Wynik wyszukiwania - " budynki mieszkalne" - Wiadomości

Planowane ulepszenia programu Stop Smog

Zwiększenie współfinansowania inwestycji z Funduszu Termomodernizacji i Remontów przy jednoczesnym zmniejszeniu wkładu własnego gmin, czy likwidacja kryterium majątkowego beneficjenta końcowego - zakładają zmiany programu dla gmin "Stop Smog", o których poinformował PAP resort klimatu i środowiska.
15.04.2024

SolarEdge przejmuje Wevo Energy

SolarEdge Technologies, światowy lider w dziedzinie inteligentnych technologii energetycznych, sfinalizował przejęcie całego kapitału zakładowego Wevo Energy Ltd. Wevo to startup specjalizujący się w optymalizacji i zarządzaniu ładowaniem pojazdów elektrycznych w miejscach z dużą liczbą ładowarek, takich jak budynki mieszkalne, parkingi w miejscach pracy i publiczne miejsca ładowania.
10.04.2024

Energia na Wschodzie. Perspektywy energetyczne Europy Wschodniej i Azji Centralnej według Banku Światowego

Zdaniem Banku Światowego, region Europy Wschodniej i Azji Centralnej posiada niewykorzystany potencjał do dekarbonizacji krajowych systemów energetycznych. Celem dla regionu jest odejście od paliw kopalnych do 2060 roku, co wydaje się niemożliwe.
26.03.2024

Europosłowie PO i PiS podzieleni ws. dyrektywy, która ma obniżyć do zera emisyjności budynków w Unii Europejskiej

Europosłowie PO i PiS są podzieleni ws. przyjętej przez PE dyrektywy, która ma obniżyć do zera emisyjności budynków w UE. "Polki i Polacy zasługują, aby mieszkać w ciepłych i komfortowych domach i mieszkaniach zasilanych bezemisyjną energią" - mówi europoseł Jerzy Buzek (PO). "Nie ma potrzeby by biurokracja unijna i nakazy zastępowały zdrowy ludzki rozsądek" - mówi europoseł Bogdan Rzońca (PiS).
13.03.2024

Zapadł prawomocny wyrok za podpalenie składowiska odpadów w Nowinach

Na kary trzech i pół roku i trzech lat więzienia zostali skazani w środę dwaj mężczyźni oskarżeni o podpalenie składowiska odpadów w Nowinach (Świętokrzyskie), na którym nielegalnie były gromadzone chemikalia. Prawomocny wyrok zapadł przed Sądem Okręgowym w Kielcach.
06.12.2023

MRiT: Sukces grantów OZE

Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje, że ponad 2 400 wniosków i 1 256 przyznanych grantów OZE dla wielorodzinnych budynków mieszkalnych – uruchomiony w lutym program cieszy się olbrzymim zainteresowaniem spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Dodatkowo dzięki instytucji prosumenta lokatorskiego nadwyżkę wyprodukowanej na blokach energii będzie można już wkrótce sprzedać, a uzyskane środki przeznaczyć m.in. na obniżenie kosztów użytkowania budynków.
27.08.2023

Jak doprowadzić do dekarbonizacji warszawskich budynków?

Przez prawie dwa lata studenci Politechniki Warszawskiej pracowali nad planami dekarbonizacji dla Warszawy. Plany powstały i zostały zaprezentowane. Teraz czas na ich wykorzystywanie.
24.07.2023

Liczba elektryków rośnie szybciej niż liczba ładowarek. „Ten rok przyniesie dalsze przyspieszenie procesu elektryfikacji transportu w Polsce”

Pod koniec 2022 roku w Polsce działało 5016 ogólnodostępnych punktów ładowania. To o 33 proc. więcej niż rok wcześniej. Mimo że w 2022 r. uruchomiono największą liczbę ładowarek w historii, 1 punkt ładowania przypadał na nieco ponad 12 aut o napędzie elektrycznym i hybrydowym. W 2021 roku natomiast na 1 punkt ładowania przypadało średnio blisko 10 pojazdów. Cena za 1 kWh energii pobranej z ogólnodostępnej stacji ładowania waha się od 1,5 złotego na stacjach AC do nawet niemal 4 złotych w przypadku ładowarek prądu stałego (DC). Ki
13.04.2023

Europarlament przyjął projekt przepisów, które mają przyspieszyć tempo renowacji budynków w UE

