Wynik wyszukiwania - "surowce naturalne" - Wiadomości

PGE: Rok pełen innowacyjnych rozwiązań z sektora Gospodarki Obiegu Zamkniętego

Umocnienie się na pozycji lidera krajowej branży GOZ, patent na konstrukcję dla farm fotowoltaicznych, nagrodzony innowacyjny produkt przeznaczony do likwidacji wyrobisk górniczych oraz prace nad nowymi technologiami recyklingu odpadów z OZE prowadzone przez Centrum Badań i Rozwoju GOZ – tak w skrócie wyglądał 2023 rok w projektach gospodarki cyrkularnej prowadzonych przez PGE Ekoserwis, spółkę z Grupy PGE i lidera GOZ w Polsce.
25.01.2024

IOŚ-PIB: Uboczne produkty spalania węgla powinny mieć pierwszeństwo nad surowcami naturalnymi. Można je wykorzystać przy megainwestycjach

Naukowcy, branża budowlana i eksperci środowiskowi apelują o nadanie ubocznym produktom spalania węgla kamiennego i brunatnego statusu produktów priorytetowych w inwestycjach finansowanych z publicznych środków. Brakuje niektórych regulacji, które utorowałyby drogę do wykorzystania surowców zalegających na powstałych przez ostatnie dziesięciolecia hałdach.
24.10.2023

Droga od zużytej butelki do nowej, czyli jak wygląda recykling w systemie kaucyjnym

Już w 2025 r. w Polsce zacznie funkcjonować system kaucyjny. A to oznacza, że specjalnie oznaczone butelki oraz puszki będziemy kupować za kaucją, która zostanie nam zwrócona, jeśli oddamy je zużyte do sklepu lub recyklomatu. Dzięki temu opakowania nie będą marnowane zalegając na składowiskach śmieci tylko będą trafiały do recyklingu. A co się z nimi zadzieje zanim zostaną ponownie przetworzone?
09.08.2023

Odpady z energetyki mogą wracać do obiegu - centrum badawcze PGE zajmie się ponownym wykorzystaniem popiołów, żużli czy łopat wiatrakowych [WIDEO]

W elektrowniach i elektrociepłowniach należących do Grupy PGE tylko w 2020 roku zostało wytworzonych w sumie 4,33 mln t popiołów, żużli i gipsów z instalacji odsiarczania spalin. Zamiast skończyć jako odpad, mogą być z powodzeniem przetworzone na pełnowartościowe produkty i wykorzystane np. w budownictwie czy górnictwie. PGE właśnie otworzyła w Bełchatowie ośrodek badawczy, który – zgodnie z ideą gospodarki obiegu zamkniętego – ma opracowywać i wdrażać metody ponownego zagospodarowania odpadów poprzemysłowych z energetyki i surow
21.12.2022

TAURON przekonuje firmy do efektywności energetycznej

Najtańsza energia to ta zaoszczędzona - przekonuje TAURON w kolejnym poradniku skierowanym do biznesu. Nawet o 30 procent może obniżyć rachunki za energię firma, która wdroży rozwiązania optymalizujące ich zużycie – podkreślają eksperci energetycznego lidera w ebooku dla biznesu. Audyt energetyczny i wprowadzone w jego wyniku rozwiązania proefektywnościowe potrafią wygenerować dla firmy znaczą redukcję zużycia energii.
27.09.2022

Nowe centrum w Bełchatowie będzie szukać ekoinnowacji w branży opakowaniowej. Na liście potencjalnych zamienników plastiku są m.in. słoma, wodorosty, a nawet stokrotki

Łupiny kakaowe, które mogą w przyszłości posłużyć do pakowania czekolady, słoma, wodorosty i stokrotki, których włókna – ze względu na specyficzne właściwości – mogą zwiększać wydajność papieru – to przykłady nieszablonowych surowców, które w przyszłości mogą zastąpić tworzywa sztuczne i spowodować, że branża opakowaniowa stanie się jeszcze bardziej eko. W ramach strategii badawczo-rozwojowej nad takimi rozwiązaniami pracuje DS Smith, wiodący dostawca proekologicznych opakowań z tektury falistej. Innowacyjne projekty będą opracow
22.09.2022

Woda na wagę złota. Państwowa Inspekcja Ekologiczna: Rosjanie ukradli ukraińską wodę o wartości ok. 20 mln euro

Okupanci zdążyli już ukraść ukraińską wodę o wartości niemal 20 mln euro - napisała w czwartek na Facebooku Państwowa Inspekcja Ekologiczna Ukrainy.
18.03.2022

Japoński rząd zapowiada wsparcie rynku LNG w Europie na wypadek zakłóceń związanych z Ukrainą

Japonia, jeden z największych na świecie importerów LNG, rozważy sposoby wsparcia rynku tego paliwa, jeśli kryzys wokół Ukrainy zakłóci dostawy – oświadczył w piątek minister przemysłu Koichi Haguida. Według mediów Japonia może wysłać do Europy swoje rezerwy.
04.02.2022

"Dagens Nyheter": "zielona inflacja" zagraża przejściu na gospodarkę niskoemisyjną

"Zielona inflacja", czyli znaczny wzrost cen minerałów wykorzystywanych do produkcji paneli słonecznych i baterii samochodowych, zagraża przejściu na gospodarkę niskoemisyjną - pisze w czwartek szwedzki dziennik "Dagens Nyheter".
13.01.2022

Ile plastiku ulega biodegradacji? Czy surowce naturalne mogą w pełni go zastąpić?

Teysha Technologies, producent trwałego bioplastiku AggiePol®, stworzył infografikę, aby pokazać, w jaki sposób nowa generacja bioplastików może zastąpić istniejące tworzywa sztuczne na bazie ropy naftowej. Wraz ze wzrostem emisji CO2 o ponad 2,75 miliarda ton do 2050 roku obciążenie, jakie produkcja tworzyw sztucznych ma dla naszego środowiska, zaczyna budzić niepokój.
25.05.2021

Gospodarka popiołowa – jak i do czego wykorzystujemy popioły

W Europie produkuje się rocznie blisko 100 milionów ton żużli i popiołów, z czego do 10% stanowią odzyskiwane metale żelazne i nieżelazne, natomiast aż 85% stanowią części mineralne, które nadają się do wykorzystania w rekultywacji terenów, przemyśle cementowym i budownictwie. Zasady GOZ nakładają na przemysł obowiązek dbania o optymalne wykorzystanie zasobów. Gospodarcze wykorzystanie popiołów i żużli z energetyki i ciepłownictwa zdecydowanie wpisuje się w tę zasadę.
19.04.2021

Chiny i Rosja wykorzystują surowce, by wywierać presję na naszych sojuszników - komentuje Sekretarz stanu USA:

Chiny i Rosja wykorzystują dostęp do krytycznych surowców, rynków i technologii, by wywierać presję na naszych sojuszników i wbijać między nas klin - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken w środę w kwaterze głównej NATO w Brukseli.
24.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.