Plastikowe odpady w oceanach na celowniku branży morskiej

zk

14.02.2022 12:32 Źródło: GospodarkaMorska.pl
Strona główna Odpady, Recykling Plastikowe odpady w oceanach na celowniku branży morskiej

Partnerzy portalu

Plastikowe odpady w oceanach na celowniku branży morskiej - ZielonaGospodarka.pl

Francuski gigant żeglugowy CMA CGM podał, że przestanie transportować odpady z tworzyw sztucznych. Walkę z odpadami zapowiedziały także europejskie banki inwestycyjne.

CMA CGM, jedna z największych linii kontenerowych, poinformowała, że począwszy od 1 czerwca, będzie odmawiać transportowania na swoich statkach odpadów z tworzyw sztucznych.

Decyzja spółki podyktowana jest próbami zmniejszenia zanieczyszczenia mórz i oceanów. CMA CGM ogłaszając swoją decyzję podczas One Ocean Summit argumentowała, że w ten sposób zmniejszy przepływ tego typu odpadów do krajów, w których recykling nie jest gwarantowany. W tej chwili tego typu ładunki wypełniają około 50 tys. standardowych kontenerów na kontenerowcach linii każdego roku.

Plastik, jako pochodna ropy naftowej, wypełnia nie tylko lądowe wysypiska śmieci, ale także akweny wodne. Badania pokazują, że zarówno duże elementy, jak i mikrodrobiny są obecne w praktycznie każdym zbiorniku wodnym na planecie. Niedawne badania potwierdziły także ich obecność w lodowcach Arktyki. Niektóre kraje zdecydowały się na wprowadzenie zakazu importu tego typu odpadów.

Ogłoszenie CMA CGM zbiegło się w czasie z publikacją raportu na temat zanieczyszczenia granulatem plastiku, do jakiego doszło podczas katastrofy kontenerowca X-Press Pearl. Jego autorzy stwierdzają wprost, że trzeba tego typu wydarzenia traktować jako nowy rodzaj wycieku ropy. Po katastrofie na pobliskich plażach masowo znajdowano martwe ryby, żółwie, delfiny i wieloryby. Towarzyszyły im duże ilości plastikowego pelletu. W 37-stronicowym raporcie jednak uwzględniono nie tylko ten incydent, choć był on bezpośrednim pretekstem do powstania dokumentu. Jednakże, jak zaznaczają autorzy, prawdziwe rozmiary zanieczyszczenia wód spowodowanego zgubionymi kontenerami z ładunkiem jest niemożliwy do określenia. Naukowcy, na podstawie analiz chemicznych zebranych próbek, ustalili także, że zanieczyszczenie plastikiem stanowi nie tylko fizyczne, ale również chemiczne zagrożenie.

W tym samym czasie grupa europejskich banków rozwoju, skupiona w ramach Inicjatywy Czystych Oceanów, ogłosiła podwojenie finansowania globalnych wysiłków na rzecz powstrzymania zanieczyszczania wód przed odpady z tworzyw sztucznych. Aktualna kwota przeznaczona na ten cel to 4 miliardy euro. Inicjatywą Czystych Oceanów przewodzą niemiecki i francuski bank rozwoju oraz Europejski Bank Inwestycyjny.

Według szacunków produkcja plastiku ma podwoić się do 2040 roku. Do 2050 roku z kolei ilość plastikowych odpadów w morzach i oceanach ma zwiększyć się czterokrotnie.

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.