Wynik wyszukiwania - "zapadliska" - Wiadomości

Nagłe topnienie wiecznej zmarzliny intensyfikuje emisje CO2 z gleby i napędza zmiany klimatyczne

Emisje dwutlenku węgla z gleby są znacznie bardziej intensywne na obszarach, na których doszło do topnienia wiecznej zmarzliny, niż na terenach, na których jest ona nietknięta - informuje czasopismo „Nature Geoscience”. To kolejne badanie, które potwierdza działanie jednego ze znanych klimatycznych sprzężeń zwrotnych.
06.05.2024

Moduły fotowoltaiczne ultrawysokiej mocy w nieczynnej przestrzeni górniczej

Fotowoltaika zastępuje węgiel kamienny w coraz większym wymiarze. Przykładem przejścia z nieodnawialnych źródeł energii na energię słoneczną jest projekt realizowany przez Trinę Solar w Ningxia w Chinach, gdzie na terenie byłej kopalni węgla utworzono elektrownię słoneczną o mocy 2GW, opartej na modułach Vertex, o ultrawysokiej mocy. Przewiduje się, że po podłączeniu stacji do sieci będzie można zredukować zużycie standardowego węgla o 960 000 ton i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o około 2,62 mln ton rocznie.
23.10.2023

Prezes SRK: do końca czerwca uruchomimy odwadnianie terenu w Trzebini

Myślę, że do końca czerwca uruchomimy odwadnianie terenu w Trzebini, zatrzyma to podnoszące się lustro wody. Mamy projekt hydrogeologiczny z miejscami, gdzie można wstawić pompy odwadniające – poinformował w czwartek prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń Janusz Smoliło.
14.04.2023

Kolejne zapadlisko w Trzebini; w czwartek sprawą zajmie się komisja sejmowa

Kolejne zapadlisko pojawiło się w środę po południu w Trzebini (Małopolskie). Zdaniem specjalistów wiosenna pogoda będzie sprzyjać intensyfikacji tych zjawisk na zagrożonym obszarze. W czwartek tematem zapadlisk w pogórniczej gminie zajmie się sejmowa Komisja ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.
12.04.2023

O zapadliskach w Trzebini z Głównym Geologiem Kraju

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim, 6 lutego w Krakowie odbyły się kolejne rozmowy na temat zapadlisk, które powstają w Trzebini. W spotkaniu udział wzięli Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa, Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio, poseł Krzysztof Kozik, wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk.
08.02.2023

Naukowcy z AGH chcą wykorzystać dane satelitarne do ostrzegania przed zapadliskami

Monitorowanie zapadlisk (ang. sinkholes) to wyzwanie nie tylko dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ludności, ale też klimatologów. Te formujące się w trudno dostępnych rejonach arktycznych wyzwalają bowiem do atmosfery duże ilości gazów cieplarnianych. Uczeni z AGH chcą wykorzystać satelitarną interferometrię radarową (InSAR), żeby ostrzegać przed powstawaniem zjawiska, zanim stworzy bezpośrednie zagrożenie.
03.07.2022

WUG: zinwentaryzowano blisko 4000 dawnych podziemnych wyrobisk

W minionych dziewięciu latach w województwach: śląskim, dolnośląskim i małopolskim zinwentaryzowano prawie 4000 dawnych podziemnych wyrobisk mających połączenie z powierzchnią. Trwa kolejny etap inwentaryzacji obejmujący docelowo dalsze kilka tysięcy takich miejsc – szacuje nadzór górniczy.
17.05.2022

Naukowcy szukają rozwiązań dla efektywnej produkcji energii z zasobów geotermalnych

Naukowcy z Akademii Górniczo Hutniczej (AGH) w Krakowie szukają nowych rozwiązań, które pozwoliłyby skuteczniej korzystać z istniejących w Polsce zasobów geotermalnych. Badają m.in. celowość wykorzystania dwutlenku węgla, który byłby nośnikiem energii geotermalnej na dużych głębokościach.
25.12.2021

Zapadlisko na terenie nieczynnych wyrobisk pokopalnianych w Wapnie

Na terenie nieczynnych wyrobisk pokopalnianych w Wapnie (pow. wągrowiecki, woj. wielkopolskie) doszło do wykształcenia się zapadliska – podały władze gminy. Zapadlisko nie zagraża w sposób bezpośredni mieszkańcom Wapna.
28.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.