Piwo o smaku... zmian klimatycznych

20.05.2021 16:05 Źródło: Własne

Partnerzy portalu

Piwo o smaku... zmian klimatycznych - ZielonaGospodarka.pl
Pixabay

W USA powstało i zostało już rozprowadzane piwo neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Jest to nowy produkt, który ma nadzieję poradzić sobie z kryzysem klimatycznym.

Twórcy New Belgium Co. rzucają wyzwanie branży spożywczej i napojów, w kwestii zużycia węgla, wprowadzając na rynek piwo, które zostało opisane jako „climate change in a can” (przyp. red. zmiana klimatu w puszce).

Ich najnowszy napój z limitowanej edycji „Torched Earth Ale” wykorzystuje składniki, takie jak mniszek lekarski, ekstrakty chmielowe i zanieczyszczoną dymem wodę, zamiast zwykłych oczyszczonych składników używanych do produkcji piwa  w masowej skali.



Ta kombinacja sprawia, że piwo o smaku dymnym może być przyszłym smakiem branży piwnej, jeśli marki i właściciele firm nie zaktualizują swoich planów, aby zareagować na narastający kryzys klimatyczny.

Kompozycja piwa została specjalnie dobrana przez miksologów tak, aby smakowało okropnie. Wybrano szereg składników, które mają odzwierciedlić charakter składników, które byłyby dostępne w zniszczonej przez klimat przyszłości.

Przemysł piwowarski obfituje w wykorzystanie zbóż, w szczególności jęczmienia, a wysoki procent upraw będzie miał bezpośredni wpływ na przemysł rolniczy, który już znajduje się pod presją ze względu na postępujące zmiany klimatyczne.

New Belgium Co. ma nadzieję, że ten odważny krok zachęci większe firmy z branży do zrobienia tego samego i pomoże rozwiązać problem śladu węglowego w nowy sposób, który podniesie również świadomość społeczną.

Jak zmiany klimatyczne wpłynęły na branżę piwowarską?

Coraz częściej występujące susze i ekstremalne fale upałów, będące bezpośrednim skutkiem zmian klimatycznych, sprawiły, że przyszłość uprawy jęczmienia jest coraz bardziej zagrożona. Skutkiem tych pogodowych ekstremów mogą być  znaczne wahania cen, co oznacza droższe piwo i stale zmieniające się ceny zbóż.

Obecnie Europa jest jednym z największych producentów jęczmienia na świecie, a Rosja, Niemcy i Francja produkują ponad 38 milionów ton jęczmienia rocznie.

Z kolei naukowcy szacują, że wraz ze zmianami klimatycznymi w rejonie Morza Śródziemnego, produkcja jęczmienia może się zmniejszyć od 25 do 28 proc. w zależności od prognoz.

Co robią firmy piwowarskie, aby stawić czoła kryzysowi klimatycznemu?

Przykładów jest coraz więcej, nie tylko zmiany klimatyczne, ale również nałożone na ten duży przemysł

BrewDog – szkocki producent piwa jest zdeterminowany, aby wzywać do podjęcia działań duże firmy, które jeszcze nie biorą udziału w walce ze swoim śladem węglowym.
Stała się także pierwszą międzynarodową firmą piwowarską, która w 2020 roku osiągnęła ujemny wynik emisji dwutlenku węgla i rozpoczęła kampanię nasadzeń drzew. BrewDog las powstały w ramach działalności projektu, znajduje się w szkockich Highlands, a firma ma nadzieję, że będzie w stanie zasadzić milion drzew i odtworzyć około 650 akrów torfowisk.

Lion – australijskie ramię tej marki piwa ma nadzieję, chce zwiększać świadomość swoich konsumentów i pracowników, poprzez zazielenianie swoich powierzchni biurowych i fabryk. Ma nadzieję zmniejszyć ponad 107 000 ton dwutlenku węgla, który produkuje rocznie, poprzez browarnictwo i ogólne działania biznesowe, w tym ograniczenie lotów pracowników.


Carlsberg – z celami ustalonymi odpowiednio na 2022 i 2030 rok, gigant piwny, ma nadzieję, że wykorzysta swoje nowe partnerstwo z The Carbon Trust, aby zmniejszyć swój wpływ na środowisko na 150 światowych rynkach. Marka ma obecnie nadzieję na osiągnięcie zerowej emisji gazów cieplarnianych netto we wszystkich swoich browarach do 2030 roku.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.