Wynik wyszukiwania - " KE" - Wiadomości

Timmermans: spalanie większej ilości węgla chwilowe; potrzebne przyspieszenie w OZE

Redukcja zależności energetycznej UE od Rosji może skutkować spalaniem większej ilości węgla, jest to jednak sytuacja chwilowa - ocenił w poniedziałek wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Podkreślił, że konieczne jest przyspieszenie transformacji w kierunku energii odnawialnej.
05.12.2022

Sejm za modernizacją reaktora Maria w całości z budżetu

Poprawka zapewniająca możliwość sfinansowania w całości modernizacji reaktora badawczego Maria z środków budżetowych, została zaakceptowana w poniedziałek przez posłów sejmowej Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.
15.11.2022

Minister rozwoju: mechanizmy zamrażania cen energii w Polsce są rewolucyjne

Rozwiązania mające na celu zamrożenie w 2023 r. cen energii dla gospodarstw domowych zużywających poniżej 2000 kWh są rewolucyjne. Nie słyszałem, by w Europie któryś z krajów poszedł tak daleko w kierunku ochrony obywateli przed podwyżkami cen energii - ocenił minister Waldemar Buda.
20.09.2022

Szefowa Parlamentu Europejskiego Metsola: PE oczekuje od Komisji Europejskiej propozycji reform rynku energii elektrycznej

Parlament Europejski oczekuje od Komisji Europejskiej zwykłych propozycji legislacyjnych, dotyczących reform strukturalnych rynku energii elektrycznej - oświadczyła w czwartek przewodnicząca PE Roberta Metsola.
09.09.2022

KE proponuje ok. 300 mld euro na zmniejszenie zależności energetycznej od Rosji

Komisja Europejska chce, by UE zmobilizowała ok. 300 mld euro, w tym około 72 mld euro w dotacjach i 225 mld euro w pożyczkach, na zmniejszenie swojej zależności energetycznej od Rosji. Szefowa KE Ursula von der Leyen przedstawiła w środę zarys tego planu.
18.05.2022

Minister Moskwa: Polska zaproponuje Radzie UE rodzaj "rosyjskiego ETS"

Polska będzie proponować na najbliższej Radzie UE projekt sankcjonowania importu energii z Rosji poprzez "rosyjski ETS", tj. system analogiczny do opłat za emisje CO2 - poinformowała we wtorek minister klimatu Anna Moskwa po spotkaniu z komisarz ds. energii Kadri Simson.
27.04.2022

Europosłowie w liście do Timmermansa: strategia KE ws. lasów uderzy w bioróżnorodność

Europosłowie Bogdan Rzońca (PiS, EKR) i Alexander Bernhuber (Austriacka Partia Ludowa, EPL) we wspólnym liście do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa argumentują, że unijna strategia dotycząca lasów spowoduje znaczny spadek produkcji drewna, podwyżkę jego cen oraz wzrost bezrobocia w UE.
20.03.2022

Komisarz Simson w PE: chcemy zmniejszyć uzależnienie od gazu z Rosji

Chcemy zmniejszyć uzależnienie od rosyjskiego gazu państw i całej Unii - mówiła we wtorek komisarz ds. energii Kadri Simson. Podkreślała, że UE musi "dostosować się do nowej rzeczywistości", a w planach jest uznanie magazynów gazu za infrastrukturę krytyczną.
09.03.2022

Sąd UE: nieważna decyzja KE o odrzuceniu skargi PGNiG na praktyki Gazpromu

Sąd UE stwierdził w środę nieważność decyzji Komisji Europejskiej odrzucającej skargę PGNiG na praktyki Gazpromu, złożoną w trakcie postępowania antymonopolowego KE wobec rosyjskiego koncernu.
02.02.2022

Cztery kraje UE wzywają KE, by nie kwalifikowała gazu jako „zielonego” źródła energii

Austria, Dania, Szwecja i Holandia wezwały Komisję Europejską, aby nie kwalifikowała projektów dotyczących energii z gazu ziemnego jako "zielonych" inwestycji. Takie zapisy znalazły się w projekcie KE dotyczącym tzw. taksonomii.
01.02.2022