Parlament Europejski podczas głosowania w Strasburgu przyjął projekt przepisów, które mają przyspieszyć tempo renowacji budynków. Ma to do 2030 roku znacznie zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych i zużycie energii przez sektor budownictwa.
15.03.2023

Prezydent podpisał 700 metrów

Minimalna odległość turbin wiatrowych od zabudowań ma wynosić 700 metrów - zakłada podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowela ws. elektrowni wiatrowych. Co najmniej 10 proc. mocy zainstalowanej elektrowni wiatrowej może trafić do mieszkańców gminy - podała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP.
14.03.2023

10 tysięcy ładowarek do aut elektrycznych w Polsce do 2025 roku

Do 2025 roku w Polsce może powstać 10 tysięcy punktów ładowania aut elektrycznych – przewiduje Power Dot, który spodziewa znacznego przyspieszenia inwestycji w infrastrukturę w najbliższych miesiącach. Powodem są wymogi ustawowe, proklimatyczne postawy firm i konsumentów, a także walka o klienta ze strony marketów i galerii. Obecnie tylko co piąty obiekt handlowy posiada ładowarki – wynika z badania przeprowadzonego przez Power Dot.
13.03.2023

Czym jest smart metering i w jak zaplanować jego wdrożenie?

Smart metering w budynkach - co to oznacza w praktyce?
02.03.2023

ARiMR: do 1 marca rolnicy mogą wnioskować o wsparcie ws. nawadniania i OZE

Rolnicy, którzy planują w swoich gospodarstwach inwestycje związane z nawadnianiem lub wykorzystaniem zielonych źródeł energii, mogą ubiegać się o wsparcie do 1 marca br. - przypomniała w piątek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która prowadzi nabór wniosków.
13.02.2023

PE za nowymi standardami efektywności energetycznej budynków

Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego przegłosowała w czwartek projekt rewizji dyrektywy o efektywności energetycznej budynków (EPBD). Projekt przewiduje np., że od 2028 r. wszystkie nowe budynki w UE mają być zeroemisyjne.
09.02.2023

Już wkrótce obowiązkowe stacje ładowania przy budynkach niemieszkalnych

Od 1 stycznia 2025 roku każdy budynek niemieszkalny, niebędący własnością małego lub średniego przedsiębiorstwa, posiadający więcej niż 20 stanowisk postojowych będzie musiał posiadać minimum jeden punkt ładowania oraz niezbędną infrastrukturę na co najmniej 1 na 5 stanowisk postojowych.
06.02.2023

ARiMR rozpoczyna nabór wniosków o wsparcie inwestycji dot. nawadniania i OZE

Od wtorku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczyna nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji związanych z nawadnianiem lub wykorzystaniem zielonych źródeł energii w gospodarstwach - poinformowała ARiMR.
31.01.2023

PSEW: 700 metrów to 60 proc. mniej mocy wiatraków

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej szacuje, że zwiększenie z 500 do 700 m minimalnej odległości wiatraka od zabudowań mieszkalnych oznacza redukcję o 60-70 proc. mocy możliwych do budowy mocy wiatrowych. Poprawkę o 700 m przyjęły sejmowe komisje.
26.01.2023

ARiMR: 31 stycznia ruszy nabór na inwestycje zw. z nawadnianiem lub wykorzystaniem zielonej energii

Od 31 stycznia rolnicy, którzy planują w swoich gospodarstwach inwestycje związane z nawadnianiem lub wykorzystaniem zielonych źródeł energii, będą mogli ubiegać się o wsparcie finansowe - podała w poniedziałek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
17.01.2023

Termomodernizacja budynku pozwoli ograniczyć rachunki za energię i ogrzewanie. Nie wystarczy tylko wymiana źródła ciepła

Niższe rachunki za ogrzewanie i prąd to podstawowy cel inwestycji termomodernizacyjnych. To wbrew powszechnemu przekonaniu nie wiąże się tylko z wymianą źródła ciepła, ale także ze zmniejszeniem zapotrzebowania budynku na energię, a to oznacza m.in. ocieplenie ścian czy wymianę drzwi i okien. – Do termomodernizacji nie trzeba Polaków zachęcać, bo dobrze zdają sobie sprawę z korzyści – mówi wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński. Poza mniejszymi rachunkami są wśród nich także ograniczanie smogu oraz lepsze samopoczucie
19.12.2022

