Wynik wyszukiwania - "praga" - Wiadomości

Polska i Dania przechodzą od słów do czynów w przyspieszaniu transformacji energetycznej

Wybór Polski jako celu pierwszej zagranicznej podróży JW Króla Fryderyka X od objęcia w połowie stycznia tronu Danii nie był przypadkowy - jak podkreślał duński monarcha, oba kraje łączą nie tylko wspólne wartości, ale także interesy gospodarcze, zwłaszcza w obszarze tzw. zielonej transformacji. Podczas wizyty podpisano wiele listów intencyjnych dotyczących ambitnych inwestycji w zrównoważone rolnictwo, produkcję biogazu, elektrownie morskie czy dekarbonizację warszawskiego metra.
06.02.2024

Warszawa. Na czwartkowej sesji radni mają głosować w sprawie strefy czystego transportu

W porządku obrad czwartkowej sesji Rady Warszawy pierwszym punktem będzie projekt uchwały wprowadzającej strefę czystego transportu. Największe kontrowersje wzbudza obszar, który ma być objęty ograniczeniami wjazdu.
07.12.2023

Wojewoda mazowiecki o strefie czystego transportu: nazywam ją strefą wykluczenia transportowego

Ja ją nazywam strefą wykluczenia transportowego, dlatego że jedna trzecia Warszawy ma być objęta strefą do której nie wjadą samochody ze starszych roczników - powiedział w środę wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński na antenie tvp.info pytany o ocenę pomysły wprowadzenia w Warszawie strefy czystego transportu.
22.11.2023

Porozumienie Stopkorkom krytykuje wprowadzenie w Warszawie tak rozleglej strefy czystego transportu

Warszawska strefa czystego transportu została zaprojektowana skandalicznie, bo nic nie uzasadnia aż tak szerokich granic tej strefy. Tym bardziej, że obejmuje ona np. Wisłostradę, która jest drogą przelotową, ale także drogą, którą mieszkańcy poruszają się, by załatwić ważne sprawy, np. w centrum - powiedział PAP Paweł Skwierawski z inicjatywy mieszkańców Stopkorkom.
18.11.2023

Radny PiS: taki rozmiar strefy czystego transportu to pułapka na wszystkich mieszkańców Warszawy

Taki rozmiar strefy czystego transportu to tak naprawdę pułapka na wszystkich mieszkańców Warszawy. Jej granice obejmują większość newralgicznych ulic. Oznacza to, że osoby mieszkające nawet w odległych dzielnicach będą miały z tego powodu duże kłopoty i prędzej czy później będą zmuszone do ponoszenia wydatku na zakup nowego auta - powiedział PAP wiceprzewodniczący miejskiej komisji infrastruktury i inwestycji radny Maciej Binkowski.
15.11.2023

Prezydent Warszawy o strefie czystego transportu: Być może mieszkańcy strefy będą traktowani inaczej

Będziemy proponowali ulgi dla seniorów, którzy mieszkają w strefie. Na czym skończymy, to się okaże, być może będzie tak, że mieszkańcy strefy będą traktowani inaczej - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na spotkaniu z mieszkańcami warszawskiej Pragi-Północ pytany o sytuację mieszkańców, których obejmie strefa czystego transportu.
15.11.2023

Wojewoda Mazowiecki o projekcie strefy czystego transportu w Warszawie: To będzie strefa wykluczenia uboższych warszawiaków

To będzie strefa wykluczenia uboższych warszawiaków. Mniej zamożni będą mieli zakaz wjazdu zaś ci, których stać na auto za kilkaset tysięcy będą zatruwali powietrze jak im się żywnie podoba. Absurd i niesprawiedliwość - napisał na platformie X (dawniej Twitter) wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński komentując nowy projekt stołecznego ratusza ws. strefy czystego transportu.
14.11.2023

W Warszawie nowy projekt strefy czystego transportu trafi pod obrady Rady Miasta

Po konsultacjach i dodatkowych analizach warszawska strefa czystego transportu, obejmie większy obszar niż pierwotnie zakładano i jednocześnie wprowadzi dodatkowe rozwiązania dla warszawiaków. Nowa propozycja SCT trafi w najbliższych dniach pod obrady Rady Warszawy - poinformował stołeczny ratusz.
13.11.2023

