Wynik wyszukiwania - " sektor energetyczny" - Wiadomości

Kearney z raportem na temat transformacji energetycznej Polski

Transformacja energetyczna jest jednym z priorytetowych celów Unii Europejskiej, a jednocześnie dużym wyzwaniem z perspektywy Polski. Przez najbliższe 26 lat Polska gospodarka jak i sektor energetyczny będą musiały przejść znaczący proces transformacyjny o niespotykanej dotąd skali. Czy jako kraj jesteśmy na to gotowi?
12.05.2024

EKG 2024: wykorzystujemy jedynie 20 proc. środków z UE na zieloną transformację

Od momentu wstąpienia do UE polskie firmy i instytuty otrzymały ok. 1,8 mld euro dofinansowania na badania naukowe i innowacje, m.in. w zakresie opracowywania i wdrażania zielonych technologii. To ogromne wsparcie, jednak inne kraje członkowskie o podobnym potencjale co Polska, wykorzystały w tym samym czasie nawet pięciokrotnie większe środki.
10.05.2024

Więcej niż bateryjka. Akumulatory w bezpiecznej transformacji energetycznej

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej podejmuje temat akumulatorów i bezpiecznej transformacji energetycznej. Zdaniem raportu, to właśnie akumulatory mają szansę odegrać kluczową rolę w bezpiecznej transformacji energetycznej.
08.05.2024

Metanowy zawrót głowy. Sektor energetyczny nie odpuszcza emisjom

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej poświęcony zagadnieniu emisji metanu w sektorze energetycznym wskazuje, że globalne emisje metanu pozostają zbyt wysokie, aby osiągnąć zakładane cele klimatyczne.
05.05.2024

20 lat Polski w UE. Transformacja sektora energetycznego

W ciągu 20 lat obecności w UE cały sektor energetyczny uległ znaczącej transformacji. Kolejne unijne regulacje przełożyły się na zmiany strukturalne, własnościowe i rynkowe. Spadł udział węgla w produkcji energii, wzrósł udział OZE i pozycja rynkowa odbiorców.
01.05.2024

20 lat Polski w UE z perspektywy transformacji sektora energetycznego

W ciągu 20 lat obecności w UE cały sektor energetyczny uległ znaczącej transformacji. Kolejne unijne regulacje przełożyły się na zmiany strukturalne, własnościowe i rynkowe. Spadł udział węgla w produkcji energii, wzrósł udział OZE i pozycja rynkowa odbiorców.
30.04.2024

Rola węgla kamiennego w zrównoważonej transformacji energetycznej

W idealnym świecie wszyscy mieszkańcy Ziemi zdecydowaliby w pewnym momencie, że rezygnują z technologii emitujących CO2 do atmosfery i od teraz żyją ekologicznie. Idealny świat jednak nie istnieje, a funkcjonowanie tego, który znamy nadal w dużej mierze uzależnione jest od energii wytwarzanej z surowców kopalnych. Nie kwestionując zasadności transformacji energetycznej, faktem jest, że elementem energetycznego miksu jeszcze długo będzie pozostawał węgiel.
22.03.2024

Branża energetyczna będzie musiała ograniczyć stosowanie gazu wykorzystywanego jako izolatora

Branża energetyczna ma dwa lata na ograniczenie użycia gazów fluorowanych w tym m.in. SF6, który wykorzystywany jest jako izolator - wskazała firma Eaton. Od stycznia 2026 r. nie będzie można używać SF6 we wszystkich nowych rozdzielnicach średniego napięcia.
12.03.2024

Coraz więcej węgla i gazu, ale ma być zielono. Transformacja energetyczna na rozdrożu

Światowe Forum Ekonomiczne było wyjątkowo produktywne w lutym w skupianiu swojej uwagi nad odnawialnymi źródłami energii. Jednocześnie szereg gospodarek, na czele z globalnym liderem OZE – Chinami, zwiększa inwestycje w sektor energetyczny oparty na paliwach kopalnych.
09.03.2024

2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024 – już za 4 dni!

Hasłem tegorocznej edycji jest „ZARAŻAMY PASJĄ DO ZIELONEJ ENERGETYKI!”. Zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie w czasie, którego młodzież spotka się z przyszłymi pracodawcami z sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Drzwi hali AmberExpo w Gdańsku otwierają się dla odwiedzających o godz. 9:00. Oficjalne otwarcie targów w obecności P. Mieczysława Struka, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz P. Aleksandry Dulkiewicz, Prezydentki miasta Gdańska odbędzie się na scenie młodzieżowej o godz. 10:00.
01.03.2024

Bruksela idzie w zaparte. 90 procent emisji gazów cieplarnianych mniej do 2040 roku

Komisja Europejska planuje radykalne zaostrzenie dotychczasowej polityki klimatycznej. Nowym celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych krajów UE o 90 proc. do 2040 roku.
20.02.2024

Kolejny raz Stoen Operator wspiera ukraiński sektor energetyczny

Od dwóch lat nie ustają rosyjskie ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną. Stoen Operator realizuje kolejną formę pomocy i wspiera ukraińskich operatorów sieci elektroenergetycznych specjalistycznym sprzętem do odbudowy sieci.
15.02.2024

Komisja Europejska przedstawia zalecenia dotyczące celu redukcji emisji do 2040 r.

Komisja Europejska opublikowała we wtorek szczegółową ocenę sposobów osiągnięcia przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 r. Na tej podstawie KE zaleca redukcję emisji gazów cieplarnianych netto o 90 proc. do 2040 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r.
07.02.2024

Zapotrzebowanie na wodór niskoemisyjny wzrośnie do 2050 r. aż 400-krotnie

Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie „Wyścig po wodór. Państwa i ich strategie wodorowe” analizuje bieżącą sytuację gospodarki wodorowej zarówno w Polsce, jak i na świecie.
07.01.2024

Koszt braku dekarbonizacji to przede wszystkim wyższe ceny energii

Gdyby Polska pozostała przy węglu, cena energii elektrycznej na rynku hurtowym w latach 2030-2060 byłaby wyższa średnio o nawet 120 proc. w porównaniu do scenariusza przyspieszonego rozwoju OZE - przekonują w raporcie Polski Instytut Ekonomiczny oraz Polski Fundusz Rozwoju.
21.12.2023

Raport: transformacja energetyczna światowej gospodarki to koszt 5-7 bilionów dol. rocznie

