Wynik wyszukiwania - " Ministerstwo Aktywów Państwowych" - Wiadomości

Moskwa: PGE musi się dostosować do polityki energetycznej państwa i umowy społecznej

Dokument, który został ogłoszony, nie jest zgodny z polityką energetyczną państwa i umową społeczną; spółka musi się do nich dostosować - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Radiu Zet, pytana o strategię grupy PGE.
05.09.2023

PGG i JSW chcą wychwytywać ok. 50 proc. metanu z kopalnianego powietrza

Polska Grupa Górnicza i Jastrzębska Spółka Węglowa pracują nad tym, by wychwytywać ok. 50 proc. metanu z kopalnianej atmosfery; obecnie to ok. 37-38 proc. Celem jest też wykorzystanie ujętego metanu na poziomie 90-95 proc. – wynika z wtorkowej informacji spółek.
05.04.2023

Szefowie spółek węglowych do Parlamentu Europejskiego: rozporządzenie metanowe szkodliwe

Szefowie polskich spółek węglowych zaapelowali w rozesłanym we wtorek liście do posłów Parlamentu Europejskiego o przeciwstawienie się próbom przyjęcia projektu tzw. rozporządzenia metanowego w obecnym, jak zaznaczyli, szkodliwym kształcie.
04.04.2023

Wiceszef MAP o metanie: mam nadzieję, że UE nie zmusi nas, byśmy nie respektowali prawa

Mam nadzieję, że Unia Europejska nie zmusi nas do tego, żebyśmy nie respektowali prawa skierowanego przeciwko jednemu państwu – mówił w poniedziałek w Jastrzębiu-Zdroju wiceszef MAP Marek Wesoły, odnosząc się do prac nad unijnym rozporządzeniem metanowym.
04.04.2023

Wiceminister Wesoły: uzależnienie polskiej energetyki od gazu w 2022 r. kosztowałoby dodatkowo ok. 200 mld zł

Większe uzależnienie polskiej energetyki od gazu tylko w ubiegłym roku kosztowałoby dodatkowo ok. 200 mld zł – poinformował w środę wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły. Jak ocenił, przejście „w miarę suchą nogą” przez kryzys energetyczny było możliwe dzięki krajowej energetyce węglowej.
22.03.2023

Szef MAP poprosił europosłów o pomoc w zmianie projektu UE dot. redukcji emisji metanu

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zaapelował w liście do polskich europosłów o pomoc i podjęcie niezbędnych działań w celu zmiany unijnego rozporządzenia dotyczącego redukcji emisji metanu w branży surowcowo-energetycznej - dowiedziała się we wtorek PAP.
22.02.2023

Czy do 2040 roku Polsce uda się odejść od węgla i przejść na OZE?

W 2040 r. jedna trzecia wytwarzanej w Polsce energii elektrycznej nadal będzie pochodzić z węgla kamiennego, którego łączne zużycie w energetyce i ciepłownictwie wyniesie wówczas ok. 26,4 mln ton – wynika z najnowszych analiz, przygotowanych pod egidą Głównego Instytutu Górnictwa (GIG).
05.04.2022

Pyzik: inwestycje w czyste technologie węglowe będą realizowane w latach 2023-29

Inwestycje w czyste technologie węglowe, zapisane w umowie społecznej dotyczącej transformacji górnictwa, będą realizowane w latach 2023-29 – potwierdził w środę wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik. Plany w tym zakresie uznał za "bardzo ambitne".
22.12.2021

Tak wygląda zielona transfromacja - elektrownie węglowe zwiększyły produkcję energii o 31 proc.

W ciągu 10 miesięcy br. produkcja energii elektrycznej w polskich elektrowniach węglowych wzrosła rok do roku o 31 proc., a w odniesieniu do roku 2019 o 17 proc. – wynika danych z MAP. Wzrost zapotrzebowania to jedna z przyczyn obniżonych zapasów węgla w niektórych elektrowniach.
16.12.2021

Pyzik: projektowane cło od śladu węglowego pozytywne dla konkurencyjności i transformacji

Przygotowywany w UE mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 (tzw. CBAM), określany jako cło od śladu węglowego, powinien pozytywnie wpłynąć na konkurencyjność firm oraz transformację w wymiarze społecznym – ocenia wiceszef MAP Piotr Pyzik.
30.11.2021

Sygnatariusze umowy dla górnictwa chcą spotkania z wicepremierem Sasinem

Związki zawodowe, które w maju tego roku podpisały z rządem umowę społeczną w sprawie zasad i tempa wygaszania kopalń węgla energetycznego oraz transformacji Śląska, zażądały we wtorek natychmiastowego spotkania z ministrem aktywów państwowych, wicepremierem Jackiem Sasinem.
03.11.2021

Sejmowa Komisja ds. Energii za nowelizacją tzw. ustawy górniczej

Sejmowa Komisja ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych jednogłośnie zarekomendowała we wtorek przyjęcie nowelizacji tzw. ustawy górniczej, wydłużającej do końca 2023 r. możliwość przekazywania kopalń do spółki restrukturyzacyjnej oraz ich likwidacji ze środków budżetowych do roku 2027.
29.09.2021

MAP liczy na kierunkową zgodę KE ws. programu dla górnictwa do końca tego roku

Resort aktywów państwowych liczy, że do końca tego roku uda się uzyskać kierunkową zgodę Komisji Europejskiej na polskie propozycje dotyczące programu dla górnictwa węgla kamiennego, zaś notyfikacja programu nastąpiłaby w roku 2022 – ocenia wiceszef MAP Artur Soboń.
29.09.2021

Soboń: do końca br. Skarb Państwa chce przejąć udziały w PGG, Tauronie Wydobycie i Węglokoksie Kraj

Do końca tego roku możliwe jest sfinalizowanie procesu przejęcia przez Skarb Państwa - na zasadach rynkowych - udziałów w Polskiej Grupie Górniczej, Tauronie Wydobycie i spółce Węglokoks Kraj - poinformował PAP wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.
08.09.2021

Soboń: pod koniec września spotkanie plenarne ws. umowy dla energetyki i węgla brunatnego

Prace nad umową społeczną, określającą zasady transformacji energetyki i sektora węgla brunatnego, prowadzone są obecnie w zespołach roboczych; kolejne spotkanie plenarne zaplanowano na koniec września – poinformował wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.
03.09.2021

Projekt: pogórnicze tereny i infrastruktura mogą posłużyć do magazynowania energii

Pogórnicze tereny i infrastruktura szybowa dawnych kopalń mają wielki potencjał, by służyć magazynowaniu energii, przy zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań i technologii w tej dziedzinie - wskazują twórcy koncepcji Śląskiego Systemu Magazynowania Energii, zaprezentowanej w czwartek w Warszawie.
30.07.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.