Woda z warszawskich basenów służy do mycia ulic i torowisk

Kolejny raz Warszawa wykorzystuje wodę z miejskich basenów do porządków na ulicach i torowiskach. W tym roku Zarząd Oczyszczania Miasta odzyskał 2,5 mln litrów wody. Od momentu zainicjowania akcji było to już łącznie 9 mln litrów - poinformował stołeczny ratusz.
21.09.2023

Od 2024 ograniczenia w ruchu samochodów spalinowych w miastach. Sprawdź datę ważności swojego auta

Decydując się na zakup używanego samochodu, bierzemy pod uwagę aspekty takie jak budżet, przebieg pojazdu, jego typ, historię czy stan techniczny. Jednak czy analizujemy jak długo posłuży on nam w mieście - z dostępem do wszystkich dzielnic? Strefy bezemisyjne stają się coraz popularniejsze. Już od 1 lipca 2024 roku do Warszawy i Krakowa zawitają Strefy Czystego Transportu, a w ślad za nimi na pewno zaczną iść kolejne miasta. Eksperci autobaza.pl uczulają na przemyślane zakupy „nowych - starych” pojazdów.
27.07.2023

Strefa czystego transportu przyniesie Warszawie lepsze powietrze - rekomendacje naukowców z ICCT

W myśl obowiązującego prawa Warszawa jest zobowiązana w przyszłym roku utworzyć strefę czystego transportu, która ograniczy wjazd do centrum najbardziej zanieczyszczającym powietrze pojazdom. Ograniczenie obejmie jedynie starsze niż 28-letnie samochody benzynowe i ponad 19-letnie pojazdy z silnikiem Diesla. Według danych stanowią one dziś ok. 3 proc. aut na stołecznych drogach, a odpowiadają nawet za ponad 20 proc. emisji zanieczyszczeń z transportu.
10.03.2023

Rzecznik rządu: Kopalnia Turów jest kluczowym elementem zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski

Kopalnia Turów jest kluczowym elementem zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski; polski rząd miał pełną rację broniąc polskich obywateli przed ogromnymi stratami, które wywołałoby zablokowanie wydobycia węgla - podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller, komentując wniosek do KE ws. kopalni Turów.
28.10.2022

Szczyt Rady Europejskiej w Pradze; wśród tematów Ukraina, energetyka i gospodarka

W piątek przywódcy 27 krajów UE spotkają się na nieformalnym szczycie Rady Europejskiej w Pradze. Będą rozmawiać o agresji Rosji na Ukrainę, energetyce i sytuacji gospodarczej.
07.10.2022

Morawiecki rozmawiał w Pradze z szefową brytyjskiego rządu m.in. bezpieczeństwie, energii i klimacie

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w czwartek w Pradze z szefową brytyjskiego rządu Liz Truss m.in. o bezpieczeństwie, energii i klimacie - poinformowała KPRM. Ponadto szef rządu rozmawiał z premierem Norwegii ws. polityki klimatyczno-energetycznej UE.
07.10.2022

Szczyt UE już dzisiaj. Tematem bezpieczeństwo energetyczne

Głównym tematem dwudniowego szczytu UE w Pradze będą kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym. Poruszone będą też kwestie geopolityczne, w tym nielegalne przyłączenie części Ukrainy do Rosji, których nie uznaje zarówno Polska, jak i cała Unia - mówił rzecznik rządu Piotr Müller.
06.10.2022

Śrubena Unia: kiedy potrzeba naprawdę precyzyjnych, zielonych rozwiązań

Producenci taboru kolejowego i zarządzający infrastrukturą kolejową m.in. z Chin, Australii, Hongkongu czy też z Francji coraz chętniej sięgają po produkty powstające w żywieckiej spółce Śrubena Unia. Nie jest więc przypadkiem, że znalazły się one również w chińskich kolejach dużych prędkości.
04.07.2022

Jakim autem wjedziemy do centrum Berlina lub Wiednia? Analiza stref niskiej emisji spalin w europejskich stolicach

