Komisarz Simson w PE: chcemy zmniejszyć uzależnienie od gazu z Rosji

zk

09.03.2022 15:59 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Komisarz Simson w PE: chcemy zmniejszyć uzależnienie od gazu z Rosji

Partnerzy portalu

Komisarz Simson w PE: chcemy zmniejszyć uzależnienie od gazu z Rosji - ZielonaGospodarka.pl
Fot. europa.eu

Chcemy zmniejszyć uzależnienie od rosyjskiego gazu państw i całej Unii - mówiła we wtorek komisarz ds. energii Kadri Simson. Podkreślała, że UE musi "dostosować się do nowej rzeczywistości", a w planach jest uznanie magazynów gazu za infrastrukturę krytyczną.

We wtorek europosłowie debatowali na temat cen energii i manipulacji na rynku gazu. Komisarz UE ds. energii Kadri Simson pytana była m.in. o relacje z rosyjskim Gazpromem. Simson podkreśliła, że kierowane do niej pytania na ten temat zostały sformułowane jeszcze przed rosyjską inwazją na Ukrainę, a w obecnej sytuacji jedynie zyskały na znaczeniu.

Zdaniem komisarz dostawy gazu nie są zagrożone. "Oczywiście monitorujemy to, jak zachowuje się Gazprom, wiedzą Państwo, że rozpoczęliśmy śledztwo, jeśli chodzi o możliwe zachowania antykonkurencyjne na rynku gazu, bo mogło to doprowadzić do wywindowania cen" - mówiła. Jak podkreśliła, wciąż trwa etap zbierania informacji, ale "śledztwo się toczy i jest traktowane priorytetowo".

Komisarz przyznała, że słuszne są uwagi dotyczące niskiego poziomu magazynowania gazu. "Dobra wiadomość jest taka, że dzięki odpowiednim działaniom mamy bezpieczne poziomy magazynów na końcówkę tej zimy i zaczynamy przygotowywać się również na przyszłą. Stworzymy opcję wspólnych zakupów i na tym się nie zatrzymamy (…) W kwietniu przeprowadzimy propozycję legislacyjną, by nasze podziemne magazyny były pełne na przyszłą zimę. Chcemy uznać te magazyny za infrastrukturę krytyczną i kluczową" – powiedziała komisarz.

"Chcemy zmniejszyć uzależnienie od rosyjskiego gazu państw indywidualnych i całej Unii" - zadeklarowała Simson, dodając, że UE musi dostosować się do nowej rzeczywistości.

Europosłowie PiS, należący w Parlamencie Europejskim do grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, przekonywali, że w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę gospodarka energetyczna Unii powinna w większej mierze opierać się na europejskim węglu.

"Słuchając niektórych wypowiedzi, mam wrażenie, że nie dotarło jeszcze do wielu z was, że my jesteśmy teraz w zupełnie innym czasie niż przed 24 lutego. To czas wojny. Na naszym kontynencie w Europie jest wojna i potrzebujemy na ten czas szybkich, zdecydowanych i przede wszystkim skutecznych decyzji, jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne" - mówiła b. premier Beata Szydło.

Jej zdaniem musimy mieć świadomość, że odnawialne źródła energii, a także pakiet przepisów klimatycznych "Fit for 55" nie rozwiążą problemu bezpieczeństwa energetycznego - potrzebna jest rewizja dotychczasowych planów UE. "Na ten czas, czas wojenny musimy zrewidować nasz negatywny stosunek do paliw kopalnych naszych, europejskich" - powiedziała.

W podobnym tonie wypowiadał się b. sekretarz stanu w Ministerstwie Energii, europoseł Grzegorz Tobiszowski. "Musimy sobie powiedzieć, że nasz system energetyczny nie stwarza bezpieczeństwa w Europie dla naszych obywateli i dla naszej gospodarki. Z tego trzeba wyciągnąć wnioski, bo tylko głupiec nie wyciąga wniosków z sytuacji" - mówił.

Jak dodał, odchodzenie od rosyjskiego gazu będzie procesem. "A więc musimy w tym okresie zdywersyfikować dostawy (...) i zobaczyć, co w Europie mamy. A mamy surowce, obok gazu, takie jak węgiel. I należy powrócić w tym okresie przejściowym do zintensyfikowania inwestycji w węgiel" - powiedział Tobiszowski.

O to, czy naprawdę "musimy być niewolnikami Gazpromu", pytała natomiast europosłanka Izabela Kloc. "Wywieszamy ukraińskie flagi, ale nie chcemy, przynajmniej niektóre państwa, zerwać z rosyjskim gazem i rosyjskim węglem. Tymczasem gazociągami z Rosji płynie jednocześnie gaz i krew" - mówiła. Jej zdaniem każdy uczciwy polityk musi dążyć do zapewnienia Europie niezależności nie od węgla, lecz od importu surowców z Rosji. "Produkcja węgla w UE jest nie tylko konieczna, lecz jest absolutnym obowiązkiem na ten trudny czas" - oceniła.

Europoseł Łukasz Kohut (Socjaliści i Demokraci) podkreślał, że zielona transformacja to uniezależnienie się od surowców, także rosyjskich. "Populiści kwestionują zieloną rewolucję, pamiętajmy jednak, że jeszcze trzy tygodnie temu spółkowali z Putinem" - wskazał. Również jego zdaniem - ze względu na konieczność wprowadzenia embarga na import rosyjskich surowców - do czasu transformacji energetycznej Europa powinna wykorzystywać swoje własne zasoby, np. węgiel ze Śląska.

Europosłanka Róża Thun (Odnowić Europę) mówiła o konieczności stworzenia planu "całkowitego odejścia od zakupu zasobów z Rosji". "Dzisiejsze propozycje KE to pierwszy krok, musimy budować na nich dalsze kolejne działania. Ale jednocześnie musimy chronić najsłabszych (...), dla których koszty solidarności z Ukraińcami mogą być nie do udźwignięci" - powiedziała.

We wtorek Komisja Europejska zaprezentowała plan szybkiego uniezależnienia się Unii od dostaw rosyjskiego gazu. KE chce, by zależność UE od rosyjskiego gazu w 2022 r. zmniejszyła się o dwie trzecie, a niezależność od importu tego surowca osiągnięta została "na długo przed 2030 rokiem".

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.