Wynik wyszukiwania - " Unia Europejska" - Wiadomości

Znaczenie odnawialnych źródeł energii w kreowaniu współczesnego bezpieczeństwa energetycznego gospodarek państw Europy Środkowo-Wschodniej

Jaki jest poziom bezpieczeństwa energetycznego państw Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW) i ich gospodarek? Jakie jest znaczenie odnawialnych źródeł energii (OZE), gdy chodzi o bezpieczeństwo energetyczne? Jaki jest udział OZE w miksie elektroenergetycznym gospodarek EŚW w latach 2004–2022? Na te pytania odpowiada opracowany przez ekspertów SGH jeden z rozdziałów Raportu SGH i Forum Ekonomicznego 2024, który 3 września br. zostanie zaprezentowany na inauguracji Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
30.08.2024

Węgierski minister oskarża Brukselę o próbę sabotowania dostaw energii z Rosji

Brak działań Komisji Europejskiej w sprawie odblokowania dostaw ropy rosyjskiego Łukoilu na Węgry i Słowację przez Ukrainę sugeruje, że Bruksela wysłała do Kijowa instrukcje w tej sprawie – stwierdził w sobotę minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.
25.08.2024

Trzaskowski: UE popełniła błąd, wywołując poczucie winy za zmiany klimatu

UE popełniła błąd, próbując wywołać poczucie winy w związku ze zmianą klimatu - powiedział w sobotę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Krytykował też populistów, m.in. premiera Węgier, za łamanie europejskiej solidarności ws. Ukrainy; ocenił, że Viktor Orban "stał się obrzydliwy" i będzie izolowany.
25.08.2024

Co wybory, to mniejsze emisje. Europa idzie w czystą energię

Za nami wybory do parlamentu europejskiego, zaś przed europosłami czekają liczne wyzwania dotyczące unijnego sektora energetycznego. Mając na uwadze dekarbonizację unijnej energetyki oraz rozwój OZE, think tank Carbon Brief pokusił się o podsumowanie unijnej polityki klimatycznej minionej kadencji.
17.07.2024

Hołownia: woj. śląskie może być wygranym na Zielonym Ładzie

Marszałek Sejmu i lider Polski 2050 Szymon Hołownia ocenił, że województwo śląskie może być wygranym na transformacji i Zielonym Ładzie. We wtorek spotkał się z wyborcami na chorzowskim rynku, gdzie mówił o strategii rozwoju Polski, jaką kilka dni wcześniej przedstawiła jego partia.
31.05.2024

Respect Energy członkiem Europejskiego Sojuszu Przemysłowego na rzecz SMR

Firma Respect Energy dołączyła do Europejskiego Sojuszu Przemysłowego na rzecz małych reaktorów modułowych – inicjatywy Komisji Europejskiej powołanej na początku 2024 roku mającej na celu ułatwienie i przyspieszenie rozwoju i implementacji reaktorów SMR na kontynencie europejskim. Inauguracyjne zebranie członków Sojuszu (General Assembly Meeting) odbędzie się w Brukseli w dniach 29-30 maja.
31.05.2024

APRS S.A. podsumowuje projekt w zakresie ochrony wód

APRS SA. oferująca rozwiązania dotyczące ochrony wód powierzchniowych z powodzeniem zakończyła jeden z kluczowych projektów rozwojowych. Był on realizowany w ramach schematu Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich, programu „Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje”, współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Wartość projektu wyniosła prawie 8,5 mln zł.
10.05.2024

Zielona transformacja transportu morskiego w UE. 2 mld EUR dla innowatorów

CLIA Europe, ECSA, ESPO, FEPORT, SEA Europe i WaterborneTP zorganizowały w Brukseli dzień informacyjny UE dotyczący Funduszu Innowacji dla sektora transportu wodnego. W spotkaniu wzięło udział około 300 uczestników z sektora transportu wodnego. Byli przedstawiciele biznesu i administracji, którzy są zainteresowani wdrażaniem transportu zeroemisyjnego przy wsparciu funduszy z UE.
30.03.2024

Administracja prezydenta USA ogłasza tymczasowe wstrzymanie oczekujących zezwoleń na eksport LNG

Biały Dom poinformował 26 stycznia w komunikacie prasowym, że ogłasza tymczasowe wstrzymanie wydawania decyzji w sprawie eksportu skroplonego gazu ziemnego (LNG) do krajów niebędących stroną umowy o wolnym handlu do czasu, gdy Departament Energii będzie mógł zaktualizować analizy stanowiące podstawę do uzyskania zezwoleń. Obecnie USA są już największym eksporterem gazu na świecie, a oczekuje się, że do końca tej dekady eksport podwoi się.
26.01.2024

Szybciej niż planowano. Najnowszy raport Komisji Europejskiej nie pozostawia złudzeń

Zgodnie z najnowszym raportem Komisji Europejskiej „State of the Energy Union Report 2023”, UE musi ograniczyć emisję gazów cieplarnianych prawie trzy razy szybciej niż w ciągu ostatniej dekady, aby osiągnąć swoje cele klimatyczne.
05.11.2023

Nuklearny geszeft w cieniu wojny. Kto kupuje produkty jądrowe z Rosji?