Osiągnięcie zerowych emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku, wymaga inwestowania w transformację światowej energetyki od 5 do 7 bilionów dol. rocznie - wynika z opublikowanego w piątek raportu Deloitte. Dodano, że większe zaangażowanie banków w finansowanie zielonych inwestycji, przyniosłoby globalnej gospodarce ok. 50 bln dol. oszczędności.
16.12.2023

Kręć się, kręć! Szanse i zagrożenia dla offshore wind z perspektywy ubezpieczyciela

Wraz z rozwojem sektora morskiej energetyki wiatrowej, pojawiają się nie tylko szanse w rozwoju nowych technologii, ale również potencjalne ryzyka towarzyszące budowie oraz funkcjonowaniu offshore wind. Nad tymi zagadnieniami pochylił się Allianz Commercial w swoim raporcie.
14.12.2023

EC Będzin odwoła się od blisko 247-milionowej kary za nierozliczenie uprawnień do emisji CO2

Spółka EC Będzin Wytwarzanie, produkująca ciepło dla mieszkańców Sosnowca, Będzina i Czeladzi, ma zapłacić ponad 247,8 mln zł kary za nierozliczenie w terminie uprawnień do emisji CO2 za rok 2020. Spółka zapowiada odwołanie od decyzji katowickiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w tej sprawie.
05.12.2023

Przyszłość polskiego sektora elektroniki to elektromobilność i półprzewodniki

Według rynkowych analiz polski sektor elektroniczny rośnie w tempie 4 proc. rocznie, czemu sprzyja dynamiczna transformacja cyfrowa wielu gałęzi przemysłu czy korzystne zmiany legislacyjne. Obszarami szczególnie perspektywicznymi dla dalszych wzrostów branży elektronicznej w Polsce jest elektromobilność oraz produkcja półprzewodników.
16.11.2023

Kearney: nadchodzi era biznesu stawiającego na regenerację

Raport Kearney: W okresie 2019-2023 wygrywały biznesy, które wykazały się odpornością. W kolejnych 5 latach kluczem będzie zdolność do szybkiej regeneracji. Większość liderów globalnych korporacji przeczuwa, że trwające obecnie programy transformacji strategicznej nie przynoszą oczekiwanych efektów, ponieważ nie adresują najważniejszych obecnie wyzwań.
23.10.2023

Biznes w drodze do niższych emisji. Jak pomaga energia słoneczna?

Ambitne plany Unii Europejskiej zakładają redukcję emisji gazów o 55 proc. do 2030 r. oraz uzyskanie statusu kontynentu neutralnego klimatycznie do 2050 r. To z kolei nakłada na społeczeństwo, w tym sektory biznesu, przemysłu, produkcji szereg obowiązków. Ważnym elementem jest Europejski System Handlu Uprawnieniami (ETS) – dziś firmy, które nie wpiszą się w politykę klimatyczną, wydają krocie na zakup uprawnień.
06.10.2023

Malezja gra w zielone. Przyszły lider OZE w Azji Południowo-Wschodniej?

Malezja planuje szereg projektów inwestycyjnych związanych z wykorzystaniem zielonej energii, obejmujących budowę biorafinerii, instalacje tysięcy stacji do ładowania pojazdów elektrycznych czy też stworzenie huba zielonego wodoru w Serawaku.
10.09.2023

Polska energetyka – od geopolitycznych napięć do zielonej rewolucji

Polski sektor energetyczny przechodzi strategiczne zmiany. Mimo że wciąż większość energii pochodzi z węgla kamiennego i brunatnego, w miksie energetycznym z roku na rok zwiększa się udział OZE. Polską energetykę przeanalizowali i podsumowali w raporcie „Poland Electric Power Sector 2023/2024” eksperci EMIS.
23.08.2023

Chiński Shanghai Electric oraz niemiecki Siemens zacieśniają współpracę w obszarze ekologicznych i niskoemisyjnych rozwiązań

W dniach 25-27 lipca prezeska zarządu spółki Shanghai Electric, pani Leng Weiqing, odbyła wizytę w Niemczech, aby przeprowadzić rozmowy z Christianem Bruchem - prezesem, dyrektorem generalnym i dyrektorem ds. zrównoważonego rozwoju w spółce Siemens Energy AG. Wizyta miała na celu pogłębienie współpracy branżowej obu podmiotów, w tym w zakresie wspólnych innowacji, a także promowanie transformacji energetycznej oraz rozwoju wysokiej jakości energii niskoemisyjnej.
05.08.2023

„Wodór w polskiej energetyce, a braki regulacyjne” – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

23.07.2023

Vattenfall stopuje rozwój brytyjskiego offshorewind

Jak ujawnia deweloper w swoim okresowym raporcie, ze względów finansowych wstrzymuje rozwój projektu morskiej farmy wiatrowej Norfolk Boreas w Wielkiej Brytanii i dokona przeglądu dalszych działań dla całej strefy Norfolk o mocy 4,2 GW,
20.07.2023

PSEW: energetyka wiatrowa przyspiesza, ale… są zagrożenia

Najważniejszym wydarzeniem pierwszego dnia konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, która odbywa się w Serocku, było przedstawienie dorocznego raportu o stanie branży. Jak wynika z podsumowania „ostatni rok przyniósł przyspieszenie rozwoju lądowej energetyki wiatrowej, ale potencjał jej rozwoju na obecnych warunkach jest bliski wyczerpania”.
26.06.2023

Firmy lotnicze, technologiczne i sektor energetyczny interesują się Polską

Kanadyjskie branże lotnicza i technologiczna są zainteresowane współpracą z Polską. Możliwościom współpracy przygląda się też sektor energetyczny i motoryzacyjny.
26.06.2023

Polski wodór z biomasy i słońca [WIDEO]

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad stworzeniem reaktora fotokatalitycznego, który posłuży do wytwarzania ekologicznego wodoru z biomasy i energii słonecznej. Gotowe są już poszczególne elementy technologii, teraz trwają prace nad ich integracją i testami w warunkach zbliżonych do operacyjnych. Rozwiązaniem mogą być potencjalnie zainteresowane światowe koncerny energetyczne ze Stanów Zjednoczonych i Ameryki Południowej.
23.06.2023

Energia z wodoru w polskim systemie prawnym

W poprzednich swoich artykułach, autorzy niniejszego opracowania zwrócili uwagę czytelników na problemy legislacyjne związane z morską energetyką wiatrową na polskich obszarach morskich. W niniejszej publikacji środek ciężkości analizy zostanie przesunięty na energię pozyskiwana z wodoru. Mając na uwadze podpisane, w Warszawie 14 października 2021 roku, „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej”, przenalizujemy na jakim obecnie etapie jest proces legislacyjny, związany z tym rodzajem energii.
15.06.2023