Szydło: pakiet Fit for 55 doprowadzi do zubożenia Europejczyków

Fit for 55, pakiet legislacyjny KE, którego celem jest obniżenie emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 roku, doprowadzi do zubożenia Europejczyków - ostrzegła w środę podczas debaty w Parlamencie Europejskim była szefowa rządu RP, Beata Szydło (PiS).
16.12.2021

Golińska: KE zamknęła procedurę naruszeniową ws. procedury oceny oddziaływania na środowisko

Komisja Europejska 2 grudnia br. zamknęła procedurę naruszeniową w sprawie nieprawidłowego wdrożenia przepisów unijnych dotyczących procedury oceny oddziaływania na środowisko - poinformowała w środę wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska.
09.12.2021

MKiŚ: KE zgodziła się na wydłużenie systemu aukcyjnego dla OZE do końca grudnia 2027 r.

Komisja Europejska zgodziła się na wydłużenie systemu aukcyjnego dla OZE do 31 grudnia 2027 roku - przekazał we wtorek resort klimatu i środowiska. Dodano, że maksymalne wsparcie państwa w trakcie trwania programu może wynieść blisko 43,85 mld zł.
01.12.2021

Przedstawiciel KE: po 2026 r. możliwe stopniowe odchodzenie od darmowych uprawnień do emisji CO2

Przygotowywany w UE mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 w latach 2023-25 byłby ograniczony do kilku sektorów; po 2026 r. możliwe będzie jego rozszerzenie i rozłożone na 10 lat odchodzenie od darmowych uprawnień do emisji CO2 – wskazuje Vicente Hurtado Roa z KE.
30.11.2021

Pyzik: projektowane cło od śladu węglowego pozytywne dla konkurencyjności i transformacji

Przygotowywany w UE mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 (tzw. CBAM), określany jako cło od śladu węglowego, powinien pozytywnie wpłynąć na konkurencyjność firm oraz transformację w wymiarze społecznym – ocenia wiceszef MAP Piotr Pyzik.
30.11.2021

KE: 50 mln euro na wsparcie zdrowia, MŚP i efektywności energetycznej w trzech polskich regionach

Komisja Europejska przyznała trzem polskim regionom 50 mln euro w ramach wsparcia z programu REACT-EU. Środki mają być przeznaczone na wsparcie sektora zdrowia, małych i średnich przedsiębiorstw oraz efektywności energetycznej.
05.11.2021

UE przekaże Mołdawii 60 mln euro na walkę z kryzysem gazowym

Unia Europejska zdecydowała, że przekaże Mołdawii 60 mln euro na walkę z kryzysem gazowym - przekazała w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która tego dnia spotkała się z premier Mołdawii Natalią Gavrilitą.
28.10.2021

KE zwróciła się do Polski o pilne dostarczenie dowodu zaprzestania wydobycia węgla w kopalni Turów

Komisja Europejska zwróciła się do władz polskich o pilne dostarczenie dowodu zaprzestania działalności wydobywczej węgla brunatnego w kopalni Turów, zgodnie z nakazem Trybunału Sprawiedliwości UE. W przypadku braku dowodu takiego zaprzestania Komisja zacznie regularnie wydawać wezwania do zapłaty kar - poinformował we wtorek rzecznik KE Tim McPhie.
27.10.2021

Szef MKiŚ: trzeba jeszcze raz przeanalizować Fit for 55 w kontekście ewentualnych cen energii

Trzeba jeszcze raz przeanalizować elementy opublikowanego w lipcu pakietu Fit for 55, a zwłaszcza te, które mogą negatywnie wpłynąć na cenę energii; należy rozważyć ich rewizję lub przesunięcie - uważa minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
22.10.2021

Timmermans: Polska ma szansę stać się liderem zielonej transformacji

Niemożliwe, by Polska, której udało się osiągnąć największy rozwój gospodarczy oraz najniższe bezrobocie w UE, nie mogła być liderem zielonej transformacji - powiedział w środę podczas gali otwarcia 10. Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI) wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.
21.10.2021

Rzecznik TSUE: Nord Stream 2 może zaskarżyć dyrektywę gazową przed sądami Unii Europejskiej

