Wynik wyszukiwania - "zanieczyszczenie środowiska" - Wiadomości

Wody Polskie skontrolowały ponad 26 000 wylotów do rzek

Wody Polskie przeprowadziły weryfikację formalno-prawną 26 864 wylotów uchodzących do rzek, jezior i zbiorników wodnych w całej Polsce. Większość ze skontrolowanych wylotów jest jednak legalna i posiada aktualne pozwolenia wodnoprawne. Pracownicy Wód Polskich prowadzą szereg postępowań w stosunku do zidentyfikowanych wylotów, w których nie udało ustalić się właściciela lub nieposiadających aktualnych pozwoleń wodnoprawnych czy pozwoleń na budowę.
28.03.2023

Komisja za poprawkami do projektu podwyższającego kary za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku

Sejmowa komisja środowiska zaaprobowała z poprawkami projekt nowelizacji ustawy podwyższającej kary za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku. Przewidziane w projekcie kary finansowe wynoszą od 10 tys. do 10 mln zł.
20.07.2022

ONZ chce w dwa tygodnie zebrać 5 mln USD, by zapobiec wielkiemu wyciekowi ropy z tankowca w Jemenie

ONZ rozpoczął zbiórkę internetową, w ramach której chce w ciągu dwóch tygodni zebrać 5 mln dolarów, by zapobiec ogromnemu wyciekowi ropy z tankowca niszczejącego u wybrzeży Jemenu - podaje we wtorek BBC.
15.06.2022

Szkodliwe pozostałości leków z kanalizacji trafiają do środowiska

Czynne substancje pochodzące z farmaceutyków są obecne w rzekach i stwarzają ryzyko dla środowiska oraz zdrowia człowieka – wynika z badania przeprowadzonego w 70 miejscach lejkowatego ujścia Odry.
16.04.2022

Na Politechnice Gdańskiej podpisano umowę na realizację projektu ZeroWastePorts - autonomicznego statku do zbierania odpadów z wody i innych jednostek

Powstanie autonomiczny statek, który będzie zbierał odpady z wody i innych statków, a do tego będzie zasilany energią elektryczną. 5 kwietnia prof. Sławomir Milewski, prorektor ds. nauki oraz Adam Ślipy, prezes zarządu Seatech Engineering podpisali umowę konsorcjum na realizację projektu.
11.04.2022

Miasta emitują więcej metanu, niż zakładano

Londyn, z powodu nieszczelności instalacji gazowych, wydziela o 1/3 więcej metanu, niż zakładano, a podobne problemy mają też inne metropolie. Metan to silnie działający gaz cieplarniany.
21.02.2022

Badanie: na świecie rządy przyznają rocznie 1,8 bln USD firmom szkodzącym środowisku

Rządy państw na całym świecie przyznają rocznie co najmniej 1,8 bln dolarów subsydiów przedsiębiorstwom, których działalność ma szkodliwy wpływ na środowisko - wynika z opublikowanego w czwartek raportu sieci organizacji zajmujących się ochroną środowiska, Business for Nature.
18.02.2022

Plastikowe odpady w oceanach na celowniku branży morskiej

Francuski gigant żeglugowy CMA CGM podał, że przestanie transportować odpady z tworzyw sztucznych. Walkę z odpadami zapowiedziały także europejskie banki inwestycyjne.
14.02.2022

W Zatoce Neapolitańskiej znaleziono plastikowe opakowanie sprzed 40 lat

Rybak wyłowił w Zatoce Neapolitańskiej zachowane niemal w całości plastikowe opakowanie po chrupkach sprzed 40 lat. Jest na nim data ważności: listopad 1983. Zaprezentowano je jako dowód tego, w jaki sposób plastik, który rozkłada się bardzo długo, wyniszcza morze.
08.02.2022

Dlaczego do recyklingu trafia tylko 9 proc. tworzyw sztucznych?

