POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Transformacja energetyczna tak jak trzeba. Davos mówi, jak jest

Strona główna Energetyka, OZE Transformacja energetyczna tak jak trzeba. Davos mówi, jak jest

Partnerzy portalu

Transformacja energetyczna tak jak trzeba. Davos mówi, jak jest - ZielonaGospodarka.pl

Wraz z postępującą transformacją energetyczną, kwestie sprawiedliwości w dostępie do energii stają się coraz bardziej istotne. Światowe Forum Ekonomiczne wraz z Boston Consulting Group stwierdzają, że obecny zestaw narzędzi służących transformacji energetycznej może zostać poprawiony.

Światowe Forum Ekonomiczne (World Economic Forum – WEF) wspólnie z Boston Consulting Group (BCG) opracowało raport „Accelerating an Equitable Transition: A data-driven approach” proponujący zestaw wskaźników pozwalających zrozumieć zależności we wdrażaniu transformacji energetycznej w zależności od gospodarki danego kraju.

Analizowane w raporcie kraje zostały pogrupowane w sześć modeli opartych na wspólnych kontekstach strukturalnych, które mogą wpływać na pojawienie się wyzwań i możliwości związanych z równością we wdrażaniu transformacji energetycznej. 

Transformacja energetyczna niesie wyzwania. 5 kluczowych obszarów ryzyka


Mając na uwadze możliwe zagrożenia związane z transformacją energetyczną, powołano Inicjatywę na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (Equitable Transition Initiative), która będzie wykorzystywać zestaw narzędzi Światowego Forum Ekonomicznego, aby wspierać kraje w identyfikacji kluczowych wyzwań związanych z transformacją.

W kontekście transformacji klimatycznej, Światowe Forum Ekonomiczne identyfikuje pięć kluczowych obszarów problematycznych:

Zatrudnienie i zmiana miejsca pracy – według szacunków, do 2030 roku dzięki przejściu na zieloną gospodarkę powstaną 103 mln nowych miejsc pracy, 78 mln pracowników straci pracę, a wielu innych będzie wymagało podniesienia kwalifikacji.

Dostępność produktów i usług – istnieje ryzyko, że niektóre grupy pozostaną w tyle w procesie transformacji, szczególnie obszary mniej zurbanizowane.

Przystępność cenowa produktów i usług – nowe technologie i procesy wymagane do stworzenia bardziej przyjaznych środowisku alternatyw mogą wiązać się z wyższymi kosztami, prowadząc do wyższych dla konsumentów. 

Dostęp do finansowania i inwestycji – średnie roczne zapotrzebowanie na finansowanie klimatyczne w 2030 roku wyniesie 9 bln dolarów, podczas gdy obecne przepływy wynoszą 1,3 bln dolarów. Nierówny podział przepływów finansowych między branżami i przedsiębiorstwami może spowolnić transformację dla niektórych. 

Dostęp do możliwości – oprócz finansowania, do napędzania transformacji wymagany jest potencjał (taki jak wiedza, technologia, patenty i zasoby). Koncentracja know-how może prowadzić do nierówności.    

Jaka gospodarka, taka transformacja energetyczna. Jaki jest podział państw na świecie?


Specyfika gospodarcza, instytucjonalna, demograficzna oraz geograficzna w poszczególnych krajach może prowadzić do zróżnicowanego narażenia na ryzyko związane z równością ekonomiczną w trakcie transformacji energetycznej. 

Światowe Forum Ekonomiczne wraz z Boston Consulting Group w omawianym raporcie proponuje podział państw, który ma na celu dostosowanie działań w zależności od modelu gospodarczego:

Gospodarki sprzyjające zielonej transformacji 

Gospodarki o wysokich dochodach, które poczyniły znaczne postępy w dekarbonizacji poprzez wdrażanie zielonych technologii. Stanowią je kraje Europy Zachodniej i Północnej, a także Australii, Nowej Zelandii, Kanady i Singapuru. Wspomniane gospodarki stanowią 5,1 proc. światowej populacji i odpowiadają za 19,1 proc. światowego PKB.