Unijna dyrektywa gazowa zmieniła sytuację prawną gazociągu Nord Stream 2; spółka ta może ją zaskarżyć przed sądami Unii Europejskiej - ocenił w wydanej w środę opinii rzecznik generalny TSUE. Stwierdził też, że Sąd UE popełnił błędy, odrzucając skargę spółki na dyrektywę gazową i powinien ją rozpatrzyć ponownie.
07.10.2021

MAP liczy na kierunkową zgodę KE ws. programu dla górnictwa do końca tego roku

Resort aktywów państwowych liczy, że do końca tego roku uda się uzyskać kierunkową zgodę Komisji Europejskiej na polskie propozycje dotyczące programu dla górnictwa węgla kamiennego, zaś notyfikacja programu nastąpiłaby w roku 2022 – ocenia wiceszef MAP Artur Soboń.
29.09.2021

Grupy energetyczne przeciwne wykluczeniu gazu z mechanizmów wsparcia

Przedstawiciele krajowych grup energetycznych są przeciwni możliwemu wykluczeniu inwestycji w aktywa gazowe z mechanizmów unijnego wsparcia transformacji energetycznej. „Gaz jest niezbędnym paliwem przejściowym, szczególnie w ciepłownictwie” – przekonuje prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
21.09.2021

Von der Leyen: wspólnie możemy zbudować gospodarkę wolną od węgla, działająca w interesie ludzi i przyrody

Pytanie, które przed nami stoi, to nie czy dojdzie do transformacji europejskiej gospodarki, ale jak możemy przyspieszyć ten proces i sprawić, by był on korzystny dla wszystkich Europejczyków – mówiła w poniedziałek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
20.09.2021

Von der Leyen w orędziu: wyzwaniami dla UE są pandemia, klimat, migracja i obronność

Zwiększenie tempa szczepień przeciw Covid-19, wzmocnienie gospodarki, lepsza współpraca między krajami unijnymi w sektorze obronności, większe zaangażowanie w walkę ze zmianami klimatu i rozwiązanie problemu nielegalnej migracji to niektóre z głównych wyzwań dla UE, o których w orędziu mówiła szefowa KE Ursula von der Leyen.
16.09.2021

Duże roślinożerne zwierzęta mogą zmniejszyć ryzyko pożarów

Dzięki żerowaniu dużych roślinożerców może zmniejszać się ilość łatwopalnej roślinności na danym obszarze, co redukuje ryzyko pożaru - informuje “Journal of Applied Ecology”.
15.09.2021

Czy polityka klimatyczna i cięcie emisji zagraża państwom Europy Środkowej i Wschodniej?

Plan cięcia emisji CO2 przedstawiony w lipcu przez Komisję Europejską może doprowadzić do spadku konkurencyjności przemysłu i ponadproporcjonalnie obciążyć budżety domowe konsumentów w krajach Europy Środkowej - mówi w rozmowie z PAP Konrad Popławski, ekspert warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich.
12.08.2021

Komisarz Breton: KE uznaje rolę węgla koksowego w transformacji przemysłu stalowego

Komisja Europejska uznaje zasadniczą rolę, jaką węgiel koksowy odgrywa w procesie transformacji przemysłu stalowego w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu - napisał unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton w odpowiedzi na pytanie europosłanki Izabeli Kloc dot. tego surowca.
05.08.2021

Frans Timmermans: chcemy, żeby ludzkość uniknęła wojen o wodę i pożywienie

Wymagamy wiele od naszych obywateli, też wiele od firm, ale w słusznym celu. Chcemy, żeby ludzkość uniknęła wojen o wodę i pożywienie – powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej (KE) ds. Zielonego Ładu Frans Timmermans.
15.07.2021

Europoseł Rzońca: nowa polityka klimatyczna UE to czystsze środowisko, ale też wzrost cen energii

Nowa polityka klimatyczna UE to zdrowsze środowisko, ale nie możemy zapominać o kosztach społecznych. Część ludzi nie będzie stać na energię, która podrożeje; nie może być też tak, że koszty transformacji będą większe dla biedniejszych krajów UE niż bogatszych - mówi PAP europoseł Bogdan Rzońca (PiS).
14.07.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.