Ukraina buduje wiatraki w czasie wojny – pierwsza farma wiatrowa oddana do użytku

Powstała pierwsza na świecie farma wiatrowa zbudowana w strefie trwającego konfliktu zbrojnego. Tyligulska Elektrownia Wiatrowa znajduje się zaledwie 100 km od linii frontu na południu obwodu mikołajowskiego i już generuje zieloną energię. Pierwszy etap budowy obejmuje 19 wiatraków, które zasilą 200 000 gospodarstw domowych rocznie. To ważny krok w kierunku rozwoju czystej energii na Ukrainie i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy. Odbudowa Ukrainy po wojnie oraz jej niezależność energetyczna będą głównym tematem Ukra
26.05.2023

Koszty zielonej transformacji przekraczają możliwości polskich spółek energetycznych. Sektor liczy na finansowanie z UE

Według wyliczeń EY inwestycje w transformację polskiego rynku energetycznego do 2030 roku sięgną nawet 135 mld euro, czyli ok. 600 mld zł. To kilkukrotnie przekracza możliwości inwestycyjne polskich spółek, na których spoczywa ciężar tej transformacji. – Dlatego liczymy na wsparcie sektora energetycznego środkami z funduszy europejskich – podkreśla prezes Rady Zarządzającej PKEE oraz prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Według analityków EY unijne środki i tak nie pokryją w 100 proc. luki inwestycyjnej wynikającej z konieczności modern
19.05.2023

Prezes URE: w Polsce instalacje fotowoltaiczne rozwijają się bardzo dynamicznie

Instalacje fotowoltaiczne rozwijają się bardzo dynamicznie w naszym kraju - mówił w czwartek w Lublinie prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin. Według najnowszego raportu URE produkcja energii w małych instalacjach OZE wzrosła w 2022 roku do 6,7 TWh.
12.05.2023

Hybrydy OZE prześcigają węgiel

Za planami rządu ogłoszonymi w PEP 2040 musi nadążyć legislacja, uproszczenie procedur i wdrożenia innowacyjnych technologii.
27.04.2023

Finansowanie budowy floty SMR-ów: ORLEN Synthos Green Energy z umową o współpracy z czterema bankami

Banki BGK, Pekao S.A., PKO Bank Polski i Santander Bank Polska S.A. podpisały z ORLEN Synthos Green Energy (OSGE) umowę o współpracy. Jej celem jest zapewnienie finasowania planów OSGE budowy floty reaktorów BWRX-300 w Polsce.
19.04.2023

Umowa Orlen Synthos Green Energy z czterema bankami o współpracy przy atomie

Banki BGK, Pekao, PKO BP i Santander Bank Polska podpisały ze spółką Orlen Synthos Green Energy (OSGE) umowę o współpracy, której celem jest zapewnienie finasowania planów budowy floty reaktorów BWRX-300 w Polsce - podało OSGE we wtorek w komunikacie.
18.04.2023

EIG zatrudnia Joe Kaesera, byłego dyrektora generalnego spółki Siemens AG, na stanowisko starszego doradcy

EIG, czołowy inwestor instytucjonalny w globalny sektor energetyczny i infrastrukturalny, ogłosił dzisiaj, że Joe Kaeser, były prezes i dyrektor generalny spółki Siemens AG („Siemens”), dołączył do EIG w charakterze starszego doradcy. W nowo objętej roli Kaeser zapewni kierownictwu firmy doradztwo strategiczne w zakresie kwestii dotyczących globalnych rynków energii, z naciskiem na wykorzystywanie energii, energię ze źródeł odnawialnych oraz transformację energetyczną.
18.04.2023

Rola OZE w powojennej odbudowie Ukrainy

Memorandum podsumowujące dyskusję w ramach III okrągłego stołu Forum Energii i Klimatu ZPP, poświęconego energetyce ukraińskiej i realizowanego w ramach projektu EUROPE-POLAND-UKRAINE REBUILT TOGETHER 2023, we współpracy z Ambasadą Ukrainy w Polsce.
17.04.2023

Macron przedstawił plan zmniejszenia zużycia wody w związku z nawiedzającymi kraj suszami

Prezydent Francji Emmanuel Macron wziął w czwartek udział w konferencji nad jeziorem Serre-Poncon, w południowo-wschodniej części kraju, na której zaprezentował plan zmniejszenia zużycia wody i środki do osiągnięcia tego celu w związku z nawiedzającymi Francję suszami.
31.03.2023

I Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2023 – pasja do zielonej energetyki [ZDJĘCIA]

Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2023 – to spotkanie ponad 5000 uczniów szkół średnich (w grupach zorganizowanych) i studentów z ponad 75 wystawcami z czołowych firm i organizacji sektora morskiej energetyki wiatrowej, wyższych uczelni, instytucji samorządowych, organizacji pracodawców i nie tylko, z Polski i z zagranicy.
14.03.2023

I Edukacyjne Targi Kariery Edu Offshore Wind 2023 – pasja do zielonej energetyki. Innowacyjne kierunki rozwoju kariery zawodowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Edukacyjne Targi Kariery Edu Offshore Wind 2023 to pierwsze takie wydarzenie w skali Polski, na którym ponad 5000 uczniów szkół średnich (w grupach zorganizowanych), stojących przed wyborem ścieżki zawodowej, będzie mogło spotkać się z ponad 75 wystawcami z czołowych firm i organizacji sektora morskiej energetyki wiatrowej i nie tylko, z Polski i z zagranicy.
13.03.2023

Cyfryzacja i cyberbezpieczeństwo kluczowe dla transformacji energetyki

Od momentu rosyjskiej agresji na Ukrainę infrastruktura krytyczna, rządowe instytucje i podmioty użyteczności publicznej w Polsce, które są kluczowe dla ciągłości funkcjonowania państwa, notują więcej niż dotychczas prób cyberataków. Ich wzmożoną liczbę obserwuje również Grupa PGE, która wdrożyła już dodatkowe procedury w zakresie cyberbezpieczeństwa i stale rozwija swój zespół PGE-CERT. – Oprócz zagrożeń wymierzonych wprost w sektor energetyczny widzimy też nasilenie kampanii, które mają na celu nakłonienie ludzi do fałszywych i
13.03.2023

