Populacja dzikich zwierząt w Tanzanii jest zagrożona

Populacja dzikich zwierząt w Tanzanii jest zagrożona - ZielonaGospodarka.pl
11.03.2023 21:45
Strona główna Klimat, Edukacja Populacja dzikich zwierząt w Tanzanii jest zagrożona

Partnerzy portalu

Populacja dzikich zwierząt w Tanzanii jest zagrożona - ZielonaGospodarka.pl

Serwis The Citizen podaje, że Tanzania potrzebuje nowych wysiłków dla ochrony dzikiej przyrody. Zagrożona jest różnorodność genetyczna. To ważne w kraju, który stara się utrzymać pozycję światowego lidera w tym zakresie i przyciągnąć do siebie nowych turystów.

Przejawem zagrożenia populacji dzikich zwierząt jest kwestia różnorodności genetycznej. Komentując sytuację w Parku Narodowym komisarz generalny parków narodowych Tanzanii (Tanapa) William Mwakilema ostrzega, że pula genów zostanie poważnie dotknięta brakiem łączności zwierząt z innymi miejscami Poza spadającą liczbą czołowych drapieżników istnieje obawa, że w przypadku braku wymiany genetycznej z innymi zwierzętami poza obszarem chronionym stawką może być przetrwanie dzikich zwierząt. Zauważył, że korytarze dla dzikich zwierząt, które kiedyś łączyły zwierzęta w parku z sąsiednimi strefami ekologicznymi, albo się skurczyły, albo zostały całkowicie zablokowane.

Scenariusz ten przypisał wzmożonej działalności człowieka wzdłuż ścieżek wyznaczonych jako szlaki migracji dzikich zwierząt. Dodał, że park o powierzchni 322 kilometrów kwadratowych, którego charakterystyczną cechą jest wysoka góra Meru, może wkrótce stracić swoją niszę ekologiczną, jeśli zagrożenie będzie się utrzymywać.

- Korytarze dzikiej przyrody są ważne dla przemieszczania się zwierząt w poszukiwaniu pożywienia i wymiany genetycznej – powiedział serwisowi The Citizen w trakcie spotkania na temat zrównoważonej turystyki.

Eksperci zajmujący się dziką przyrodą twierdzą, że ograniczanie przemieszczania się zwierząt spowodowane kurczeniem się korytarzy zwierzęcych wpływa niekorzystnie na przenoszenie genów zwierząt i roślin do innych ekosystemów. Może prowadzić do śmierci niektórych gatunków zwierząt, które nie mogą opuścić parku w poszukiwaniu paszy lub chowu wsobnego.

W ostatecznym rozrachunku populacja dotkniętych gatunków zmniejszy się, ponieważ ich odpowiedniki, które tradycyjnie dostawały się na tereny w niektórych sezonach, zostaną zablokowane.

Park, położony około 27 kilometrów na północny wschód od miasta Arusha, jest niewielki w porównaniu z innymi parkami, ale jest bogaty w dzikie zwierzęta. Należą do nich żyrafa, bawół przylądkowy, zebry, guźce, małpy, słonie, kozły, lampart i wiele innych. Park jest również bogaty w ptactwo. Jednak szef Tanapa zauważył, że chroniony obszar stracił swoich czołowych drapieżników; lwy i hieny, podczas gdy lamparty są rzadko spotykane.

- Rozwiązanie jest proste. Korytarze dzikiej przyrody powinny być prawnie chronione, aby spełniały swoją rolę ekologiczną – zaznaczył.

Z okazji obchodzonego niedawno – 3 marca - Światowego Dnia Dzikiej Przyrody tanzański minister ds. Zasobów Naturalnych i Turystyki Mohamed Mchengerwa, wezwał wszystkie podmioty zajmujące się ochroną przyrody w kraju do dalszej współpracy z rządem w celu zapewnienia ochrony zasobów dzikiej przyrody. Przypomniał, że Tanzania odgrywa ważną rolę na świecie w ochronie dzikiej przyrody. Przeznaczyła blisko 32,5% swojej ziemi na ochronę dzikiej przyrody, która obejmuje 22 parki narodowe, 29 rezerwatów leśnych” i „25 obszarów chronionych”.

Mateusz Wichary (PAP)

maw/ kgod/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.