Wynik wyszukiwania - " dieta" - Wiadomości

Dzień Ziemi 2024 – świętowanie przez działanie. Jak dbać o planetę na co dzień i od święta?

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Ziemi – święto, podczas którego szczególną uwagę kierujemy na naszą planetę. To dzień, który przypomina nam o konieczności dbania o nią. Obecnie praktycznych działań w tym zakresie oraz edukacji potrzebujemy bardziej niż kiedykolwiek. Proekologiczne postawy można kształtować także wśród najmłodszych dzięki programom edukacyjnym takim jak „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.
22.04.2024

Śmieciowa dieta polskich bocianów

W diecie "polskich" bocianów łatwiej znaleźć śmieci, niż przysłowiowe żaby (które i tak wcale nie są ich przysmakiem) – potwierdzają badania międzynarodowego zespołu naukowców. Eksperci przeanalizowali tzw. wypluwki, czyli naturalnie wypluwane przez bociany niestrawione resztki pokarmu.
10.01.2024

Nowe przepisy unijne mogą się przyczynić do zalania rynku milionami ton plastiku. Będą ograniczać wykorzystywane w e-handlu papieru i tektury

UE jest bliska uzgodnienia nowego kształtu dyrektywy PPWD, której celem jest ograniczenie ilości odpadów opakowaniowych. Ich ilość gwałtownie wzrosła wraz z pandemią i coraz większą popularnością internetowego handlu. Dlatego nowe przepisy mają m.in. nałożyć na sprzedawców internetowych obostrzenia dotyczące pakowania produktów w źle dopasowane, za duże pudełka i promować opakowania wielorazowe. Ta zmiana – jak wynika z analiz FEFCO – paradoksalnie może się jednak przyczynić do zalania rynku milionami ton tworzyw sztucznych. Będz
27.06.2023

Czysta energia w Polsce – rewolucja kopernikańska

– Jeszcze niedawno Polska była energetycznym skansenem Europy. Jednak, przez ostatnie lata, dokonaliśmy przewrotu kopernikańskiego w naszej energetyce. Polska wykazała, że ochrona środowiska i bezpieczeństwo energetyczne nie muszą się wykluczać – tak rozpoczął IV Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2023 inauguracyjnym wystąpieniem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
20.04.2023

EkoOkrągły Stół. Prawdziwie ekologiczne wybory na TOGETAIR 2023

W dniach 20-21.04 organizatorzy zapraszają do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego zarówno EkoEntuzjastów, jak i EkoSceptyków, ale także:
14.04.2023

Zwiększenie hodowli wodorostów może zmniejszyć emisję CO2 z rolnictwa. Rozwój upraw oceanicznych może jednak budzić kontrowersje

Zwiększenie hodowli wodorostów może zmniejszyć emisję CO2 z rolnictwa. Rozwój upraw oceanicznych może jednak budzić kontrowersje
13.03.2023

Vege czy keto? To co i jak jemy robi różnicę w emisji CO2

Dieta ketogeniczna oraz dieta paleo są najmniej zrównoważone, mają najwyższy ślad węglowy i najsłabszą jakość - wynika z analizy sześciu popularnych sposobów żywienia, przeprowadzonej na Uniwersytecie Tulane’a w Nowym Orleanie (USA).
06.03.2023

Pozostało nam tylko 31% żyjącej planety [RAPORT]

W ciągu blisko 50 lat różnorodność biologiczna skurczyła się o prawie 70%. Wpływa to na zasoby wody i dostępność pożywienia, podczas gdy populacja ludzi rośnie – dzisiaj jest nas już 8 miliardów, a do 2050 roku będzie już blisko 10. Wiedząc, że do ratowania środowiska przyczynia się każda nasza decyzja: także to skąd pochodzi żywność, którą jemy, oraz jak jest wytwarzana, Fundacja WWF oraz Lidl Polska stworzyły program edukacyjny dla szkół podstawowych, popularyzujący dietę planetarną. Trwa ostatni dzień rekrutacji.
21.11.2022

Czy dobro dzieci to priorytet dla polityków? Rodzice dla Klimatu sprawdzają

Największym zagrożeniem dla zdrowia i życia naszych dzieci jest lekceważenie skutków kryzysu klimatycznego, utraty bioróżnorodności i bezprecedensowego zanieczyszczenia środowiska. Wiedzą o tym członkowie ruchu Rodzice dla Klimatu, którzy w trosce o swoje własne dzieci i bezbronne dzieci na całym świecie oczekują od polityków pilnych i ambitnych działań będących adekwatną odpowiedzią na postępujące zagrożenia. W piątek 18 listopada, w ostatni dzień szczytu klimatycznego COP27, współorganizują w Senacie posiedzenie pod hasłem „Dzi
16.11.2022

Rdzenni mieszkańcy porwali prawie 100 turystów w proteście przeciwko zanieczyszczeniu wód