MEW w polityce ochrony klimatu Unii Europejskiej

W poniższej publikacji zostaną zaprezentowane założenia dotyczące ochrony klimatu na płaszczyźnie strategii, inicjatyw i kierunków działań przyjętych przez Unię Europejską. Polityka ochrony klimatu UE to pewna „mapa drogowa” dla państw członkowskich UE, które nie powinny pozostawać bierne w obliczu tych ambitnych planów.
09.03.2023

PGE podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę sieci CORE dla LTE 450

PGE Systemy, spółka z Grupy PGE, odpowiedzialna za budowę sieci łączności specjalnej LTE 450 na potrzeby energetyki, podpisała umowę z firmą Ericsson na dostawę i wdrożenie komponentów rdzeniowych CORE. Nowa sieć usprawni zarządzanie siecią energetyczną i przyspieszy obsługę klientów.
06.03.2023

Wiatr i słońce zaoszczędziły UE 12 mld euro

Jak wynika z nowego raportu Ember, w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrost produkcji energii z wiatru i słońca na terenie UE pozwolił uniknąć 12 mld euro wydatków związanych z rosyjskim gazem.
28.02.2023

Minister Anna Moskwa na nieformalnym wspólnym posiedzeniu ministrów UE ds. energii i transportu

Kwestie dotyczące rynku energii, w tym zapasów gazu oraz transportu, to główne tematy rozmów ministrów podczas nieformalnego posiedzenia ministrów UE ds. energii i transportu. W obradach, które odbyły się 27-28 lutego 2023 r. w Sztokholmie, udział wzięli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
28.02.2023

4 megatrendy, które zmieniają polską energetykę

Dekarbonizacja, poprawa efektywności energetycznej, zrównoważony rozwój, znaczne inwestycje w rozwój sieci energetycznych – to zdaniem ekspertów Luneos najważniejsze megatrendy, które na zawsze zmienią sektor energetyczny w Polsce. Jak na te zmiany powinni przygotować się przedsiębiorcy?
27.02.2023

Krośnieński Holding Komunalny wyprodukował w 2022 r. ponad 12 tys. MWh energii

W 2022 r. Krośnieński Holding Komunalny z Krosna na Podkarpaciu wyprodukował łącznie 12 tys. 348 MWh energii, co oznacza wzrost o 7,2 proc. w porównaniu do roku 2021 – poinformował PAP prezes holdingu Janusz Fic.
23.02.2023

MAE: przemysł paliw kopalnych robi za mało, by ograniczyć emisję metanu

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) oskarżyła we wtorek przemysł paliw kopalnych, że robi zbyt mało dla zmniejszenia emisji metanu i osłabia tym samym światowe wysiłki na rzecz ograniczenia globalnego ocieplenia.
22.02.2023

Klimat inwestycyjny, zielona transformacja i przezwyciężanie kryzysów energetycznych w Polsce: kształtowanie polityki i jej realizacja w praktyce

„Tak niewielka zmiana jak 200 m pozbawia Polskę możliwości realizacji projektów w obszarze energii wiatrowej o mocy 6 GW do 2030 roku” - mówiła Olga Sypuła, Country Manager European Energy w Polsce w odniesieniu do tzw. ustawy 10H o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przyjętej przez Sejm zwiększającej wymaganą odległość między obszarami mieszkalnymi a turbinami wiatrowymi z 500 m do 700 m.
21.02.2023

Klimat inwestycyjny, zielona transformacja i przezwyciężanie kryzysów energetycznych w Polsce: kształtowanie polityki i jej realizacja w praktyce

Tak niewielka zmiana jak 200 m pozbawia Polskę możliwości realizacji projektów w obszarze energii wiatrowej o mocy 6 GW do 2030 roku – mówiła Olga Sypuła, Country Manager European Energy w Polsce w odniesieniu do tzw. ustawy 10H o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przyjętej przez Sejm zwiększającej wymaganą odległość między obszarami mieszkalnymi a turbinami wiatrowymi z 500 m do 700 m.
17.02.2023

Mołdawia otrzymała od USA 30 mln USD pomocy na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego

Mołdawia otrzymała od Stanów Zjednoczonych 30 mln dolarów tytułem wsparcia bezpieczeństwa energetycznego, m.in. zapewnienia ogrzewania obiektów podczas sezonu zimowego - podały w piątek władze w Kiszyniowie.
06.01.2023

Raport PKEE: Polska realizuje transformację energetyczną i potrzebuje unijnego wsparcia [WIDEO]

Nakłady na transformację sektora energetycznego z uwzględnieniem działań osłonowych do 2030 roku mogą wynieść nawet 135 mld EUR – wynika z raportu „Polska ścieżka transformacji energetycznej”, przygotowanego przez PKEE we współpracy z Ernst & Young Consulting. „Polska zrobiła bardzo dużo, jeśli chodzi o transformację i ma bardzo ambitne plany, które konsekwentnie realizuje. Potrzebujemy jednak wsparcia ze strony UE” – podkreślił Wojciech Dąbrowski, prezes Rady Zarządzającej PKEE i prezes zarządu PGE.
19.12.2022

Rachunki za ciepło mogą być niższe nawet o kilkadziesiąt procent

Chociaż trzy czwarte Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że oszczędzanie ciepła w miejscu zamieszkania ma sens, to spora część niekoniecznie to ciepło oszczędza. Przez złe przyzwyczajenia część z nas może tej zimy zmierzyć się z wyższymi rachunkami. Organizatorzy kampanii „Liczy się ciepło” przekonują, że obniżenie opłat za ogrzewanie jest w zasięgu ręki. Wystarczą drobne zmiany w codziennych nawykach, aby cieszyć się komfortem cieplnym i oszczędnościami w domowym budżecie.
08.12.2022

Czarny scenariusz transformacji energetycznej

Zawieszenie lub rezygnację z celów klimatycznych i powrót do produkcji energii z węgla w długim okresie - zakłada jeden ze scenariuszy zawartych w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego. KE szacuje, że odejście od rosyjskich paliw może oznaczać 100 mld euro oszczędności rocznie.
30.11.2022

EBOR zainwestował ponad 1,1 mld euro w produkcję energii odnawialnej w Polsce

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zainwestował dotąd ponad 1,1 mld euro w produkcję energii odnawialnej w Polsce - poinformował we wtorek EBOR.
29.11.2022

