POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Następca tronu zainaugurował system składowania CO2 pod dnem Morza Północnego

Następca tronu zainaugurował system składowania CO2 pod dnem Morza Północnego - ZielonaGospodarka.pl
09.03.2023 06:55
Strona główna Energetyka, OZE Następca tronu zainaugurował system składowania CO2 pod dnem Morza Północnego

Partnerzy portalu

Następca tronu zainaugurował system składowania CO2 pod dnem Morza Północnego - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Facebook/detdanskekongehus

Następca duńskiego tronu książę Fryderyk zainaugurował w środę system składowania CO2 pod dnem Morza Północnego. Według mediów jest to pierwszy projekt na świecie, który umożliwia wykorzystanie wyeksploatowanego pola naftowego w ramach międzynarodowej współpracy.

"Wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla to jedno z narzędzi, jakiego potrzebujemy, abyśmy mogli osiągnąć cele klimatyczne" - oświadczył podczas uroczystości w duńskim porcie Esbjerg minister klimatu i energii Danii Lars Aagaard.

W środę w duńskiej części Morza Północnego, 250 km od wybrzeża Danii, przy nieczynnej platformie wiertniczej Nini Vest dokonano pierwszego wpompowania CO2 w głąb ziemi ze statku Storm Aurora. Dwutlenek węgla został wcześniej przechwycony z belgijskiego zakładu chemicznego, schłodzony do stanu ciekłego, a następnie załadowany na tankowiec w porcie w Antwerpii.

Jak zauważa duński nadawca publiczny DR, w 1972 roku ojciec księcia Fryderyka Henryk uruchomił wydobycie ropy ze złoża na Morzu Północnym, przyczyniając się do zwiększenia emisji dwutlenku węgla. Pół wieku później jego syn zapoczątkował odwrotny proces.

Wspierany przez rząd Danii projekt Greensand jest prowadzony przez konsorcjum 23 duńskich i międzynarodowych partnerów, w tym brytyjską firmę energetyczną Ineos oraz niemieckiego producenta gazu i ropy Wintershall Dea.

Jeśli składowanie w złożu Nini Vest gazu cieplarnianego przebiegnie zgodnie z planem, to w 2025 roku w tym miejscu zmagazynowane zostanie 1,5 mln ton dwutlenku węgla, a od 2030 roku 8 mln ton rocznie. Stanowi to jedną szóstą wszystkich duńskich emisji.

Minister Aagaard mówił na uroczystości nie tylko o ratowaniu planety, ale też o biznesie i nadziei na miejsca pracy.


zys/ ap/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent $ baryłka  
 Cyna $ tona
 Cynk $ tona
 Aluminium $ tona
 Pallad $ uncja  
 Platyna $ uncja  
 Srebro $ uncja  
 Złoto $ uncja  

Dziękujemy za wysłane grafiki.