W maju ruszy rewitalizacja odwiertu wód solankowych w Jaworzu

W maju ruszy rewitalizacja odwiertu wód solankowych w Jaworzu - ZielonaGospodarka.pl
06.05.2023 11:24
Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ W maju ruszy rewitalizacja odwiertu wód solankowych w Jaworzu

Partnerzy portalu

W maju ruszy rewitalizacja odwiertu wód solankowych w Jaworzu - ZielonaGospodarka.pl
jaworze.pl

W Jaworzy od maja będzie trwała rewitalizacja odwiertu wód solankowych w Jaworzu. Wójt gminy Radosław Ostałkiewicz powiedział w sobotę PAP, że zgromadzono już wszystkie pozwolenia, które były niezbędne do rozpoczęcia prac. Rewitalizacja to krok ku odzyskaniu statusu uzdrowiska.

Ostałkiewicz powiedział, że uzyskanie wymaganych dokumentów było czasochłonne. To dlatego prace nie rozpoczęły się, jak wcześniej zakładano, w marcu.

– Wreszcie mamy wszystkie pozwolenia. W miniony czwartek na placu pojawiła się ekipa. Ruszają przygotowania terenu pod montaż wiertnic. Maszyny powinny się pojawić najpóźniej w ciągu trzech tygodni. Teraz konieczne jest przygotowanie drogi i utwardzenie terenu – wyjaśnił w rozmowie z PAP wójt gminy Jaworze.

Samorządowiec dodał, że prace przy samym odwiercie ruszą jeszcze w maju. Jeżeli wszystko dobrze pójdzie dobrze, to wiercenia potrwają około 4 do 6 tygodni, lecz jeśli wykonawca napotka jakieś problemy, to termin może się przesunąć do końca wakacji lub ewentualnie na wrzesień.

Odwiert w Jaworzu powstał na przełomie lat 70. i 80. XX w. Jest zaczopowany. Obecnie zostanie przewiercony, by stwierdzić, w jakiej kondycji są rury. Specjaliści spodziewają się też, że mógł się nagromadzić metan, więc odwiert zostanie odgazowywany. Potem wykonawca wwierci się na głębokość 1525 m, gdzie jest solanka. Pobrane próbki zostaną zbadane przez Państwowy Zakład Higieny.

Ostałkiewicz przypomniał, że umowa z wykonawcą obejmuje rewitalizację odwiertu oraz opracowanie dokumentacji geologicznej i zbadanie złóż solanki pod kątem wartości leczniczych. Ma ona zbyt niską temperaturę, by wykorzystywać ją w basenach, ale może być używana w tężniach. Firma ma też zbadać powietrze, klimat i przygotować projekt operatu uzdrowiskowego oraz dokumentację pod koncesję w sprawie wydobycia.

Wójt Jaworza dodał też, że za całość wykonawca ma otrzymać 5,68 mln zł. Samorząd pozyskał na ten cel z rządowego programu Polski Ład 4,4 mln zł.

Sprawami uzdrowiskowymi zajmie się spółka komunalna Uzdrowisko Jaworze.

Gmina ubiegająca się o status uzdrowiska musi spełnić kilka warunków, m.in. mieć odpowiedni klimat. To w przypadku Jaworza poświadczyła w 2014 r. Polska Akademia Nauk. Ma on właściwości lecznicze przy chorobach układu oddechowego, układu krążenia, narządów ruchu, zaburzeń neurologicznych oraz zaburzeń przemiany materii. Miejscowość spełnia także warunek, mówiący o odpowiedniej infrastrukturze leczniczej - w Jaworzu działa sanatorium.

Ostateczną decyzję o wpisaniu miejscowości na listę uzdrowisk podejmuje Rada Ministrów.

Jaworze jest jedną z najstarszych miejscowości na Śląsku Cieszyńskim. W 1862 r. właściciel tych dóbr - hrabia Maurycy Saint Genois - założył pierwsze uzdrowisko na tzw. wówczas Śląsku Austriackim. Specjalny patent wydał Śląski Urząd Krajowy w Opawie. W przeszłości z uroków Jaworza-Zdroju korzystali m.in. Wincenty Pol, Maria Konopnicka, Aleksander Kotsis, Jan Karłowicz, Julian Tuwim, Ignacy Daszyński czy Melchior Wańkowicz. Maria Dąbrowska napisała tu część "Nocy i dni".

W 1906 roku Jaworze zmieniło właściciela, ale nabywca, hrabiowska familia Larischów, nie interesował się uzdrowiskiem. Trzy lata później opawski urząd zawiesił miastu status sanatoryjny, choć zabiegi lecznicze, jak hydroterapia czy kąpiele borowinowe, wciąż były tu prowadzone. W międzywojniu powstawały tu m.in. sanatoria dla kobiet oraz dzieci. Starania o odzyskanie statusu zniweczyła jednak wojna.

W Polsce jest ponad 40 miejscowości uzdrowiskowych. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ amac/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.