Wakacyjne podróże samochodem, choć dają elastyczność i swobodę, wymagają od kierowcy znajomości obowiązujących przepisów w wielu krajach. Coraz częściej, oprócz tradycyjnych ograniczeń drogowych, spotykane są także obostrzenia związane z wjazdem do centrów miast i zlokalizowanych w nich stref niskiej emisji. Aby uniknąć niespodzianek w postaci wysokich mandatów, przed wyjazdem warto skontrolować, w których aglomeracjach możemy spodziewać się stref o ograniczonym ruchu dla pojazdów spalinowych. Eksperci autobaza.pl sprawdzają, jak
27.06.2022

Piotr Müller: projekty realizowane ze środków UE nie są zagrożone w zw. z karami za Turów

Żadne projekty realizowane ze środków unijnych nie są zagrożone w związku z karami UE za Turów, gdyż zostaną one sfinansowane z budżetu krajowego - poinformował w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.
08.04.2022

Veolia konsultuje podłączenie dostawy ciepła - ponad 9 mln zł na podłączenie warszawskich budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej

Ponad 9 milionów złotych przeznaczy miasto na podłączenie przez najbliższe dwa lata 52 budynków do centralnego ogrzewania w dzielnicach Praga-Północ, Targówek i Praga-Południe - poinformował stołeczny ratusz.
15.02.2022

Anna Moskwa: Czesi otrzymali potwierdzenie przesłania przelewu na 45 mln euro

Czesi otrzymali potwierdzenie przesłania przelewu na 45 mln euro - powiedziała w czwartek w Polsat News minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że strona czeska zadeklarowała gotowość do "natychmiastowego wycofania sporu".
04.02.2022

Czeski rzecznik rządu: gabinet w środę zajmie się sprawą kopalni Turów

Rzecznik czeskiego rządu Vaclav Smolka przekazał PAP, że na środowym posiedzeniu gabinet będzie się zajmował czeskim projektem umowy z polskim rządem dotyczącej kopalni węgla brunatnego Turów. W oficjalnym programie posiedzenia rządu nie było informacji o dyskutowaniu umowy.
25.01.2022

Sprawa Turowa na ostatniej prostej

Czesi gotowi są przystać na większość warunków, ale nie wszystkie kwestie zostały ostatecznie rozstrzygnięte. Decyzje są w rękach rządu w Pradze - pisze "Dziennik Gazeta Prawna" o negocjacjach ws. Turowa.
20.01.2022

Warszawskie spółdzielnie wnoszą do wojewody o unieważnienie nowej uchwały śmieciowej

Kilkanaście warszawskich spółdzielni zwróciło się do wojewody mazowieckiego o unieważnienie oraz wstrzymanie wykonania nowej uchwały śmieciowej. Zgodnie z nowymi przepisami od 1 stycznia warszawiacy będą płacić za wywóz nieczystości w zależności od metrażu mieszkania.
06.12.2021

TSUE: opinia rzecznika generalnego ws. kopalni Turów zostanie ogłoszona 3 lutego 2022 r.

Opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie dotyczącej kopalni węgla brunatnego Turów zostanie ogłoszona 3 lutego 2022 roku - poinformował w poniedziałek na Twitterze Ireneusz Kolowca z biura prasowego TSUE.
30.11.2021

Polacy przejechali ponad 10000 km samochodami elektrycznymi na COP26 w Glasgow

Polska Izba Rozwoju Elektromobilności (PIRE) zrealizowała projekt The eMobi Road to COP26, czyli zeroemisyjną wyprawę przez Europę do Glasgow, aby podczas tegorocznego szczytu klimatycznego COP 26 wręczyć petycję w sprawie ustanowienia przez ONZ Światowego Dnia Elektromobilności. Wydarzenie zostało zainaugurowane 19 października 2021 r. przy udziale ministra i prezydenta COP24 w Katowicach - Michała Kurtyki.
17.11.2021

Polska 2050 składa wniosek o rozszerzenie porządku obrad Sejmu o informację premiera ws.Turowa

Czy katastrofa w Bogatyni z 2016 r. stoi na przeszkodzie porozumienia polsko-czeskiego ws. Turowa - pytali w poniedziałek przedstawiciele Polski 2050, którzy składają wniosek o rozszerzenie porządku obrad Sejmu o informację premiera ws. negocjacji dotyczących kopalni Turów.
16.11.2021

MKiŚ: otrzymaliśmy od strony czeskiej propozycję treści jednego ze spornych artykułów ws. Turowa