Przedstawiciele rdzennej ludności jednej z osad w Puszczy Amazońskiej porwali prawie 100 turystów, aby zwrócić uwagę władz Peru na problem zanieczyszczenia wód w regionie ropą. Turyści zostali puszczeni wolno w piątek, o czym poinformował przywódca rdzennej społeczności Wadson Trujillo.
05.11.2022

Skażenie Odry! - aktualizacja czwartek

Artykuł aktualizowany na bieżąco. Odśwież stronę. Najnowsze wiadomości pojawiają się na górze artykułu Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje dotyczące nieodrwacalnego skażenia Odry.
18.08.2022

Ponad połowa Polaków uważa obecne działania dla klimatu za niewystarczające. Firmy mogą wspierać konsumentów w świadomych klimatycznie wyborach

– Najlepszym momentem na działania dla klimatu jest tak naprawdę wczoraj, drugim najlepszym jest dzisiaj, a najgorszym – jutro. Powinniśmy zakasać rękawy i wziąć się do pracy – mówi Jacek Hutyra, doradca ds. strategii klimatycznej w Orange Polska. Jak podkreśla, walka ze zmianami klimatu wymaga regulacji i rozwiązań systemowych, kształtowanych przez rządy i instytucje międzynarodowe, oraz zaangażowania biznesu, który ma największe możliwości działania i redukowania swojego wpływu na środowisko. Każdy konsument swoimi wyborami i d
12.07.2022

Co drugi Polak ograniczył spożycie mięsa. Rośnie apetyt na roślinną żywność

Połowa Polaków deklaruje, że ograniczyła w swoim menu ilość spożywanych produktów pochodzenia zwierzęcego – wynika z badania SW Research dla Fundacji ProVeg. Konsumenci są coraz bardziej świadomi, że dieta bardziej roślinna może mieć pozytywne przełożenie na zdrowie, ale też na środowisko. W odpowiedzi na ten trend na sklepowych półkach pojawia się coraz więcej roślinnych produktów nowej generacji. Do swojej oferty dodają ją także producenci dotąd skoncentrowani na mięsie. – Wydaje mi się, że będzie miejsce zarówno dla dobrej jak
01.07.2022

"Superrobaki są jak małe centra recyklingu"? Wyjątkowe odkrycie naukowców

Naukowcy zidentyfikowali robaki, które potrafią przeżyć na jednym z popularnych tworzyw sztucznych - polistyrenie. To prawdopodobnie zasługa bakterii w ich jelitach, a wykorzystanie działających w nich enzymów może pozwolić na przetwarzanie plastiku na masową skalę.
11.06.2022

Najwięcej witaminy mają polskie owoce i warzywa

Według badań Kantar jedzenie warzyw i owoców jest dla Polaków najpopularniejszym sposobem zapewnienia odpowiedniego poziomu witamin w organizmie. Tak deklaruje aż 71 proc. konsumentów. Połowa respondentów aby zapewnić sobie witaminy polega wyłącznie na warzywach i owocach (51 proc.).
27.08.2021

W Kalifornii giną setki tysięcy łososi – rybacy biją na alarm

Z powodu suszy, niskiego poziomu wody i jej ocieplenia w Kalifornii giną młode łososie. Tylko w rzece Klamath giną ich tysiące. Zagraża to całej branży rybołówstwa - pisze w poniedziałek Associated Press.
27.07.2021

Pszczoły też potrzebują zbilansowanej diety

Spadek różnorodności roślin i zanik niektórych gatunków przyczynia się do wymierania owadów zapylających. Larwy pszczół, także dziko żyjących, muszą spożywać potas, sód i cynk, żeby przeżyć i zdrowo się rozwijać – wykazały badania nad funkcjonowaniem pszczoły - murarki ogrodowej.
23.05.2021

ONZ w Światowym Dniu Wody: ponad 3,6 mld ludzi ma problemy z dostępem do wody

W krajach, w których występuje niedobór wody, żyją dwa miliardy ludzi, a 1,6 miliarda nie ma do niej dostępu z powodu braku infrastruktury. Zmiana tej sytuacji wymaga nakładów w wysokości ok. 1,7 biliona dolarów - podają autorzy raportu ONZ opublikowanego z okazji obchodzonego w poniedziałek Światowego Dnia Wody.
22.03.2021

Czy rolnictwo bez emisji jest możliwe?

Nawet jeśli nie jesteś politykiem ani rolnikiem – kierunek rozwoju sektora rolniczego w Polsce powinien być dla Ciebie ważny. Produkcja żywności to w końcu jedna z najbliższych nam gałęzi gospodarki. Z jej owoców korzystamy praktycznie każdego dnia kupując i konsumując. Jednak rocznie polskie rolnictwo emituje do atmosfery ok. 32 mln ton ekwiwalentu CO2. To mniej więcej tyle, co największy truciciel Europy – elektrownia Bełchatów.
09.12.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.