MKiŚ: rząd potwierdza strategiczne partnerstwo z USA przy budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Rada Ministrów, 2 listopada 2022 r., przyjęła uchwałę ws. budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce. Stwierdza ona, że pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa zostanie zbudowana w oparciu o amerykańską technologię reaktorów AP1000. "Wybór amerykańskiej technologii nie tylko wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski, ale i będzie stanowił istotny impuls rozwojowy dla naszej gospodarki" – zaznaczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
03.11.2022

Wynajem turbin wiatrowych i niskie rachunki za energię

Firma Ignitis, specjalizująca się w rozwiązaniach energetycznych, oferuje mieszkańcom Litwy możliwość wynajęcia części turbiny wiatrowej.
28.10.2022

Firmy połączone z ekosystemem rozwijają się szybciej. Polska wśród największych

Obecne ograniczenia w łańcuchu dostaw oraz niestabilność geopolityczna i gospodarcza nie spowalnia tempa inwestycji w infrastrukturę cyfrową, wynika z nowego raportu GXI.
27.10.2022

Prezydent Zełenski na szczycie G7: Rosja rozpoczęła nową fazę eskalacji; trzeba reagować symetrycznie na niszczenie stabilności energetycznej

Rosja rozpoczęła nową fazę eskalacji. Na poziomie G7 i całego naszego demokratycznego świata musimy reagować w sposób symetryczny: gdy Rosja atakuje sektor energetyczny i stabilność energetyczną naszych krajów, my musimy zablokować jej sektor energetyczny przy pomocy sankcji, złamać stabilność rosyjskich dochodów z ropy i gazu - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czasie zdalnego wystąpienia na wtorkowym spotkaniu państw G7.
12.10.2022

EFNI: zielona transformacja jednym z głównych tematów forum

Zielona transformacja będzie jednym z głównych tematów debat podczas Europejskiego Forum Nowych Idei. Impreza organizowana przez Konfederację Lewiatan odbędzie się w Sopocie 12-14 października 2022. O ekologicznej transformacji gospodarek i przedsiębiorstw będą rozmawiali uczestnicy panelu „Przyszłość zielonej energii w Europie”, którego partnerem jest Veolia.
10.10.2022

Enea: Atak na spółki energetyczne to element wojny hybrydowej. Ma osłabić ich pozycję i bezpieczeństwo energetyczne kraju

Spółki energetyczne zapowiadają zdecydowaną walkę z dezinformacją, która destabilizuje ich działalność i funkcjonowanie całego rynku. Zalew fake newsów w mediach nazywają elementem rosyjskiej wojny hybrydowej, która ma na celu zachwiać systemem energetycznym w Europie i Polsce – podważyć zaufanie do sprzedawców energii i rządów, co w konsekwencji może zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu krajów.
10.10.2022

Rusza kampania PKEE przeciwko rosyjskiej dezinformacji w energetyce

Przed zbliżającą się zimą, wychodząc naprzeciw fali rosyjskiej dezinformacji, rusza ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej „Walczymy o Polską Niezależność”.
04.10.2022

Energia kobiet niezbędna do transformacji

Poznaliśmy laureatki drugiej edycji konkursu “Energia Kobiet” organizowanego przez Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych w partnerstwie z Microsoft. Jego celem jest podkreślenie i docenienie roli kobiet, ich wysiłków i sukcesów w sektorze energetycznym, a więc w obszarze fundamentalnym dla rozwoju gospodarek na całym świecie, a także dla bezpiecznego funkcjonowania społeczeństw. W tym roku wśród nagrodzonych znalazły się Agata Staniewska-Bolesta z nagrodą w kategorii „Energia Przyszłości”, Monika Gawlik – zwyciężczyni w kat
29.09.2022

Coraz bardziej iluzoryczny local content dla polskiego wind offshore

Temat Morskich Farm Wiatrowych coraz bardziej rozgrzewa wyobraźnię polskich małych lub średnich przedsiębiorców, którzy liczą na swój udział w tym znaczącym dla polskiej gospodarki energetycznej przedsięwzięciu.
29.09.2022

Brytyjska Partia Pracy obiecuje stworzenie publicznej spółki energetycznej Great British Energy

W ciągu roku po przejęciu władzy rząd Partii Pracy stworzy Great British Energy - publiczną spółkę energetyczną, która będzie dostarczać energię z odnawialnych źródeł - zapowiedział we wtorek lider brytyjskiej opozycji Keir Starmer na konferencji laburzystów w Liverpoolu.
29.09.2022

Trzeba reorganizacji systemu energetycznego dla przyszłości opartej na OZE

Do 2030 roku 60 procent energii elektrycznej na świecie może pochodzić z wiatru i słońca. Dlatego też Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA) w opublikowanym na początku tego roku raporcie World Energy Transitions Outlook umieściła sektor energetyczny w centrum globalnej transformacji energetycznej, ze zwiększoną rolą zmiennej energii odnawialnej (VRE) i elektryfikacją końcowych zastosowań.
29.08.2022

Europa wysycha!

Prawie połowa terytorium Europy jest objęta stanem ostrzegawczym, a dla kolejnych 17 proc. obszarów wydano ostrzeżenie alarmowe w związku z trwającą suszą – pokazuje nowy raport Globalnego Obserwatorium Susz, przygotowany na zlecenie Komisji Europejskiej.
25.08.2022

PGNiG wykorzysta drony do pomiaru emisji metanu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ogłasza konkurs na test usługi umożliwiającej zdalny pomiar emisji metanu za pomocą urządzenia montowanego na dronie lub na podstawie analizy zdjęć satelitarnych. Rozwiązania można zgłaszać do 31 sierpnia.
17.08.2022

Prezydent do energetyków: ufam w zapewnienia, że Polska nie jest zagrożona brakiem dostaw energii

Ufam w zapewnienia, oparte na wnikliwej ocenie sytuacji, że mimo trudnych okoliczności związanych z wojną w Ukrainie, rosyjskim szantażem paliwowym i narastającym w świecie kryzysem, Polska nie jest zagrożona brakiem dostaw energii - napisał prezydent Andrzej Duda z okazji Dnia Energetyka.
12.08.2022

MKiŚ: minister Anna Moskwa: będzie rządowe wsparcie dla odbiorców wszystkich źródeł ciepła

Rząd przyjął założenia do ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Jak zaznaczyła szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa, celem tej regulacji jest zapewnienie wsparcia dla dużej grupy gospodarstw domowych w Polsce w pokryciu części kosztów wynikających ze wzrostu cen na rynku energii. "Proponowana pomoc finansowa wspomoże budżety domowe oraz zwiększy poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego" – powiedziała minister podczas konferencji prasowej
07.08.2022