Strona polska otrzymała od Czechów propozycję treści jednego ze spornych artykułów w sprawie Turowa; analizujemy ją i będziemy o tym rozmawiać z naszymi czeskimi partnerami w najbliższych dniach - poinformował w piątek PAP rzecznik resortu klimatu i środowiska Aleksander Brzózka.
15.11.2021

MKiŚ: Czesi pracują nad odpowiedzią na polską propozycję ws. Turowa

Strona czeska pracuje nad swoją propozycją spornego artykułu umowy w sprawie kopalni Turów i odpowiedzi na naszą propozycję - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik resortu klimatu i środowiska Aleksander Brzózka.
08.11.2021

Górnicy manifestowali w obronie suwerenności energetycznej Polski

W obronie suwerenności energetycznej Polski, miejsc pracy i przeciw wysokim cenom energii i ciepła manifestowali w sobotę przedstawiciele związkowców energetyczno-górniczych pod Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Warszawie.
06.11.2021

Kontynuacja polsko-czeskich rozmów ws. KWB Turów

Do zawarcia porozumienia ze stroną czeską w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów potrzebny jest czas i prawdopodobnie w poniedziałek zostanie ogłoszony ostateczny komunikat - zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w piątek w Pradze po rozmowach z ministrem środowiska Czech Richardem Brabcem.
06.11.2021

Moskwa: w piątek liczymy na koniec negocjacji ws. Turowa, choć umowa z Czechami nie zostanie jeszcze podpisana

Przy dobrej woli Czechów jedno piątkowe spotkanie powinno wystarczyć, aby zakończyć negocjacje ws. Turowa, choć podpisanie umowy międzyrządowej i tym samym wycofanie skargi Czech z TSUE może zająć jeszcze trochę czasu - powiedziała PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
05.11.2021

W piątek polska minister klimatu spotka się z czeskim odpowiednikiem ws. Turowa

W piątek po południu w Pradze ma dojść do spotkania minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z jej czeskim odpowiednikiem Richardem Brabcem. Polska strona liczy, że podczas tej wizyty uda się osiągnąć ostateczne porozumienie ws. Turowa.
05.11.2021

Nowa polska minister klimatu Anna Moskwa przyjedzie w piątek do Pragi

Polska minister klimatu Anna Moskwa przyjedzie w piątek do czeskiej Pragi, zapowiedział na konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow premier Czech Andrej Babisz. Jednym z tematów jej rozmów z czeskim ministrem środowiska Rchardem Brabcem ma być kopalni Turów.
02.11.2021

10 000 km bez emisji dla elektromobilności

Polska Izba Rozwoju Elektromobilności (PIRE) rozpoczyna The eMobi Road to COP, czyli wyprawę przez Europę do Glasgow, aby podczas tegorocznego szczytu klimatycznego COP 26 wręczyć petycję o ustanowieniu Światowego Dnia Elektromobilności. W inauguracji wydarzenia, które odbyło się 19 października 2021 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, udział wziął minister Michał Kurtyka.
20.10.2021

W Pradze odbyła się kolejna runda negocjacji w sprawie KWB Turów

W Pradze, w czwartek 5 sierpnia 2021 r., odbyło się kolejne spotkanie negocjacyjne w sprawie kopalni w Turowie.
06.08.2021

Piwo o smaku... zmian klimatycznych

W USA powstało i zostało już wprowadzane na rynek, piwo neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Jest to nowy produkt, który ma nadzieję poradzić sobie z kryzysem klimatycznym.
20.05.2021

MKiŚ: mamy szereg argumentów odrzucających czeskie zarzuty ws. Turowa

Mamy szereg argumentów odrzucających czeskie zarzuty wobec działalności kopalni węgla brunatnego Turów - podkreślił wiceszef MKiŚ Piotr Dziadzio. Dodał, że Czesi oczekują od Polski zainwestowania nawet 60 mln euro po ich stronie.
30.03.2021

Czeski rząd zaskarży Polskę do TSUE w związku z rozbudową kopalni "Turów”

Na wniosek ministerstwa spraw zagranicznych i ministerstwa środowiska rząd Czech zdecydował w poniedziałek o skierowaniu skargi na Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w związku z rozszerzeniem kopalni węgla brunatnego "Turów". Praga będzie zabiegać o wstrzymanie wydobycia.
22.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.