Do końca obecnej dekady emisje z przemysłu tworzyw sztucznych mogą przewyższyć emisje z elektrowni węglowych – wynika z raportu Beyond Plastics. Analizowane dane z rynku amerykańskiego pokazują, że dziś przemysł tworzyw sztucznych uwalnia do atmosfery co najmniej 232 mln ton gazów cieplarnianych. To tyle samo co 116 średniej wielkości elektrowni węglowych.
02.02.2022

MPWiK: przyczyną awarii kolektorów pod Wisłą były błędy w projekcie

Przyczyną awarii kolektorów przesyłających ścieki pod Wisłą do oczyszczalni "Czajka" z sierpnia 2020 r. błędy w projekcie zleconym w 2006 r. – poinformowało w poniedziałek MPWiK na swojej stronie internetowej.
17.01.2022

Grupa Azoty redukuje zanieczyszczenia i zapowiada kolejne działania chroniące środowisko

Grupa Azoty w 2020 r. zmniejszyła o 20 proc. emisję gazu cieplarnianego – podtlenku azotu, a o ponad 17 proc. emisję pyłu PM 2.5 - podała spółka w zintegrowanym raporcie. Grupa zapowiada kolejne działania w zakresie ochrony środowiska, m.in. na rynku nawozów.
04.01.2022

Ekohydrolog: sól drogowa, choć toksyczna dla środowiska, obecnie nie ma realnej alternatywy

Mimo doniesień o toksycznym oddziaływaniu soli drogowej na środowisko, jest ona powszechnie stosowana na drogach w czasie zimy. To środek dostępny, skuteczny i tani - nie ma dla niego realnej alternatywy na dużą skalę. W cenie wielu produktów nie wliczamy jednak kosztów środowiskowych – mówi ekohydrolog dr Sebastian Szklarek z PAN.
27.12.2021

ONZ: zagrożenie środowiska jest najważniejszym wyzwaniem praw człowieka

Zagrożenie środowiska jest najważniejszym wyzwaniem dla praw człowieka na świecie - oświadczyła w poniedziałek Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) Michelle Bachelet.
14.09.2021

Drastycznie spada liczba subtropikalnych owadów wodnych

Analiza danych zebranych w ciągu 20 lat sugeruje, że drastycznie spadła liczba subtropikalnych owadów wodnych, nawet na terenach uznawanych za dobrze zachowane i oddalone od negatywnych skutków rolnictwa, hodowli bydła i urbanizacji.
08.09.2021

Serbia zamyka największe wysypisko śmieci w Europie

Serbia zamyka ogromne wysypisko śmieci w Vincy nad brzegiem Dunaju, około 15 km na wschód od Belgradu - poinformowała Irena Vujović, minister ochrony środowiska Serbii.
27.08.2021

Rosja: Prawie 1500 km rzek na Syberii zanieczyszczonych z powodu wydobycia złota

Prawie 1500 km rzek na Syberii jest zanieczyszczonych z powodu wydobycia złota - ogłosiła w niedzielę międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. Ekolodzy ostrzegają, że zrzucanie do rzek gliny i piasku podczas wydobycia powoduje wyginięcie rzecznej fauny.
11.07.2021

Emisja cieplarnianych gazów ze sztucznych zbiorników wodnych jest wyższa, niż zakładano

Światowe rezerwuary wodne emitują w przeliczeniu na powierzchnię o 29 proc. więcej gazów cieplarnianych, niż wskazywały wcześniejsze wyliczenia. Ilość tę można jednak zmniejszyć relatywnie prostymi sposobami.
03.06.2021

W Rosji zasądzono rekordową karę za skażenie środowiska

Koncern Nornikiel poinformował w piątek, że zapłaci grzywnę w wysokości 146 mld rubli (ok. 2 mld USD) za szkody dla środowiska naturalnego spowodowane wyciekiem oleju napędowego ze zbiornika w elektrowni pod Norylskiem w maju 2020 roku.
19.02.2021

Zanieczyszczone powietrze jest jak taksówka dla koronawirusa

Według danych z USC, udostępnionych w rządowym serwisie Otwarte Dane, w ubiegłym roku w Polsce zmarło w sumie ponad 486 tys. osób. W 2019 roku zgonów było ok. 409 tys., czyli o 77 tys. mniej. – Polacy muszą sobie uświadomić, że w ubiegłym roku umarła największa liczba osób od II wojny światowej nie tylko ze względu na koronawirusa, lecz również z powodu smogu – mówi pulmunolog, dr hab. n. med. Tadeusz Zielonka. Jak wskazuje, pandemia nie przez przypadek najszybciej rozprzestrzenia się w regionach uprzemysłowionych, z najbardziej
25.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.