Soboń: do końca br. Skarb Państwa chce przejąć udziały w PGG, Tauronie Wydobycie i Węglokoksie Kraj

zk

08.09.2021 10:39 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Soboń: do końca br. Skarb Państwa chce przejąć udziały w PGG, Tauronie Wydobycie i Węglokoksie Kraj

Partnerzy portalu

Soboń: do końca br. Skarb Państwa chce przejąć udziały w PGG, Tauronie Wydobycie i Węglokoksie Kraj - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Do końca tego roku możliwe jest sfinalizowanie procesu przejęcia przez Skarb Państwa - na zasadach rynkowych - udziałów w Polskiej Grupie Górniczej, Tauronie Wydobycie i spółce Węglokoks Kraj - poinformował PAP wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.

Potwierdził, że w kolejnym etapie MAP rozważy konsolidację tych spółek, by skupić kopalnie węgla kamiennego - energetycznego w jednym podmiocie. Wiceminister ocenił, że konsolidacja jest warta rozważenia, jednak obecnie nie jest to przesądzony kierunek.

"To, czy ostatecznie dojdzie do konsolidacji Węglokoksu Kraj, Tauronu Wydobycie i Polskiej Grupy Górniczej, będzie wynikiem analiz - z punktu widzenia zarządzania tym podmiotem, to jest kierunek, który warto rozważyć" - powiedział PAP Soboń w kuluarach rozpoczętego we wtorek w Karpaczu 30. Forum Ekonomicznego.

"To, do czego dojdzie na pewno, to przejęcie przez Skarb Państwa udziałów wszystkich tych trzech spółek, tak aby w stu procentach Skarb Państwa miał nad nimi kontrolę i był odbiorcą pomocy publicznej" - wyjaśnił wiceminister.

Obecnie Tauron Wydobycie, skupiający trzy kopalnie (Janina, Sobieski i Brzeszcze) należy do grupy energetycznej Tauron, zaś Węglokoks Kraj (spółka zarządzająca kopalnią Bobrek w Bytomiu) należy do katowickiego Węglokoksu - spółki Skarbu Państwa. Natomiast akcjonariuszami Polskiej Grupy Górniczej - największego producenta węgla kamiennego w UE - są krajowe grupy energetyczne, Węglokoks i Towarzystwo Finansowe Silesia.

Plan MAP zakłada przejęcie wszystkich udziałów w tych spółkach przez Skarb Państwa. "Nad tym w tej chwili się koncentrujemy – nad wycenami udziałów i sposobem ich przejęcia. Nastąpi to na zasadzie komercyjnej. Trwają wyceny, tak aby 100 proc. udziałów wszystkich tych spółek przejął Skarb Państwa. Zakładam, że jest to możliwe jeszcze w tym roku. Już rozpoczęliśmy ten proces i chcemy go jak najszybciej skończyć" - zadeklarował wiceminister w rozmowie z PAP.

"W efekcie Skarb Państwa będzie jedynym właścicielem tych aktywów i w kolejnym etapie może zdecydować o ich ewentualnej konsolidacji" - dodał Artur Soboń.

Zapewnił, że kopalnie węgla kamiennego z pewnością nie staną się częścią Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), która ma skupić bloki energetyczne oparte na węglu (kamiennym i brunatnym), a także kopalnie węgla brunatnego.

Soboń zaznaczył, że koncepcja ewentualnej konsolidacji kopalń nie obejmie ani Jastrzębskiej Spółki Węglowej (która produkuje głównie węgiel koksowy) ani podlubelskiej kopalni Bogdanka. "Zarówno JSW, jak i Bogdanka, są poza pomocą publiczną" - przypomniał wiceszef MAP.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.