Czy dobro dzieci to priorytet dla polityków? Rodzice dla Klimatu sprawdzają

zk

16.11.2022 17:22 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Klimat, Edukacja Czy dobro dzieci to priorytet dla polityków? Rodzice dla Klimatu sprawdzają

Partnerzy portalu

Czy dobro dzieci to priorytet dla polityków? Rodzice dla Klimatu sprawdzają - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

Największym zagrożeniem dla zdrowia i życia naszych dzieci jest lekceważenie skutków kryzysu klimatycznego, utraty bioróżnorodności i bezprecedensowego zanieczyszczenia środowiska. Wiedzą o tym członkowie ruchu Rodzice dla Klimatu, którzy w trosce o swoje własne dzieci i bezbronne dzieci na całym świecie oczekują od polityków pilnych i ambitnych działań będących adekwatną odpowiedzią na postępujące zagrożenia. W piątek 18 listopada, w ostatni dzień szczytu klimatycznego COP27, współorganizują w Senacie posiedzenie pod hasłem „Dzieci a klimat”.

„Zgodnie z aktualną wiedzą naukową, zebraną w raportach Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC) – rządy krajów rozwiniętych, do których zalicza się Polska, mają niecałą dekadę by podjąć stanowcze działania w kierunku zmniejszania emisji. Czas ucieka. To nie pora na szukanie wymówek. Nie przyjmujemy narracji o odsuwaniu realizacji celów klimatycznych na dalszy plan z powodu wojny w Ukrainie, bo ta wojna pokazuje tylko, że paliwa kopalne nie mogą być dłużej podstawą bezpieczeństwa energetycznego i stanowią źródło konfliktów. Kryzys klimatyczny nie zaczeka, a jego konsekwencje poniosą nasze dzieci” – mówi Mirella Dziedzicka, mama aktywistka.

Rodzice dla Klimatu, część międzynarodowego ruchu Parents for Future, nieustannie podejmują aktywne działania, aby wpłynąć na polityków i opinię publiczną. Jako pierwsi w Polsce, już wiosną, wzywali do przyjęcia traktatu o nierozprzestrzenianiu paliw kopalnych. Jesienią o prace nad układem zaapelowało WHO, a w październiku rezolucję przyjął Parlament Europejski. We wrześniu br. Rodzice dla Klimatu zainicjowali kampanię Zdrowie Dzieci Przede Wszystkim, w ramach której przesłali politykom i placówkom medycznym swoje stanowisko w sprawie jakości powietrza w Polsce.

„Odpowiedzi udzielone przez Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska są dla nas wręcz szokujące – resorty posiadają raporty i dane o wpływie spalania paliw kopalnych na zdrowie dzieci, a jednocześnie nie podejmują działań adekwatnych do rangi problemu. Nasze dzieci oddychają dziś najbardziej rakotwórczym powietrzem w Europie, cząstki węgla znajdują się nawet w mózgach płodów, rocznie tylko w Małopolsce z powodu smogu umiera 11 tys. osób… Mimo to radni demontują uchwały antysmogowe, a przedstawiciele władz jawnie bagatelizują problem zanieczyszczenie powietrza. Przez lata zaniechań, które doprowadziły do kryzysu energetycznego, nadchodząca zima będzie jeszcze gorsza. Jak odpowiedzialny rodzic może się na to godzić?" – pyta Joanna Szczygielska-Żółtańska, mama trójki dzieci z Wrocławia.

Spotkanie w Senacie

18 listopada to ostatni dzień szczytu klimatycznego COP27, podczas którego rodzice z całego świata jednoczą się pod hasłem #KidsFirst (#DzieciPrzedeWszystkim) domagając się przyjęcia przez decydentów odpowiedzialności za przyszłość następnych pokoleń. Delegacja rodziców biorących udział w szczycie klimatycznym wzywa światowych liderów do zakończenia epoki paliw kopalnych, bo szkodzą one zdrowiu dzieci już dziś i rujnują ich bezpieczną przyszłość. Głos rodziców jest słyszany i doceniany między innymi przez ekspertów z WHO.

Rodzice z Polski rozumieją rolę, jaką do odegrania ma nasze Państwo, dlatego wzmacniają ten apel w krajowej polityce i w ostatnim dniu COP27 wspólnie z senator prof. Alicją Chybicką, przewodniczącą parlamentarnego zespołu ds. dzieci, organizują w Senacie posiedzenie pod hasłem „Dzieci a klimat”. Cel, jaki chcą osiągnąć rodzice to przede wszystkim uczynienie priorytetem tematów ochrony zdrowia, przyszłości i bezpieczeństwa najmłodszych, nierozerwalnie związanych ze zmianami klimatu, i wniesienie ich na agendę wszystkich decyzji politycznych w Polsce.

Podczas posiedzenia zaproszeni przez Rodziców dla Klimatu eksperci tj. prof. Szymon Malinowski, prof. Tadeusz Zielonka, dr Małgorzata Desmond, prof. Piotr Skubała oraz dr Andrzej Kassenberg zaprezentują politykom wszystkich opcji politycznych fakty, na temat tego jak kryzys planetarny wpływa na zdrowie i życie dzieci w Polsce, ale przede wszystkim wskażą rozwiązania jakie należy wdrożyć. Tematami poruszanymi podczas posiedzenia będą m.in.: transformacja energetyczna, wpływ zmian klimatu oraz zanieczyszczeń na rozwój zagrożeń zdrowotnych, na które szczególnie narażone są dzieci, katastrofalna w skutkach utrata dziedzictwa przyrodniczego, niezdrowa dieta oraz konieczność wprowadzenia edukacji przystającej do realiów, z jakimi przyjdzie nam się mierzyć.

18 listopada to także dzień, w którym młodzież z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, przerażona wizją nadciągającej zimy, wyjdzie na ulice miast Polski, by zaprotestować przeciwko krótkowzrocznej polityce i domagać się sprawiedliwej transformacji, a tym samym zażegnać kryzys energetyczny, gospodarczy i klimatyczny – wskazują przy tym, że działania na rzecz ochrony przyrody oraz powstrzymania zmian klimatu to patriotyczny obowiązek. Rodzice dla Klimatu wspierają postawę młodzieży.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.