Wynik wyszukiwania - "uran" - Wiadomości

ŚGP Industria potwierdziła obecność uranu w złożu na terenie woj. świętokrzyskiego

W ramach prac poszukiwawczych potwierdzono obecność uranu w złożu na terenie woj. świętokrzyskiego - poinformowała we wtorek Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria. W najbliższych miesiącach spółka ma prowadzić prace, by m.in. określić rozmiar złoża i potencjalne metody eksploatacji.
24.04.2024

Rząd Wielkiej Brytanii zapowiada inwestycje w produkcję nowej generacji paliwa nuklearnego

Rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział inwestycje warte 300 mln funtów (1,5 mld zł) w produkcję paliwa do nowej generacji elektrowni jądrowych, by wypchnąć Rosję z pozycji głównego dostawcy takiego paliwa – podała w nocy z soboty na niedzielę agencja Reutera.
07.01.2024

No to cóż, że ze Szwecji? Szwecja inwestuje w energetykę jądrową

W zeszłym miesiącu szwedzki rząd zatwierdził plan zniesienia zakazu wydobycia uranu w tym kraju. Sztokholm również planuje budowę co najmniej dziesięciu reaktorów nuklearnych w ciągu najbliższych 20 lat, aby zaspokoić zapotrzebowanie na niskoemisyjną energię.
18.09.2023

USA. Prezydent Biden objął ochroną ziemie nieopodal Wielkiego Kanionu, zakazał wydobywania uranu

Prezydent USA Joe Biden ogłosił we wtorek w Arizonie powstanie Narodowego Pomnika Baaj Nwaavjo I'tah Kukveni, liczącego 4 tys. km kwadratowych obszaru objętego ochroną. Decyzja oznacza, że na terenach uznawanych przez lokalnych Indian za święte będzie obowiązywał zakaz wydobywania uranu.
09.08.2023

W Nigrze nadal wrze. Jak na uranowe zamieszanie zareagowały rynki i jakie wnioski warto wyciągnąć – analiza eksperta

Wojskowy przewrót w Nigrze wzbudził niepokój w Unii Europejskiej. Kraj ten w dużej skali zaopatruje europejskie elektrownie atomowe w uran. Przed obliczem kolejnych kłopotów stanęła więc m.in. energetyka jądrowa we Francji, która stanowi ponad 62% całkowitej produkcji energii elektrycznej w tym kraju. Nie są to jednak pierwsze problemy francuskiego atomu.
07.08.2023

MAEA: w Libii zniknęły 2,5 tony uranu

Inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) odkryli, że z jednego z miejsc przechowywania materiałów radioaktywnych w Libii zniknęły 2,5 tony uranu - poinformowała w środę agencja Reutera, powołując się na poufny raport Agencji.
16.03.2023

MAEA: Iran deklaruje pomoc w śledztwie w sprawie cząsteczek uranu wzbogaconych niemal do 90 proc.

Iran jest gotów dostarczyć Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) więcej informacji w związku ze śledztwem dotyczącym cząsteczek wzbogaconego do 83,7 proc. uranu, znalezionych w obiektach w tym kraju - oznajmiły Iran i MAEA w sobotę we wspólnym oświadczeniu.
05.03.2023

Elektrownia jądrowa w Loviisa wciąż zależna od uranu z Rosji

Fiński koncern państwowy Fortum nadal sprowadza z Rosji paliwo jądrowe do produkcji energii. Zastąpienie rosyjskiego uranu, używanego w elektrowni jądrowej w Loviisa, jest jednak problematyczne; to pierwsza siłownia tego typu w Finlandii, zbudowana ponad 40 lat temu według radzieckiej technologii – pisze w poniedziałek krajowa agencja STT.
07.11.2022

Analitycy: ceny uranu wciąż na wysokim poziomie

Mimo że ceny uranu spadły w porównaniu z kwietniem br., to ich wartość nadal utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie – dwukrotnie wyższym niż dwa lata temu - zwracają uwagę analitycy PIE. Dodają, że większość zapotrzebowania służy ok. 445 reaktorom jądrowym w 32 krajach.
23.09.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.