Jak Chińczyk z Arabem. Czy nowa inwestycja zmieni świat paliw?

Strona główna Energetyka, OZE Jak Chińczyk z Arabem. Czy nowa inwestycja zmieni świat paliw?

Partnerzy portalu

Jak Chińczyk z Arabem. Czy nowa inwestycja zmieni świat paliw? - ZielonaGospodarka.pl

Saudyjski koncern naftowo-gazowy Aramco współpracuje z chińskim partnerem Since Gas przy budowie pilotażowego zakładu w Chinach, mającego na celu przekształcenie amoniaku w wodór. Jest to jedyna z wielu inwestycji Arabów w Państwie Środka mających na celu dekarbonizację środowiska.

Aramco, będący największym na świecie eksporterem ropy naftowej, ma w planach zainwestowanie niemal 0,5 mld dolarów na badania i rozwój związane ze zrównoważonym rozwojem. Znaczącą rolę w inwestycjach saudyjskiego giganta odgrywają technologie związane z dekarbonizacją środowiska. Tym razem na celowniku Arameco znalazł się amoniak, którego przekształcanie w wodór ma mieć miejsce razem z chińskim Since Gas – donosi The South China Morning Post (SCMP).

Aramco wraz Since Gas budują zakład w Jiangmen, który wedle zamierzeń będzie w stanie produkować 200 kg wodoru dziennie. Konwersja amoniaku w wodór wykorzystuje katalizator opracowany we współpracy z saudyjskim Uniwersytetem Nauki i Technologii Króla Abdullaha.

Spalanie wodoru nie powoduje emisji dwutlenku węgla, jednakże bolącą jest kosztowny transport. Amoniak, który jest wytwarzany w reakcji azotu i wodoru w wysokiej temperaturze i ciśnieniu, nie jest łatwy w obsłudze, ale może być transportowany taniej niż wodór.

W planach Aramco jest produkcja 11 mln ton amoniaku wytworzonego z gazu ziemnego do 2030 roku. Tak wytworzony amoniak ma być sprzedawany na kontynentach europejskim i azjatyckim, potencjalnie zmniejszając emisję dwutlenku węgla o ponad 70 procent w porównaniu z konwencjonalnymi paliwami – stwierdza Aramco przywoływane przez SCMP.

Wspólne działania Arabów z Chińczykami nie stanowią odosobnionego przypadku współpracy. 

Arameco posiada pięć biur i trzy spółki joint venture w Państwie Środka, w tym m.in. Huajin Aramco Petrochemical Co. Ltd. (HAPCO), spółkę rafineryjno-petrochemiczną; Fujian Refining & Petrochemical Co., Ltd., czy też Sinopec Senmei (Fujian) Petroleum Co., Ltd., spółkę joint venture Aramco, ExxonMobil i Sinopec, dysponującą ok. 1000 detalicznych stacji benzynowych i sklepów ogólnospożywczych. Jakby tego mało, Arameco posiada 10 proc. udziałów w Rongsheng Petrochemical Co. 

„Chińska gospodarka jest wyjątkowa pod względem wielkości, skali i siły. Kraj ten jest krainą możliwości dla wiodących firm i partnerów strategicznych, którzy podzielają wizję Chin. Aramco jest dumne z tego, że od dziesięcioleci jest kluczowym partnerem Chin, a nasze poglądy na przyszłość energii są ściśle zgodne. Podwajamy wysiłki, aby zaspokoić zapotrzebowanie Chin na energię, w tym nowe produkty o niższej emisji dwutlenku węgla, chemikalia i zaawansowane materiały, wszystkie wspierane przez technologie redukcji emisji” – stwierdza w wywiadzie Prezydent Aramco Asia, Mutib A. Al-Harbi.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.