Mimo toczącego się konfliktu ukraińsko-rosyjskiego, kraje unijne nie rezygnują z handlu produktami w sektorze jądrowym z Rosją. Liderem atomowej współpracy unijno-rosyjskiej jest Francja, która odpowiada za ponad połowę unijnego import rosyjskich przemysłowych produktów jądrowych.
16.10.2023

Sasin: podpisaliśmy umowę społeczną do 2049 r.; nie ma mowy, aby wcześniej odejść od węgla

Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego jest niezwykle ważna, bo pomoże nam przetrwać do 2049 r., do czego zobowiązaliśmy się umową społeczną. Nie ma mowy, aby wcześniej odejść od węgla – powiedział we wtorek w TVP Info minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
06.09.2023

Ryga wprowadzi do użytku swoje pierwsze elektryczne autobusy komunikacji publicznej

Spośród łącznej floty 35 autobusów elektrycznych, 5 ma zostać przewiezionych do Rygi z fabryki w Polsce do końca października. Pozostałe 30 pojazdów jest zaplanowane na dostawę do drugiej połowy listopada.
28.08.2023

KE zatwierdziła program Włoch o wartości 450 mln euro na wsparcie produkcji zielonego wodoru

Komisja Europejska zatwierdziła w poniedziałek program pomocy publicznej Włoch o wartości 450 mln euro na wsparcie produkcji odnawialnego wodoru na terenach poprzemysłowych.
03.04.2023

Baltic Ports for Climate - zdecydowane podejście do ambitnych celów

Pierwsza edycja Baltic Ports for Climate odbyła się dziś podczas konferencji Transport Week 2023 w Gdyni. Wydarzenie, będące nową inicjatywa Baltic Ports Organization (BPO), zorganizowane we współpracy z Actia Forum i z udziałem blisko 100 uczestników skupiło się na podejściu portów bałtyckich do odpowiedzialności wobec zmian klimatu.
15.03.2023

Nowe oszczędności energii w Europie: Dania i Węgry zmniejszają ogrzewanie pomieszczeń zimą, Włochy skracają sezon grzewczy

Kolejne kraje Unii Europejskiej ogłosiły kampanie oszczędności energii. Dania i Węgry ograniczają ogrzewanie pomieszczeń zimą, a Włochy dodatkowo skracają sezon grzewczy. W wielu krajach wprowadzono zakazy oświetlania budynków nocą i podświetlania reklam.
18.09.2022

Wiceminister klimatu: Derusyfikacja unijnej energetyki jest naszym priorytetem

– Nasze cele klimatyczne są absolutnie spójne z odejściem od paliw kopalnych z Rosji. Jeżeli chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku na poziomie unijnym, musimy przecież odchodzić od paliw kopalnych w energetyce – mówi Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska.
08.04.2022

Forum Energii: Czy dopłaty do cen energii mają sens?

Zarówno Polska, jak i cała Unia Europejska przygotowują się do ograniczenia importu surowców z Rosji. – Jeśli my nie podejmiemy takiej decyzji, to Putin ją za nas podejmie i wtedy będziemy nieprzygotowani – podkreśla dr Joanna Maćkowiak-Pandera, prezeska Forum Energii.
29.03.2022

Produkcja zielonego wodoru w Polsce coraz bliżej. Rynek czeka na specustawę wodorową

Unia Europejska chce, aby w przyszłości coraz większą rolę w energetyce i transporcie odgrywał czysty wodór, powstający w procesie elektrolizy. Tymczasem w 2020 roku blisko 95 proc. wodoru wykorzystywanego w gospodarce pochodziło z paliw kopalnych. Polska ma już gotową strategię wodorową, coraz bliżej jest także budowa instalacji do elektrolizy wodoru pod Koninem. Rynek czeka na regulacje wodorowe.
29.12.2021

Szczyt Ukraina-UE: Ukraina ma pozostawać państwem tranzytowym gazu

Ukraina pozostaje i ma pozostawać państwem tranzytowym gazu - oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen we wtorek w Kijowie podczas szczytu Ukraina-UE. KE analizuje różne scenariusze zagwarantowania dostaw gazu na Ukrainę - dodała.
13.10.2021

Ile będzie kosztować Polskę brak porozumienia w sprawie Turowa?

Zamknięcie kopalni Turów wiąże się z poważnymi skutkami gospodarczymi i społecznymi dla całego regionu. Dlatego rząd nie zamierza tego robić. – Wyrok TSUE w sensie kary finansowej jest ostateczny, co nie znaczy, że nie ma wyjścia z sytuacji.
22.09.2021

Ekspert XJTLU: Unia Europejska i Chiny otwarte na współpracę w dziedzinie zarządzania klimatem

Dr Evans Fanoulis, adiunkt na uczelni Xi'an Jiaotong-Liverpool University w zakresie stosunków międzynarodowych, w swojej prezentacji na temat unijnych priorytetów innowacji w trakcie 3. Światowego Szczytu Outsourcingu Produkcji w Chinach (19-20 lipca), odniesie się do działań UE w odpowiedzi na zmiany klimatu.
16.07.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.