Ile plastiku ulega biodegradacji? Czy surowce naturalne mogą w pełni go zastąpić?

zk

25.05.2021 09:09 Źródło: Własne
Strona główna Ekologia, Ochrona środowiska Ile plastiku ulega biodegradacji? Czy surowce naturalne mogą w pełni go zastąpić?
Ile plastiku ulega biodegradacji? Czy surowce naturalne mogą w pełni go zastąpić? - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Teysha Technologies, producent trwałego bioplastiku AggiePol®, stworzył infografikę, aby pokazać, w jaki sposób nowa generacja bioplastików może zastąpić istniejące tworzywa sztuczne na bazie ropy naftowej. Wraz ze wzrostem emisji CO2 o ponad 2,75 miliarda ton do 2050 roku obciążenie, jakie produkcja tworzyw sztucznych ma dla naszego środowiska, zaczyna budzić niepokój.

Szacuje się, że tylko jeden procent z 359 milionów ton plastiku produkowanego każdego roku ulega biodegradacji. Dzieje się tak pomimo wysiłków mediów, kampanii społecznych, działań edukacyjnych, których celem  jest przedstawienie niewygodnej prawdy o plażach usłanych torebkami jednorazowymi, butelkami, słomkami oraz życiu morskim uwięzionym przez plastikowe pierścienie z ośmiopaku piwa.

Co piszczy… w procesie technologicznym

Niestety gdzieś w tyle, poza zasięgiem wzroku jest proces technologiczny. Proces technologiczny, w którym używana jest do produkcji tworzyw sztucznych ropa naftowa. Ten proces nie pozostaje jednak bez wpływu na środowisku.

Przemysł naftowy i gazowy wykorzystuje paliwa kopalne, z których głównie używa się takie surowce jak etylen i propylen,  uwalniają toksyczne gazy i nie ulegają degradacji. Przemysł, aby temu zaradzić, stworzył poli (bursztynian butylenu), biodegradowalną „ekologiczną alternatywę”. Jednak jego status jako przyjaznego dla środowiska jest dyskusyjny ze względu na prekursory petrochemiczne.

– Problem z bioplastikiem polega na tym, że tradycyjnie brakuje mu wytrzymałości, twardości i długowieczności tradycyjnego plastiku – wyjaśnia dr Ashlee Jahnke.
– Alternatywy tradycyjnych tworzyw sztucznych otrzymane z kukurydzy lub trzciny cukrowej szybko wypadły z łask, pomimo swojego ekologicznego charakteru, ponieważ są od 20 do 50 procent droższe w produkcji i ulegają degradacji tylko w określonych warunkach.

– Często biotworzywa nadal potrzebują specjalnych warunków kompostowania, m.in. tlenu i mikroorganizmów, aby mogły skutecznie ulegać biodegradacji. W idealnym świecie nie byłoby to problemem, ale Wielka Brytania nie ma infrastruktury do przetwarzania biotworzyw w opłacalny sposób – dodaje.

Alternatywy

Niektóre z najbardziej znanych na świecie firm produkujących żywność i napoje zaczęły eksperymentować z butelkami pochodzenia roślinnego. Do ich produkcji używa się bioetanolu ze źródeł odnawialnych zamiast paliw kopalnych, co z pozoru wydawało się świetnym pomysłem. Jednak i to działanie wywołało etyczne obawy dotyczące wpływu opakowań do żywności. Wzięto również pod lupę biotworzywa z kukurydzy, jako alternatywę dla tradycyjnych tworzyw sztucznych. Naukowcy odkryli również, że materiał ulegał degradacji w taki sam sposób, jak tradycyjne tworzywa sztuczne, a zatem nie jest zrównoważoną alternatywą.

Relatywnie niskie ceny ropy i brak poparcia politycznego, spowolniły postęp w przemyśle biotworzyw. Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek, świat zmaga się z rosnącą presją finansową z powodu pandemii COVID-19, a uwaga została tymczasowo odwrócona od globalnego kryzysu tworzyw sztucznych.


Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 41675,00 $ tona -3,86% 25 sty
 Cynk 3614,00 $ tona -0,74% 25 sty
 Aluminium 3063,00 $ tona 0,62% 25 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.