Łódź chce mocniej inwestować w efektywność energetyczną budynków mieszkalnych. Łódzcy studenci wspólnie z duńskimi ekspertami opracują plany modernizacji

Według Komisji Europejskiej efektywność energetyczna jest najszybszą i najtańszą reakcją na kryzys energetyczny, z którym boryka się w tej chwili Europa. Jednak jej potencjał – zwłaszcza w kontekście budownictwa – wciąż jest niewykorzystany. Praktyczne wzorce w tym obszarze ma wyznaczyć projekt „Inżynierowie Nowej Generacji”, który został właśnie zainicjowany w Łodzi. Studenci Politechniki Łódzkiej – we współpracy z duńską firmą Danfoss i Ambasadą Danii – opracują kompleksowe plany modernizacji i poprawy efektywności energetyczne
09.11.2022

Bytomskie PEC zainwestowało w tym roku w infrastrukturę ciepłowniczą ponad 10 mln zł

Ponad 10 mln zł zainwestowało w tym roku w utrzymanie, remonty i rozwój infrastruktury ciepłowniczej bytomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplej (PEC). Dzięki temu w tym sezonie z ciepła systemowego może skorzystać 220 kolejnych mieszkań w Bytomiu i Radzionkowie - podała spółka w poniedziałek.
31.10.2022

W ciągu ostatnich 20 lat prawie 3 mld zł trafiło na wsparcie termomodernizacji budynków. BGK spłaca część kredytu zaciągniętego na ten cel

Jak wynika z Długoterminowej Strategii Renowacji Budynków, którą rząd przyjął na początku tego roku, spośród 14,2 mln budynków w Polsce nawet 70 proc. nie spełnia standardów efektywności energetycznej, a duża ich część nie ma nawet izolacji cieplnej i wymaga głębokiej termomodernizacji. Taka inwestycja często przekracza jednak możliwości finansowe indywidualnych inwestorów, spółdzielni, wspólnot, a nawet samorządów. Te jednostki mogą się ubiegać o wsparcie Banku Gospodarstwa Krajowego, który w ramach premii z Funduszu Termomodern
24.10.2022

Rosjanie zagrażają światu; awaria elektrowni oznaczałaby katastrofę

Rosyjskie wojska, które zajmują Zaporoską Elektrownię Atomową w Enerhodarze, zagrażają światu, a także samym sobie – powiedział PAP pracownik tej siłowni, który kilka dni temu zdołał uciec z okupowanych terenów południowej Ukrainy. Dodał, że ewentualne następstwa awarii w elektrowni w Enerhodarze będą o wiele gorsze, niż w przypadku katastrofy w Czarnobylu w 1986 roku.
01.09.2022

PE poparł reformę systemu handlu emisjami, która ma przyspieszyć ograniczenie emisji

Parlament Europejski przyjął w środę stanowisko w sprawie trzech projektów wchodzących w skład pakietu Gotowi na 55 (Fit for 55), mającego przeciwdziałać zmianom klimatu poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych. Stanowisko zakłada m.in. szybsze ograniczenie emisji i stopniowe wycofywanie darmowych uprawnień w ramach systemu handlu emisjami ETS.
23.06.2022

PSPA: Ładowarka w bloku? Tak, to możliwe! [RAPORT, WIDEO]

Tylko w czterech przypadkach możliwa jest odmowa zainstalowania infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych w domach wielorodzinnych – wynika z najnowszego raportu PSPA. W opracowaniu oraz na dedykowanej stronie www.ladowarkawbloku.pl znajdują się również odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania oraz opis formalności, jakie muszą zostać spełnione, by móc w pełni korzystać z niepublicznego punktu ładownia.
31.05.2022

MRiT będą kolejne programy i dotacje dla energooszczędnego budownictwa

– W ramach Krajowego Planu Odbudowy chcemy promować budowę mieszkań komunalnych, społecznych i socjalnych o podwyższonym standardzie energetycznym – zapowiada wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński. To kolejne rządowe wsparcie dla energooszczędnego budownictwa po m.in. programie Czyste Powietrze czy uldze termomodernizacyjnej. Zgodnie z przyjętą niedawno przez rząd strategią do 2050 roku termorenowację powinno przejść 7,5 mln budynków w Polsce. Na przyspieszenie tego procesu wpłyną nie tylko programy dofinansowania, le
28.04.2022

Zeroemisjyne budynki - to możliwe!