Wschodzący użytkownicy ekologicznych rozwiązań 

Gospodarki, które mają silne ramy wspierające zieloną transformację, w których znacząca część pracowników pracuje w sektorze przemysłowym wymagającym działań dekarbonizacyjnych. Należą do nich głównie kraje Europy Środkowo-Wschodniej – w tym Polska. Wspomniane gospodarki stanowią 4,1 proc. światowej populacji i odpowiadają za 6,3 proc. światowego PKB.

Eksporterzy paliw kopalnych

Gospodarki, które w dużym stopniu polegają na eksporcie paliw kopalnych, czyli kraje Bliskiego Wschodu oraz Azji Środkowej. Wspomniane gospodarki stanowią 3,5 proc. światowej populacji i odpowiadają za 3,1 proc. światowego PKB.

Gospodarki rozwijające się

Szybko uprzemysławiające się gospodarki z rosnącym zapotrzebowaniem na energię, które w perspektywie krótkoterminowej będą musiały poradzić sobie z kompromisami między transformacją energetyczną a rozwojem społeczno-gospodarczym. Gospodarki należące do tej grupy zlokalizowane głównie w Ameryce Łacińskiej oraz Azji Południowo-Wschodniej. Wspomniane gospodarki stanowią 38,8 proc. światowej populacji i odpowiadają za 13,9 proc. światowego PKB.

Gospodarki graniczne 

Gospodarki charakteryzujące się liczną populacją młodzieży oraz niskoemisyjnością, które muszą inwestować w zrównoważony, długoterminowy wzrost gospodarczy sprzyjający włączeniu społecznemu. Kraje należące do tej grupy stanowią głównie kraje subsaharyjskie. Wspomniane gospodarki stanowią 21,2 proc. światowej populacji i odpowiadają za 2,8 proc. światowego PKB.

Zieloni deweloperzy 

Gospodarki należące do tego modelu stanowią uprzemysłowione gospodarki, które odpowiadają za największą emisję gazów cieplarnianych. Są globalnymi liderami w zakresie dostępu do finansowania i innowacji oraz posiadają łącznie 85 proc. światowych patentów ekologicznych. Kraje należące do tej grupy stanowią Chiny oraz Stany Zjednoczone. Wspomniane gospodarki stanowią 27,3 proc. światowej populacji i odpowiadają za 54,8 proc. światowego PKB.

Kolejny raport, kolejne (niemożliwe) wytyczne. A może warto zastopować?


Globalne cele zadeklarowane przez ponad 130 krajów w konsensusie z zeszłorocznego szczytu klimatycznego ONZ (COP28) wydają się zbyt ambitne do spełnienia. Mimo to nadal spotkamy się z rekomendacjami wzywającymi do zintensyfikowania działań w zakresie transformacji energetycznej, zamiast zrewidowania planów i zdroworozsądkowego podejścia do modernizacji globalnego systemu energetycznego, uwzględniającego możliwości interesariuszy oraz racjonalność podejmowanych wdrożeń.

Omawiany raport wpisuje się w narrację dążenia do realizacji celów dekarbonizacyjnych, których spełnienie w obecnym kształcie jawi się jako niemożliwie, o czym mówią sami propagatorzy zielonej transformacji. 

W raporcie Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA), Wydziału Statystycznego Organizacji Narodów Zjednocznych (UNSD), Banku Światowego (WB) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) „Tracking SDG 7: The Energy Progress Report 2024” stwierdzono, że świat pozostaje poza ścieżką do osiągnięcia Celu Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goal – SDG) 7 w zakresie energii do 2030 roku. 

Zamiast wylewać dziecko z kąpielą, może warto zastopować i zasiąść do dyskusji, mierząc siły na zamiary?

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent $ baryłka  
 Cyna $ tona
 Cynk $ tona
 Aluminium $ tona
 Pallad $ uncja  
 Platyna $ uncja  
 Srebro $ uncja  
 Złoto $ uncja  

Dziękujemy za wysłane grafiki.