Strategiczne znaczenie morskich farm wiatrowych dla bezpieczeństwa energetycznego

Choć inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się w lutym, wojna ekonomiczna Federacji Rosyjskiej z Ukrainą, Polską i państwami Europy Zachodniej trwa od co najmniej kilkunastu miesięcy. Oczywistym jest, że Rosja wykorzystuje sektor energetyczny do wywierania wpływu na Europę Zachodnią, traktując surowce energetyczne jako swoisty instrument o charakterze ekonomicznym, a nawet politycznym.
02.08.2022

Moskwa o wpływie wojny w Ukrainie na sektor energetyczny

„W obliczu agresji Rosji na Ukrainę i globalnego kryzysu energetycznego, cała społeczność międzynarodowa musi wykazać się wyjątkową solidarnością” – podkreśliła minister Anna Moskwa podczas międzynarodowej debaty z udziałem dyrektora wykonawczego Międzynarodowej Agencji Energii Fatiha Birola, ministra energii Ukrainy Germana Galushchenko, zastępcy sekretarza ds. energii USA Davida Turka, prezesa GAZ-SYSTEM Tomasza Stępnia oraz wiceprezesa PERN S.A. Mateusza Radeckiego. Spotkanie odbyło się 19 lipca 2022 r. w Warszawie.
20.07.2022

Umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z MAE to politycznie ważny krok

We wtorek w Warszawie odbędzie się uroczyste podpisanie umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Międzynarodową Agencją Energetyczną. Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski ocenił, że to politycznie ważny krok.
19.07.2022

EIG uruchamia chilijską platformę energetyki odnawialnej - Grupo Cerro

Powstanie nowego podmiotu wiąże się również z niedawno sfinalizowanym przejęciem portfela ANPAC obejmującego 11 elektrowni wodnych przepływowych oraz istniejących elektrowni Cerro Dominador. Platforma ma przyczynić się do przyspieszenia transformacji energetycznej w Chile poprzez innowacyjne projekty, w ramach których energia ze źródeł odnawialnych dostarczana będzie całodobowo.
30.06.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Ambiens: Poszukujemy wspólnego mianownika w offshore wind

W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” rozmawiamy z Michałem Kaczerowskim, prezesem Ambiens. Jest to polska firma doradcza, która od kilku lat wspiera sektor morskiej energetyki wiatrowej w zakresie efektywnego zarządzania procedurami w rozwijanych projektach. – Ambiens to butikowa spółka doradcza, gdzie butikowość oznacza niezależność, konsekwentną orientację na sektor energetyczny i jego transformację oraz regionalizację aktywności obejmującej rynek Polski i basen Morza Bałtyckiego – mówi Kaczerowski. Firm
27.06.2022

Modułowe reaktory jądrowe w Polsce – Enea rozpoczyna współpracę z amerykańską firmą Last Energy

Enea i amerykański deweloper elektrowni jądrowych – Last Energy podpisały porozumienie, które zakłada wspólną realizację budowy małych modułowych elektrowni jądrowych. Technologia w pełni modułowego reaktora Last Energy pozwala na skrócenie czasu i obniżenie kosztów budowy elektrowni jądrowych oraz zapewnienie czystej energii. Współpraca wpisuje się w Strategię Rozwoju Enei, która zakłada powstanie nowych linii biznesowych, a także osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.
22.06.2022

EIG i Aramco zawierają porozumienie w sprawie rozszerzenia współpracy w obszarze energetyki

Spółka EIG, jeden z wiodących inwestorów instytucjonalnych w sektorze energetycznym i infrastrukturalnym na świecie, ogłosiła dzisiaj zawarcie porozumienia („Porozumienie”) z firmą Armaco dotyczące współpracy w ramach przyszłych projektów energetycznych. Firmy przeprowadzą inwestycje w zaawansowane technologie.
17.06.2022

Lokalne wspólnoty energetyczne szansą na tańszą energię [WIDEO]

Niższe ceny za prąd, czyste środowisko oraz większe bezpieczeństwo. To korzyści, jakie zapewniają wspólnoty energetyczne. Na świecie są znane od dekad, ale w Polsce to zjawisko stosunkowo nowe. Pionierzy zielonej transformacji nie mają u nas łatwego życia, walcząc z murem uprzedzeń oraz barier prawnych.
15.06.2022

PGNiG szuka i inwestuje miliony w start-upy, które mogą zrewolucjonizować sektor energetyczny.

– Technologie są odpowiedzią na wyzwania transformacji energetycznej. Wyskalowanie rozwiązań technologicznych w branży energetycznej wymaga jednak bardzo wysokich nakładów finansowych – podkreśla Małgorzata Piasecka, prezes PGNiG Ventures. Koncern gazowy stawia mocny akcent na działalność badawczo-rozwojową i innowacje, przeznaczając na nie co roku setki milionów złotych.
15.06.2022

EDP i EDPR startują z nowym wizerunkiem, spójnym z ich zaangażowaniem w transformację energetyczną [WIDEO]

Logo spółek w nowej postaci ma podkreślać ich pozycję w sektorze, zaangażowanie w transformację energetyczną, a także odzwierciedlać ambicję EDP do przekształcenia się, do końca dekady, w grupę w 100% „zieloną”.
07.06.2022

Kierunek: Energetyka 3D

Już 22 czerwca 2022 r. w Warszawie podczas 6. Konferencji „Inteligentna Energetyka” eksperci branży energetycznej spróbują odpowiedzieć na pytanie, czy Polska ma szansę na pełną dekarbonizację do 2050 r. dzięki digitalizacji i dekarbonizacji energetyki? Bazę do dyskusji stanowić będą merytoryczne i technologiczne wystąpienia Partnerów wydarzenia.
03.06.2022

Polski Komitet Energii Elektrycznej reprezentując krajową elektroenergetykę walczy o zieloną i tanią energię dla odbiorców

Rada Zarządzająca Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej („PKEE”) przyjęła podsumowanie działalności za rok 2021.
31.05.2022

Davos 2022: polska energetyka wymaga inwestycji w wysokości co najmniej 1,3 bln zł do 2030 roku [WIDEO]

Polski sektor energetyczny wymaga 1,3 - 1,7 biliona zł inwestycji do 2030 roku. To wysiłek porównywalny z odbudową Polski po II wojnie światowej – uważa Paweł Strączyński, wiceprezes Pekao S.A. ds. finansowych.
26.05.2022

