Ile plastiku ulega biodegradacji? Czy surowce naturalne mogą w pełni go zastąpić?

zk

25.05.2021 09:09 Źródło: Własne
Strona główna Klimat, Edukacja Ile plastiku ulega biodegradacji? Czy surowce naturalne mogą w pełni go zastąpić?

Partnerzy portalu

Ile plastiku ulega biodegradacji? Czy surowce naturalne mogą w pełni go zastąpić? - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Teysha Technologies, producent trwałego bioplastiku AggiePol®, stworzył infografikę, aby pokazać, w jaki sposób nowa generacja bioplastików może zastąpić istniejące tworzywa sztuczne na bazie ropy naftowej. Wraz ze wzrostem emisji CO2 o ponad 2,75 miliarda ton do 2050 roku obciążenie, jakie produkcja tworzyw sztucznych ma dla naszego środowiska, zaczyna budzić niepokój.

Szacuje się, że tylko jeden procent z 359 milionów ton plastiku produkowanego każdego roku ulega biodegradacji. Dzieje się tak pomimo wysiłków mediów, kampanii społecznych, działań edukacyjnych, których celem  jest przedstawienie niewygodnej prawdy o plażach usłanych torebkami jednorazowymi, butelkami, słomkami oraz życiu morskim uwięzionym przez plastikowe pierścienie z ośmiopaku piwa.

Co piszczy… w procesie technologicznym

Niestety gdzieś w tyle, poza zasięgiem wzroku jest proces technologiczny. Proces technologiczny, w którym używana jest do produkcji tworzyw sztucznych ropa naftowa. Ten proces nie pozostaje jednak bez wpływu na środowisku.

Przemysł naftowy i gazowy wykorzystuje paliwa kopalne, z których głównie używa się takie surowce jak etylen i propylen,  uwalniają toksyczne gazy i nie ulegają degradacji. Przemysł, aby temu zaradzić, stworzył poli (bursztynian butylenu), biodegradowalną „ekologiczną alternatywę”. Jednak jego status jako przyjaznego dla środowiska jest dyskusyjny ze względu na prekursory petrochemiczne.

– Problem z bioplastikiem polega na tym, że tradycyjnie brakuje mu wytrzymałości, twardości i długowieczności tradycyjnego plastiku – wyjaśnia dr Ashlee Jahnke.
– Alternatywy tradycyjnych tworzyw sztucznych otrzymane z kukurydzy lub trzciny cukrowej szybko wypadły z łask, pomimo swojego ekologicznego charakteru, ponieważ są od 20 do 50 procent droższe w produkcji i ulegają degradacji tylko w określonych warunkach.

– Często biotworzywa nadal potrzebują specjalnych warunków kompostowania, m.in. tlenu i mikroorganizmów, aby mogły skutecznie ulegać biodegradacji. W idealnym świecie nie byłoby to problemem, ale Wielka Brytania nie ma infrastruktury do przetwarzania biotworzyw w opłacalny sposób – dodaje.

Alternatywy

Niektóre z najbardziej znanych na świecie firm produkujących żywność i napoje zaczęły eksperymentować z butelkami pochodzenia roślinnego. Do ich produkcji używa się bioetanolu ze źródeł odnawialnych zamiast paliw kopalnych, co z pozoru wydawało się świetnym pomysłem. Jednak i to działanie wywołało etyczne obawy dotyczące wpływu opakowań do żywności. Wzięto również pod lupę biotworzywa z kukurydzy, jako alternatywę dla tradycyjnych tworzyw sztucznych. Naukowcy odkryli również, że materiał ulegał degradacji w taki sam sposób, jak tradycyjne tworzywa sztuczne, a zatem nie jest zrównoważoną alternatywą.

Relatywnie niskie ceny ropy i brak poparcia politycznego, spowolniły postęp w przemyśle biotworzyw. Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek, świat zmaga się z rosnącą presją finansową z powodu pandemii COVID-19, a uwaga została tymczasowo odwrócona od globalnego kryzysu tworzyw sztucznych.


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.