POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Ocean Winds uzyskuje decyzję środowiskową dla infrastruktury przesyłowej morskiej farmy wiatrowej BC-Wind

Strona główna Energetyka, OZE Ocean Winds uzyskuje decyzję środowiskową dla infrastruktury przesyłowej morskiej farmy wiatrowej BC-Wind

Partnerzy portalu

Ocean Winds uzyskuje decyzję środowiskową dla infrastruktury przesyłowej morskiej farmy wiatrowej BC-Wind - ZielonaGospodarka.pl

Ocean Winds, międzynarodowa spółka specjalizująca się w morskiej energetyce wiatrowej, utworzona jako spółka joint venture 50-50 przez EDP Renewables i ENGIE, uzyskała decyzję środowiskową dotyczącą infrastruktury przesyłowej dla swojej morskiej farmy wiatrowej BC-Wind. Decyzja ta, wydana przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku, obejmuje zarówno morskie, jak i lądowe elementy infrastruktury przesyłowej.

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla infrastruktury przyłączeniowej morskiej farmy wiatrowej BC-Wind została wydana w oparciu o szczegółowy raport oddziaływania na środowisko. Raport ten został opracowany przez firmę MEWO, we współpracy z Geomor sp. z o.o. oraz Marea Sp. z o.o. Firma Marea była odpowiedzialna za inwentaryzację przyrodniczą części lądowej, natomiast MEWO przeprowadziła inwentaryzację dla morskiej trasy kablowej, angażując ekspertów z zakresu ornitologii, chiropterologii oraz ssaków morskich. Dodatkowo, przeprowadzono inwentaryzację archeologiczną dna morskiego przy użyciu pojazdów ROV, skanera bocznego i pomiarów anomalii magnetycznych.

„Uzyskanie decyzji środowiskowej dla infrastruktury przesyłowej to kluczowy krok w realizacji projektu BC-Wind. Zbliżamy się do podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej oraz uzyskania pozwolenia na budowę morskiej farmy wiatrowej w I fazie offshore. Projekt będzie stanowić istotny wkład w transformację energetyczną Polski. Dodatkowo, będzie to pierwsza farma wiatrowa zlokalizowana na Morzu Bałtyckim w naszym portfolio.” – zaznaczył Kacper Kostrzewa, Dyrektor Projektu.

Decyzja obejmuje budowę około 33 km linii kablowej na obszarze morskim oraz około 8 km na lądzie. Infrastruktura przesyłowa zostanie zrealizowana z zastosowaniem technologii bezwykopowej (HDD), czyli pod powierzchnią ziemi, bez ingerencji w strefę brzegową, w tym także plażę. Umożliwi to bezpieczne połączenie morskich i lądowych odcinków linii kablowych w specjalnie zaprojektowanych studniach zlokalizowanych na lądzie. Miejscem przyłączenia infrastruktury przesyłowej BC-Wind do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego będzie Stacja Elektroenergetyczna Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE S.A.) 400 kV w Choczewie.

Planowane rozpoczęcie pierwszych prac budowlanych na lądzie przewidziane jest na drugą połowę 2025 roku.

BC-Wind to projekt morskiej farmy wiatrowej położonej około 23 kilometrów na północ od brzegu, na wysokości gmin Krokowa i Choczewo w województwie pomorskim. Projekt zakłada osiągnięcie planowanej mocy do 500 MW, przy całkowitej powierzchni farmy wynoszącej 90,94 km².

Farma BC-Wind jest w zaawansowanym etapie rozwoju i jest jednym z kluczowych projektów na polskiej części morza bałtyckiego. Projekt posiada już wydaną decyzję środowiskową dla części lądowej i morskiej oraz warunki przyłączenia do sieci. Aktualnie priorytetem jest kontraktowanie kluczowych dostawców komponentów morskiej farmy wiatrowej BC-Wind, planowanie bazy serwisowej oraz oraz podjęcie finalnej decyzji inwestycyjnej (FiD) do końca 2024 roku.

Fot. Depositphotos

ZielonaGospodarka
Fot. Materiały prasowe

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent $ baryłka  
 Cyna $ tona
 Cynk $ tona
 Aluminium $ tona
 Pallad $ uncja  
 Platyna $ uncja  
 Srebro $ uncja  
 Złoto $ uncja  

Dziękujemy za wysłane grafiki.