Wiceminister Piotr Dziadzio o transformacji energetycznej podczas pierwszego dnia konferencji Gazterm

Rola gazu w polskiej gospodarce, a także aktualizacja założeń Polityki energetycznej Polski do 2040 r. to główne tematy rozmów podczas pierwszego dnia konferencji Gazterm. W wydarzeniu, które odbyło się 16 maja 2022 r. w Międzyzdrojach, udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio.
17.05.2022

Raport EDF: Główne koncerny naftowe odsprzedają warte miliardy dolarów aktywa zanieczyszczające środowisko

Dane nowego raportu Environmental Defense Fund (EDF) wskazują, że w miarę jak główne koncerny naftowe realizują cele klimatyczne, ich warte miliardy aktywa zanieczyszczające środowisko są odsprzedawane mniej rygorystycznym operatorom.
12.05.2022

Clear Hydrogen UK planuje produkcję 5 mln kg wodoru dziennie z wykorzystaniem podmorskich złóż ropy

Brytyjska spółka Clear Hydrogen UK chce uruchomić produkcję czystego wodoru dzięki technologii Proton Technologies. Umożliwia ona produkcję surowca, a jednocześnie charakteryzuje się najmniejszym wpływem środowisko i generuje najniższe koszty wytwarzania.
26.04.2022

MFW: Polski local content jednak możliwy do zabezpieczenia prawnie

Jak już wskazywano w poprzednich publikacjach, nie istnieje obecnie w polskim systemie prawnym regulacja, która w jakikolwiek sposób zabezpieczałaby polski łańcuch dostaw, czy ujęciu szerszym - polski „local content” przy budowie i eksploatacji polskich morskich farm wiatrowych.
23.04.2022

Minister Anna Moskwa z Ambasadorem Królestwa Danii o rozwoju OZE

Bezpieczeństwo energetyczne oraz współpraca w zakresie rozwoju OZE i ciepłownictwa to główne tematy rozmów minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z Ambasadorem Królestwa Danii w Polsce Ole Toftem. Spotkanie odbyło się 11 kwietnia 2022 r.
12.04.2022

Wiceminister klimatu: Derusyfikacja unijnej energetyki jest naszym priorytetem

– Nasze cele klimatyczne są absolutnie spójne z odejściem od paliw kopalnych z Rosji. Jeżeli chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku na poziomie unijnym, musimy przecież odchodzić od paliw kopalnych w energetyce – mówi Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska.
08.04.2022

Analityk: decyzja USA o zakazie importu ropy z Rosji nie wpłynęła na wzrost notowań surowca

Decyzja USA o zakazie importu ropy naftowej z Rosji była spodziewana, nie wpłynęła dalszy wzrost notowań surowca- stwierdziła w środę analityk surowcowy DM BOŚ Dorota Sierakowska.
09.03.2022

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński w Brukseli o cenach energii i systemie ETS

Rosnące ceny energii i system handlu emisjami to główne tematy rozmów wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego z przedstawicielami Komisji Europejskiej: Kimem Jorgensenem - szefem gabinetu Komisarz Margrethe Verstager, Michaelem Hagerem - szefem gabinetu Komisarza Valdisa Dombrovskisa, Diederikiem Maartenem Samsomem - szefem gabinetu Fransa Timmermansa, Maciejem Gołubiewskim - szefem gabinetu Komisarza Janusza Wojciechowskiego oraz Kurtem Vandenberghe - członkiem gabinetu Przewodniczącej KE Ursuli von de
25.02.2022

Przydacz: twarda polityka sankcyjna może zatrzymać Putina, kluczowy jest sektor energetyczny

Twarda polityka sankcyjna prowadzona przez Zachód w duchu jedności może zatrzymać Władimira Putina; sektor energetyczny w dużej mierze dostarcza Kremlowi środki finansowe do prowadzenia tak agresywnej polityki zagranicznej - powiedział PAP, wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
23.02.2022

NuScale ogłosi zawarcie historycznej umowy z KGHM, która zapoczątkuje wdrożenie pierwszego małego reaktora modułowego w Polsce

Nawiązując do wrześniowej zapowiedzi współpracy obu stron, NuScale Power i KGHM podpisują strategiczną umowę o rozpoczęciu prac nad wdrożeniem zaawansowanych małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce.
15.02.2022

Projekt: elektrownie będą mogły łatwiej zagospodarować odpady powstałe po spalaniu paliw

Odpady ze spalania paliw np. popioły, żużle, gipsy, po spełnieniu odpowiednich warunków, będą tracić status odpadów przez co, łatwiej będzie je mogła wykorzystać budowlanka - wynika z projektu rozporządzenia resortu klimatu i środowiska.
09.02.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Equinor: "Jesteśmy zainteresowani dalszą obecnością w Polsce"

Equinor, norweski gigant energetyczny, ma ambicję odegrania kluczowej roli w procesie transformacji energetycznej. Globalna firma energetyczna, kojarzona z sektorem oil&gas, realizuje znaczne projekty OZE na Morzu Północnym, wschodnim wybrzeżu USA oraz na Morzu Bałtyckim. Norwedzy będą budować morskie wiatraki także w Polsce. W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w Polskim offshore?”, pytamy Equinor o postępy w realizacji projektów morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku. Potentat energetyczny przekonuje, że jest zainteres
29.12.2021

Szczyt G20: Biden spotkał się z Merkel i Scholzem; rozmawiali o gazie z Rosji, w tym o Nord Stream 2

Prezydent Joe Biden i kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiali w sobotę w kuluarach szczytu G20 w Rzymie o działaniach, mających powstrzymać Rosję przed manipulowaniem przepływami gazu ziemnego w celach politycznych - podał Biały Dom.
31.10.2021

Firmy przyspieszają w czasie pandemii realizację celów środowiskowych

W wyniku pandemii przyspieszyła zielona transformacja w przedsiębiorstwach. Niemal 60 proc. firm na świecie ocenia, że realizacja ich celów środowiskowych nabrała tempa, co więcej, cele te są coraz ambitniejsze – wynika z raportu ING Banku Śląskiego i EY. Firmy, które ignorują odpowiedzialność środowiskową, mogą być narażone na odrzucenie przez konsumentów.
13.10.2021

