Soboń: pod koniec września spotkanie plenarne ws. umowy dla energetyki i węgla brunatnego

zk

03.09.2021 13:36 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Soboń: pod koniec września spotkanie plenarne ws. umowy dla energetyki i węgla brunatnego

Partnerzy portalu

Soboń: pod koniec września spotkanie plenarne ws. umowy dla energetyki i węgla brunatnego - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Dominik Vanyi/Unsplash

Prace nad umową społeczną, określającą zasady transformacji energetyki i sektora węgla brunatnego, prowadzone są obecnie w zespołach roboczych; kolejne spotkanie plenarne zaplanowano na koniec września – poinformował wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.

Wiceszef MAP, uczestniczący w piątek w Jastrzębiu-Zdroju w uroczystościach 41. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego, przypomniał w rozmowie z dziennikarzami, że 23 sierpnia strona rządowa otrzymała projekt umowy społecznej, przygotowany przez działające w energetyce i sektorze węgla brunatnego związki zawodowe. Projekt ten stał się podstawą dalszych prac.

„To jest projekt, nad którym 1 września rozpoczęliśmy wspólnie prace. Umówiliśmy się teraz na sposób pracy; będziemy pracowali w zespołach, które będą sobie dopracowywały szczegóły w poszczególnych obszarach. Myślę, że pod koniec września wrócimy do prac plenarnych, aby podsumować to, co udało się wspólnie ustalić” – powiedział wiceminister.

Pytany o przywoływane przez media zapisy związkowego projektu umowy, dotyczące m.in. propozycji premii dla pracowników energetyki oraz wysokości wynagrodzeń związkowców z tej branży, Soboń zaznaczył, że złożony projekt jest propozycją strony społecznej i tak należy go traktować.

„To jest propozycja strony społecznej; taka propozycja została nam złożona” – powiedział Soboń. Pytany, czy – wzorem podpisanej w maju br. podobnej umowy społecznej dla górnictwa węgla kamiennego – umowa dla energetyki i węgla brunatnego będzie zawierać gwarancje zatrudnienia oraz osłony dla odchodzących z pracy, Soboń powiedział: „na pewno będziemy o tym rozmawiać”.

Rozmowy dotyczące umowy społecznej dla energetyki i węgla brunatnego są następstwem przygotowanego przez rząd projektu wydzielenia z krajowych grup energetycznych zasilanych węglem (kamiennym i brunatnym) bloków oraz kopalń węgla brunatnego do nowego podmiotu – Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), gdzie byłyby stopniowo wygaszane, w miarę pojawiania się w systemie elektroenergetycznym nowych mocy – gazowych, odnawialnych i jądrowych.

Związkowcy, którzy wcześniej krytykowali założenia programu dla energetyki, domagają się m.in. gwarancji zatrudnienia dla pracowników oraz zapewniania, że załogi elektrowni i kopalń węgla brunatnego nie stracą na planowanych przekształceniach.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.