zaopatrzenia w paliwo gazowe neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla i wyposażone w system zintegrowanych ogniw fotowoltaicznych BIPV

Na stacji paliw Liuhua, Baise, Guangxi, Chiny, uruchomiono pierwsze wybudowane przez Global Energy Major Sinopec stanowisko zaopatrzenia w paliwo gazowe wyposażone w system zintegrowanych ogniw fotowoltaicznych i neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla.
20.06.2021

Chiny. Stację benzynowa w 100 proc. zasilana energią słoneczną otwarta

W Chinach powstała stacja benzynowa, która jest całkowicie zasilana energią elektryczną produkowaną przez instalację fotowoltaiczną zainstalowaną na dachu kompleksu.
24.05.2021

Gdynia w międzynarodowej eko inicjatywie

Gdynia jako pierwsza w Polsce oficjalnie dołącza do Green City Accord – europejskiej inicjatywy zobowiązującej miasta do poprawy stanu środowiska. Miejscy radni przyjęli na środowej sesji projekt uchwały w sprawie przystąpienia do porozumienia, które dotyczy m.in. dbałości o jakość powietrza, wody, gospodarki odpadami, walki z hałasem i wspierania bioróżnorodności.
26.02.2021

Jak Gdynia dba o czyste powietrze?

Gdyńskie powietrze należy najczystszych w kraju. Zdarzają się jednak dni, jak dzisiaj, kiedy jego jakość jest niższa niż zazwyczaj. Wkrótce i one staną się pieśnią przeszłości – nie tylko krótkofalowo, ze względu na nadchodzącą odwilż czy wiatr od morza, ale również na stałe za sprawą systematycznego likwidowania pieców w mieście.
24.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.