Minister biznesu: nie ma takiej możliwości, by zimą zabrakło prądu

Absolutnie nie ma takiej możliwości, by tej zimy w Wielkiej Brytanii zabrakło prądu - oświadczył w poniedziałek minister biznesu Kwasi Kwarteng. Zapewnił też, że pomimo rosnących cen gazu chroniące konsumentów maksymalne limity cen zostaną utrzymane.
21.09.2021

Dzięki inwestycji EIG powstał nowy niezależny brytyjski producent energii elektrycznej

EIG finalizuje przejęcie zakładu kogeneracyjnego zasilanego turbiną gazową o cyklu łączonym (CCGT) o mocy 1332 MW oraz magazynu energii o mocy 49 MW w Nottinghamshire, Anglia. Nowo utworzona spółka West Burton Energy jest na odpowiedniej pozycji, by wspierać transformację energetyczną.
01.09.2021

Dwa lata stabilnej pracy krajowego systemu elektroenergetycznego

Resort klimatu i środowiska opublikował Sprawozdanie z wyników monitorowania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej za okres od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 31 grudnia 2020 r., będące kompleksowym przeglądem najważniejszych informacji za dwa ostatnie lata.
05.08.2021

Gwarancje BGK - o „Czyste Powietrze” będzie łatwiej

Połowa z nas (46 proc.) twierdzi, że smog jest poważnym problemem w naszej okolicy. Jak wynika z badań, zła jakość powietrza przyczynia się do zapadania na przewlekłe choroby. Wiele z nich zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.
28.06.2021

BGK: wkrótce ruszą kredyty w ramach programu "Czyste powietrze"

Pierwsze banki w lipcu zaoferują kredyty termomodernizacyjne w programie "Czyste powietrze". Kredyt taki będzie można zaciągnąć na maksymalnie 12 lat, a jego wartość wyniesie nawet 100 tys. zł – informuje w poniedziałek Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).
28.06.2021

Innowacyjny projekt szczecińskich naukowców i Enei Operator

Enea Operator, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz Uniwersytet Szczeciński zaangażowane są w innowacyjny projekt naukowo-badawczy H2eBuffer.
23.06.2021

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński o roli energetyki wiatrowej w transformacji energetycznej

Sektor energetyki wiatrowej w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem liberalizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych to główny temat rozmów podczas prezentacji raportu „Energetyka wiatrowa na lądzie - założenia reformy i propozycja ustawy”. W wydarzeniu, które odbyło się 16 czerwca 2021 roku w Warszawie, udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
17.06.2021

Należący do EIG Cerro Dominador otwiera elektrownię wykorzystującą skoncentrowaną energię słoneczną (CSP) w Chile

Pierwsza elektrownia CSP w Ameryce Łacińskiej zapewni w 100% odnawialną energię przez 24 godziny na dobę. Zakład zasili krajowy system energii elektrycznej w Chile elastyczną, niezawodną i bezpieczną energią.
09.06.2021

Kraje G7 zgodziły się wstrzymać międzynarodowe finansowanie projektów węglowych

Państwa G7 porozumiały się w piątek w sprawie zaprzestania międzynarodowego finansowania projektów węglowych, które emitują dwutlenek węgla, aby osiągnąć uzgodnione cele w zakresie zmian klimatycznych.
21.05.2021

Grupa energetyczna CzEZ chce rezygnować z węgla i inwestować w zieloną energię

Największa czeska grupa energetyczna CzEZ zapowiedziała w czwartek, że zamierza koncentrować się na inwestycjach w odnawialne źródła energii i będzie rezygnować z wykorzystywania węgla. Przewiduje także budowę nowego bloku w elektrowni jądrowej w Dukovanach.
21.05.2021

KOBiZE: objęte systemem EU ETS emisje CO2 Polski w 2020 r. spadły o 6,84 proc.

Sumaryczna emisja CO2 objęta systemem EU ETS spadła w 2020 roku o 6,84 proc. w stosunku do roku 2019 – poinformował Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami w raporcie za kwiecień 2020 roku.
18.05.2021

5. edycja Kongresu 590 „Polska/świat startujemy” zakończona

Ponad 200 ekspertów i liderów różnych branż w ciągu dwóch dni Kongresu 590 dyskutowało na najważniejsze dla polskiej gospodarki tematy. Wydarzenie otworzył swoim wystąpieniem Prezydent RP Andrzej Duda, zaś drugi dzień rozpoczął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji byli m.in. politolog i futurolog dr George Friedman, ekspert do spraw geopolityki i geostrategii dr Jacek Bartosiak oraz ekspert w zakresie stosunków międzynarodowych i polityki zagranicznej Parag Khanna.
14.05.2021

PGE apeluje w Brukseli o sprawiedliwą rewizję systemu ETS i większe środki na transformację energetyczną

Wiceprezes zarządu PGE ds. regulacji Wanda Buk wspólnie z wiceministrem klimatu Adamem Guibourgé-Czetwertyńskim wzięli udział w międzynarodowej konferencji EnergyPost.eu, poświęconej roli systemu EU ETS w polityce klimatycznej Unii Europejskiej do 2030 roku. Tematem debaty była nadchodząca rewizja unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS).
22.03.2021

Gospodarka Obiegu Zamkniętego: czego Polska może nauczyć się od innych krajów?

Rozwój Gospodarki o Obiegu Zamkniętym jest jednym z priorytetów Europejskiego Zielonego Ładu, jak również kluczowym elementem na drodze do redukcji emisji CO2. W swojej opinii, opublikowanej 8 stycznia 2021, Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła opracowanie przez Ministra Rozwoju Mapy Drogowej Transformacji w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. Czy to oznacza jednak, że przed nami już prosta droga do spełnienia wytycznych UE i redukcji emisji CO2 o 55% do 2030 roku?
26.01.2021

Utrzymanie trendu mniejszych emisji po odmrożeniu gospodarki pozwoli na zatrzymanie zmian klimatycznych

W ciągu ostatniej dekady gwałtownie wzrosły globalne emisje metanu, silnego gazu cieplarnianego. Metan, w połączeniu z dwutlenkiem węgla i innymi gazami cieplarnianymi, może ogrzać ziemską atmosferę o 3 do 4 st. Celsjusza przed końcem tego stulecia. Odpowiadają za to przede wszystkim paliwa kopalne. Tylko w 2020 roku działalność związana z ropą naftową i gazem na całym świecie wyemitowała nieco ponad 70 mln ton metanu do atmosfery. Kluczowe jest, aby przemysł naftowo-gazowy aktywnie ograniczał wpływ na środowisko. Dlatego Międzyn
20.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.