Wynik wyszukiwania - " polska akademia nauk" - Wiadomości

Naukowcy: skutecznie działania na rzecz neutralności klimatycznej oznaczają głęboką transformację

Skuteczne działania na rzecz neutralności klimatycznej oznaczają głęboką transformację większości aspektów gospodarki, systemu energetycznego, rynków międzynarodowych i globalnych ram współpracy - czytamy we wspólnej deklaracji naukowców kilkudziesięciu akademii nauk.
26.05.2023

W maju ruszy rewitalizacja odwiertu wód solankowych w Jaworzu

W Jaworzy od maja będzie trwała rewitalizacja odwiertu wód solankowych w Jaworzu. Wójt gminy Radosław Ostałkiewicz powiedział w sobotę PAP, że zgromadzono już wszystkie pozwolenia, które były niezbędne do rozpoczęcia prac. Rewitalizacja to krok ku odzyskaniu statusu uzdrowiska.
06.05.2023

Platforma transferu wiedzy FindFISH

Platforma transferu wiedzy FindFISH jest odpowiedzią na główny problem zdiagnozowany w sektorze rybołówstwa, jakim jest zmniejszenie opłacalności połowów rybackich. Dodatkowymi problemami są: rosnące koszty eksploatacyjne ponoszone przez rybaków, konieczność odbywania przez rybaków dłuższych i dalszych wypraw w poszukiwaniu ryb, połowy mało wartościowych bądź małych ilości ryb, prowadzenie działalności na granicy opłacalności poprzez rosnące koszty, ograniczenie limitów połowowych i związane z tym trudności.
17.03.2023

Monitoring obowiązku zmniejszenia zużycia energii elektrycznej o 10 proc. przez jednostki sektora finansów publicznych

Urząd Regulacji Energetyki przygotował formularz sprawozdawczy dotyczący zużycia energii elektrycznej.
14.02.2023

Analiza mitów związanych z lądową energetyką wiatrową

Serial pt. „Droga do zniesienia zasady 10H” zdaje się nie mieć końca i obfituje w zdecydowanie negatywne zwroty akcji. Jednego z nich doświadczyliśmy podczas posiedzenia Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Wówczas do rządowego projektu nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej PiS wniósł poprawkę zmieniającą zapisaną pierwotnie w projekcie minimalną odległość usytuowania siłowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych z 500 metrów do 700 metrów.
13.02.2023

Czy wodór ma realną szansę odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej? - podsumowanie konferencji wodorowej PCHET

4 i 5 października 2022 roku pod hasłem: “Energia odnawialna podstawą gospodarki wodorowej” odbyła się V edycja konferencji PCHET - Polish Conference on Hydrogen Energy & Technologies.
25.10.2022

MEiN: Planowana ochrona przed podwyżkami cen energii nie tylko dla uczelni, ale też instytutów

Zgodnie z projektem założeń projektu ustawy o szczególnym wsparciu odbiorców wrażliwych ochroną mieli zostać objęci odbiorcy wrażliwi, w tym podmioty tworzące system szkolnictwa wyższego i nauki, a więc zarówno uczelnie, jak i instytuty - przekazała PAP rzeczniczka prasowa MEiN Adrianna Całus-Polak.
04.10.2022

PGE Baltica poszerzy współpracę z Politechniką Gdańską

PGE Baltica, spółka odpowiedzialna za realizację Programu Offshore Grupy PGE, będzie partnerem VI edycji Studiów Podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa prowadzonych na Politechnice Gdańskiej. List intencyjny podpisany z władzami uczelni otwiera też drogę do innych, kolejnych form współpracy, z których skorzysta tworzone przez PGE Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej.
08.09.2022

Rewitalizacja odwiertu wód solankowych w Jaworzu ruszy zimą

Zimą rozpocznie się rewitalizacja odwiertu wód solankowych w Jaworzu. Firma, z którą samorząd podpisał umowę, chce wykonać prace w terenie w trzy miesiące. Wójt gminy Jaworze Radosław Ostałkiewicz mówi PAP, że rewitalizacja to krok ku odzyskaniu statusu uzdrowiska.
11.08.2022

ToGetAir 2022. Morskie elektrownie wiatrowe – jakie wyzwania jeszcze przed nami?

Morskie elektrownie wiatrowe na polskich wodach terytorialnych na Morzu Bałtyckim powoli stają się faktem. Nie oznacza to jednak, że nie brakuje już związanych z nimi wyzwań. O najważniejszych z nich podczas szczytu klimatycznego ToGetAir dyskutowano w ramach panelu „Morskie elektrownie wiatrowe: wyzwanie technologiczne, sieciowe i organizacyjne”.
22.04.2022

MKiŚ, PAN i uczelnie będą współpracować na rzecz przeciwdziałania suszy

Minister Klimatu i Środowiska, Polska Akademia Nauk i 15 uczelni wyższych koncentrujących się na przedsięwzięciach związanych z klimatem, a w szczególności zgłębiających zagadnienie suszy oraz powodzi w Polsce, podpisali list intencyjny o współpracy na rzecz pogłębionej analizy działań służących zapobieganiu zjawisku suszy w kraju.
19.05.2021

Od soboty Piknik Naukowy „Klimat i my” w wersji online

„Klimat i my” – to hasło 24. Pikniku Naukowego organizowanego przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Z powodu pandemii koronawirusa wydarzenie odbędzie się w wersji online. Tegoroczna, wirtualna edycja rozpocznie się w sobotę 8 maja i potrwa tydzień.
06.05.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.