Wynik wyszukiwania - "zwierzęta" - Wiadomości

Klimat i urbanizacja mają wpływ na ilość płazów i gadów żyjących w miastach

Zmniejsza się liczba płazów występujących w Białymstoku, co jest wynikiem przede wszystkim urbanizacji miasta, ale też zmian klimatu - ocenia biolog dr Adam Hermaniuk. W ostatnich latach zmalała liczba gatunków tych zwierząt, mniej jest też miejsc ich występowania.
10.03.2024

Poznań. W 2023 r. ponad 14 tys. interwencji straży miejskiej związanych z ochroną środowiska

Ponad 1 tys. ptaków, prawie 270 bezpańskich psów i prawie 140 kotów przekazali w ubiegłym roku weterynarzom i pracownikom schroniska poznańscy strażnicy miejscy. Łącznie w 2023 r. Straż Miejska w Poznaniu odebrała ponad 14 tys. zgłoszeń dotyczących ochrony środowiska.
09.02.2024

Śmieciowa dieta polskich bocianów

W diecie "polskich" bocianów łatwiej znaleźć śmieci, niż przysłowiowe żaby (które i tak wcale nie są ich przysmakiem) – potwierdzają badania międzynarodowego zespołu naukowców. Eksperci przeanalizowali tzw. wypluwki, czyli naturalnie wypluwane przez bociany niestrawione resztki pokarmu.
10.01.2024

Francuski sąd nakazał demontaż siedmiu turbin wiatrowych z powodu negatywnego wpływu na środowisko

Sąd Apelacyjny w Nimes nakazał rozbiórkę siedmiu turbin wiatrowych w departamencie Herault na południu Francji z powodu negatywnego wpływu na środowisko, w tym z uwagi na ginące od turbin ptaki.
11.12.2023

Około jedna piąta gatunków roślin i zwierząt Europy zagrożona wymarciem

Około jednej piątej gatunków roślin i zwierząt Europy grozi wymarcie - wynika z nowych analiz ponad 14,6 tys. gatunków zagrożonych. Jako jeden z najważniejszych czynników negatywnie wpływających na te gatunki wymienia się zmiany krajobrazu związane z rozwojem rolnictwa.
09.11.2023

Przez wysokie temperatury świstaki na zimowy sen wybierają się później niż zazwyczaj

Z powodu wyjątkowo ciepłego września i początku października żyjące w Tatrach świstaki później niż zazwyczaj rozpoczynają zimową hibernację – powiedział PAP przyrodnik z TPN Tomasz Zając. Temperatury na szczytach pokazują dwucyfrowe wartości, rok temu o tej porze było już zagrożenie lawinowe.
14.10.2023

Dzięki turystce włoska langusta zamiast na talerz trafiła do morza [WIDEO]

Turystka ze Szwajcarii, przebywająca na wakacjach na Sardynii zamówiła w luksusowej restauracji langustę za 200 euro po to, by uwolnić ją z akwarium i wypuścić do morza. Skorupiak zamiast do wrzątku trafił do torebki i zaraz do morza. Wszystko odbyło się na oczach zdumionych klientów lokalu.
27.09.2023

Jest zgoda na płoszenie wilków, które krążą wokół osiedli i domów w gminie Ustrzyki Dolne

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie wydała zgodę na płoszenie wilków, które podchodzą blisko domów i osiedli mieszkaniowych w gminie Ustrzyki Dolne. Można odpalać race, petardy i korzystać z broni hukowej.
17.06.2023

Przez zmiany klimatu ponad połowa ptaków ma mniej potomstwa

Z powodu zmian klimatu ponad połowa gatunków ptaków w skali globalnej ma mniej potomstwa. Jednocześnie różnice między gatunkami są spore. Najbardziej tracą duże ptaki wędrowne, z kolei małe ptaki osiadłe – mają wręcz więcej młodych - wynika z międzynarodowych badań opublikowanych w PNAS.
18.05.2023

Zarząd Zieleni szuka wolontariuszy do pomocy nurogęsiom

Miejscy ogrodnicy zwrócili się do warszawiaków z prośbą o wsparcie. "Potrzebujemy grupy wolontariuszy, którzy będą mogli wesprzeć nas w tym działaniu. Monitoring jest prowadzony dwa razy dziennie - przed i po południu. Liczymy, że jeden wolontariusz będzie mógł uczestniczyć w co najmniej pięciu takich spacerach" - napisał Zarząd Zieleni w mediach społecznościowych.
15.04.2023

Populacja dzikich zwierząt w Tanzanii jest zagrożona

Serwis The Citizen podaje, że Tanzania potrzebuje nowych wysiłków dla ochrony dzikiej przyrody. Zagrożona jest różnorodność genetyczna. To ważne w kraju, który stara się utrzymać pozycję światowego lidera w tym zakresie i przyciągnąć do siebie nowych turystów.
11.03.2023

Co łączy słonie, pompy i oszczędność energii?

Przetwornice częstotliwości Danfoss Drives wspierają efektywność energetyczną instalacji w Orientarium Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Łodzi. Zwierzęta w Orientarium żyją w warunkach zbliżonych do naturalnych dzięki systemom podtrzymania życia.
05.12.2022

Przyrodnik: zapora na granicy utrudni życie zwierzętom, ale jest konieczna

Budowana na polsko-rosyjskiej granicy tymczasowa zapora z drutu ostrzowego utrudni, zwłaszcza dużym zwierzętom, możliwość swobodnego przemieszczania się. Ale są sytuacje, w których trzeba coś poświęcić dla bezpieczeństwa nas wszystkich - uważa kierownik Muzeum Przyrody w Olsztynie Marian Szymkiewicz.
19.11.2022

Zdaniem respondentów hodowla przemysłowa zwierząt stawia zyski ponad ich dobrostan oraz środowisko

Według badań wśród ankietowanych z 13 krajów, w tym Polski, hodowla przemysłowa zwierząt stawia zyski ponad środowisko, ochronę klimatu i dobrostan zwierząt - wynika z badania przeprowadzonego na zalecenie organizacji ekologicznej Compassion in World Farming.
12.11.2022

Prezydent podpisał nowelizację Prawa łowieckiego

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa łowieckiego - podała we wtorek kancelaria prezydenta. Ustawa ta daje sejmikom wojewódzkim czas do końca grudnia na podział województw na obwody łowieckie.
30.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.