Według danych ONZ budynki i cały przemysł budowlany odpowiadają za ok. 38 proc. światowych emisji dwutlenku węgla. Do 2050 roku globalne zasoby budowlane prawdopodobnie się podwoją, co spowoduje również ogromny wzrost tych emisji – wynika z raportu opracowanego przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC i EBOiR.
05.04.2022

Jeszcze trzy miesiące można składać deklaracje dotyczące źródła ogrzewania

Właściciele i zarządcy nieruchomości wybudowanych i oddanych do użytkowania przed styczniem 2022 roku mają jeszcze nieco ponad trzy miesiące na złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków i zgłoszenie w niej swojego źródła ogrzewania. Ten obowiązek dotyczy zarówno budynków mieszkalnych, jak i niemieszkalnych, np. usługowych i użyteczności publicznej. Deklaracje można złożyć online albo za pośrednictwem swojego urzędu gminy. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara grzywny.
04.04.2022

Jak ograniczyć wpływ cen energii i gazu na koszty ogrzewania?

Ceny energii i gazu windują koszty ogrzewania. Docieplenie budynku może ograniczyć zapotrzebo– Ceny gazu i energii elektrycznej, które wykazują w tej chwili potężne wzrosty, mają bardzo negatywny wpływ na koszty eksploatacji budynków. Nasz klimat wymaga bowiem, żeby budynki ogrzewać i chłodzić w lecie – mówi prezes ROCKWOOL Polska Andrzej Kielar. wanie na ciepło nawet o połowę
10.03.2022

USA i Wielka Brytania przestaną kupować ropę z Rosji

Wielka Brytania z końcem 2022 roku wprowadzi embargo na rosyjską ropę naftową. Podobną decyzję w Stanach Zjednoczonych zapowiedział prezydent Joe Biden.
09.03.2022

Bezpiecznie i ekologicznie – praca zdalna może być „smart”

Ludzie spędzają w domach obecnie więcej czasu niż kiedykolwiek wcześniej. Wynika to w dużej mierze z modeli pracy zdalnej lub hybrydowej, przyjętych w wielu firmach w efekcie pandemii COVID-19. Coraz więcej ekspertów przyznaje, że taki model wykonywania obowiązków pozostanie z nami na dłużej. Dlatego tak ważne jest, aby swoje domowe biuro urządzić w oparciu o ideę smart home – czy też smart business. Nowa generacja inteligentnych i cyfrowych technologii może pomóc w poprawie naszych domów pod względem kosztów i wydajności, jednoc
07.10.2021

Kornecka: ruszyła Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków; to krok ku czystemu powietrzu

Uruchomiliśmy Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków; to kolejny krok ku czystemu powietrzu - powiedziała w czwartek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka. 1 lipca br. wchodzi w życie obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków w całej Polsce.
01.07.2021

MRPiT: Wiceminister Anna Kornecka: "energetyka wiatrowa na lądzie to tania energia i poprawa jakości życia Polaków"

– Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii informuje: "Konsultacje publiczne nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw dobiegają końca. Inwestycja w energetykę wiatrową na lądzie pomoże nam zrealizować założenia Polskiego Ładu. Zapewnimy Polakom dostęp do czystej i tańszej energii"– powiedziała dziś na konferencji prasowej wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.
01.06.2021

Innowacyjny system montażu okien pozwoli na ogromną redukcję emisji CO2

Sektor budownictwa ma do odegrania ważną rolę w dążeniu do neutralności klimatycznej. Dziś budynki mieszkalne konsumują bowiem więcej energii niż transport i przemysł, odpowiadając za ok. 38 proc. krajowej emisji CO2 – wynika z danych zawartych w raporcie WWF Polska. Głębokie zmiany w branży wspomagają nie tylko nowe przepisy krajowe i unijne, regulujące warunki techniczne budów, ale także nowinki techniczne, które producenci materiałów budowlanych wprowadzają na rynek. Taki cel przyświecał m.in. Grupie Selena w pracach nad nowym
09.02.2021

Katowice otrzymały 4 mln zł z programu likwidacji niskiej emisji

Blisko 4 mln zł dofinansowania otrzymał samorząd Katowic do sześciu inwestycji termomodernizacyjnych w ramach regionalnego programu likwidacji niskiej emisji budynkach wielorodzinnych, koordynowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
15.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.