Morawiecki rozmawiał w Pradze z szefową brytyjskiego rządu m.in. bezpieczeństwie, energii i klimacie

zk

07.10.2022 07:15 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Morawiecki rozmawiał w Pradze z szefową brytyjskiego rządu m.in. bezpieczeństwie, energii i klimacie

Partnerzy portalu

Morawiecki rozmawiał w Pradze z szefową brytyjskiego rządu m.in. bezpieczeństwie, energii i klimacie - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Mateusz Morawiecki i Liz Truss/KPRM

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w czwartek w Pradze z szefową brytyjskiego rządu Liz Truss m.in. o bezpieczeństwie, energii i klimacie - poinformowała KPRM. Ponadto szef rządu rozmawiał z premierem Norwegii ws. polityki klimatyczno-energetycznej UE.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała w mediach spolecznościowych, że w Pradze, podczas pierwszego Szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej, premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premier Wielkiej Brytanii Liz Truss. "Spotkanie ma służyć pogłębieniu dialogu i współpracy w Europie w kwestiach związanych z bezpieczeństwem, energią i klimatem" - podkreślono.

To nie jedyne spotkanie, które szef polskiego rządu odbył podczas szczytu w Pradze. Mateusz Morawiecki spotkał się także z premierem Norwegii Jonasem Gahr Store. "W trakcie spotkań z liderami premier porusza temat wojny wywołanej przez Putina i błędnej polityki klimatyczno-energetycznej UE" - podała KPRM.

Szef polskiego rządu w czwartek rozpoczął dwudniową wizytę w Czechach, gdzie reprezentuje Polskę podczas szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej. W piątek będzie uczestniczył w nieformalnym szczycie UE.

"Przed rozpoczęciem sesji plenarnej szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Pradze premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem" - podała na Twitterze KPRM.

Ponadto na marginesie szczytu Morawiecki spotkał się m.in. z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem, premierami Słowacji i Szwecji Eduardem Hegerem i Magdaleną Andersson, a także kończącym urzędowanie premierem Włoch Mario Draghim.

Powołanie nowego formatu - Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC) - zaproponował w maju, w trakcie francuskiej prezydencji w Unii, prezydent Emmanuel Macron. Uznał, że istniejące organizacje, jak Rada Europy czy OBWE, nie są formatami, w których można szukać rozwiązań aktualnych problemów.

Później jego zdanie podzielili uczestnicy czerwcowego szczytu UE. Podkreślono wówczas, że obecne wyzwania geopolityczne dotyczą nie tylko 27 państw, ale całego kontynentu. Stąd w Pradze poza krajami UE obecni są przedstawiciele 17 innych państw, w tym Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Turcji i państw Bałkanów Zachodnich. Na spotkanie do Pragi zaproszeń nie dostali przedstawiciele Rosji i Białorusi.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 22445,00 $ tona 0,20% 28 lis
 Cynk 2911,00 $ tona -0,44% 28 lis
 Aluminium 2315,00 $ tona -1,28% 28 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.