Wynik wyszukiwania - "ClientEarth" - Wiadomości

Linie lotnicze KLM przegrały proces o greenwashing z organizacją Fossil Free

Sąd w Amsterdamie przyznał w środę rację organizacji Fossil Free, która oskarżyła holenderskie linie lotnicze KLM o stosowanie greenwashingu w swoich kampaniach reklamowych. Sąd uznał, że argumenty dotyczące pozytywnych aspektów dla środowiska, które pojawiały się w reklamach KLM są niejasne i "malują zbyt różowy obrazek" firmy, mogąc zmylić konsumentów.
21.03.2024

Coraz więcej osób cierpi na depresję klimatyczną [WIDEO]

Według specjalistów z WHO zmiany, jakie zachodzą w klimacie, mogą się stać jednym z największych zagrożeń dla naszego życia i zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Gwałtowne zjawiska pogodowe, walka z dotkliwymi skutkami suszy czy rekordowe dodatnie temperatury w środku zimy powodują, że rośnie w nas uczucie lęku i przygnębienia, które może działać destrukcyjnie. Towarzyszą temu często obawy o przyszłość, zdrowie i los następnych pokoleń, a także o dobytek i o pracę. Aktywistka klimatyczna Wiktoria Jędroszkowiak uważa,
19.07.2023

[TRANSMISJA] Konferencja PSEW 2023 - Sesja główna

Dzisiaj o godzinie 12:00 w Serocku rozpocznie się główna sesja najważniejszego wydarzenia poświęconego energetyce wiatrowej - Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej - PSEW 2023. Zapraszamy do udziału w transmisji na żywo w sesji otwarcia.
20.06.2023

Potrzebna ustawa o ochronie klimatu. Pomogłaby osiągnąć cele redukcji emisji i przygotować się na gwałtowne zjawiska pogodowe

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi przygotowała projekt ustawy o ochronie klimatu. Jak przekonuje jej prezeska, ustawa jest potrzebna, żeby usystematyzować działania na rzecz klimatu niezależnie od tego, kto będzie stał u steru władzy. Projekt przewiduje między innymi powołanie Rady Ochrony Klimatu jako organu doradczego dla polityków i przeznaczanie co najmniej 1 proc. PKB rocznie na adaptację klimatyczną. Celem jest osiągnięcie neutralności politycznej do 2050 roku.
10.05.2023

Sankcje UE mogą ukrócić greenwashing [WIDEO]

Greenwashing, czyli pozorowane działania na rzecz środowiska, to domena zarówno globalnych korporacji, jak i mniejszych firm i producentów, którzy stosują dezinformację, żeby poprawić swój wizerunek. Takie praktyki mogą być bardzo szkodliwe społecznie – konsumenci, którzy nabrali się na „ekościemę”, tracą wiarę w to, że ich prośrodowiskowe zachowania i decyzje zakupowe mogą się realnie przyczynić do ochrony klimatu i poprawy stanu środowiska. Tracą też zaufanie do firm, które naprawdę dbają o ekologię. Zjawisku greenwashingu mają
08.05.2023

Homo Sapiens wymrze z powodu hipokryzji klimatycznej

Niespójność działań, brak odpowiedzialności w zarządzaniu kurczącymi się zasobami naturalnymi, coraz większe problemy z wodą - oto jedne z wyzwań stojących przed transformacją życia człowieka na planecie Ziemia, jeśli Homo Sapiens ma na niej przeżyć.
24.04.2023

EkoOkrągły Stół. Prawdziwie ekologiczne wybory na TOGETAIR 2023

W dniach 20-21.04 organizatorzy zapraszają do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego zarówno EkoEntuzjastów, jak i EkoSceptyków, ale także:
14.04.2023

Analiza mitów związanych z lądową energetyką wiatrową

Serial pt. „Droga do zniesienia zasady 10H” zdaje się nie mieć końca i obfituje w zdecydowanie negatywne zwroty akcji. Jednego z nich doświadczyliśmy podczas posiedzenia Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Wówczas do rządowego projektu nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej PiS wniósł poprawkę zmieniającą zapisaną pierwotnie w projekcie minimalną odległość usytuowania siłowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych z 500 metrów do 700 metrów.
13.02.2023

Shell pozwany przez ClientEarth za złe zarządzanie ryzykiem klimatycznym

Międzynarodowa organizacja pozarządowa Client Earth pozwała Radę Dyrektorów koncernu Shell za niewłaściwe zarządzanie ryzykiem klimatycznym. Pozew trafił w środę do sądu w Londynie - poinformowało w czwartek Client Earth.
09.02.2023

Ekspert: Wiatr musi być po naszej stronie

Kiedy w ubiegłym tygodniu uwaga opinii publicznej koncentrowała się wokół zmian w sądownictwie i przywróceniu praworządności w Polsce, ustawa wiatrakowa dostała wiatru w żagle. Jak powiedział dziennikarce RMF FM w Brukseli wysoki rangą urzędnik Komisji Europejskiej, bez nowelizacji ustawy wiatrakowej nie będzie możliwa pierwsza płatność w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Czas biec po popcorn, bo sitcom o „brukselskich srebrnikach”, „niemieckich kolaborantach” i „zamachu na suwerenność energetyczną” nabiera tempa.
19.01.2023

Instytut ds. zmian klimatu Uniwersytetu Tsinghua oraz Azjatycki Bank Rozwoju wspólnie wzywają do wdrażania dobrych praktyk w zakresie rozwiązań opartych na przyrodzie w Azji

Konferencja ONZ w sprawie zmian klimatu (COP 27) w Egipcie zakończyła się mniej niż trzy tygodnie przed startem 15. Konferencji ONZ w sprawie bioróżnorodności (CBD COP15) w Monrealu. Agendy traktatów ONZ w zakresie zmian klimatu i bioróżnorodności są coraz bardziej zbieżne. Odzwierciedla to coraz większą świadomość związków pomiędzy tymi dwoma kwestiami i potrzebę wprowadzania zintegrowanych rozwiązań.
12.12.2022

Polacy chcą mieć czyste powietrze

Niemal co piąty Polak twierdzi, że jakość powietrza jest jednym z trzech najważniejszych problemów współczesnej Polski – wynika z najnowszego badania “Strefy czystego transportu. Czy chcemy oddychać świeżym powietrzem w miastach?”, przeprowadzonego dla Clean Air Fund.
25.09.2022

Ekolodzy krytykują deklarację polskiego rządu dot. odejścia od węgla w latach 40-tych

Ekolodzy krytykują deklarację polskiego rządu dot. odejścia od węgla w latach 40-tych. Fundacja ClientEarth Polska Prawnicy dla Ziemi ocenia, że Polska stawia się w pozycji kraju rozwijającego się, a przedstawiciele Koalicji Klimatycznej uważają m.in., że potrzebny jest plan odejścia Polski od węgla do 2030 r.
05.11.2021

Resort klimatu chce, aby sprzedawcy węgla nie stosowali przedrostków "eko"

Zmniejszenie udziału siarki i popiołu w sprzedawanym węglu, czy zastąpienie nazw "ekogroszek" i "ekomiał" na inne tak, by nie wprowadzały konsumentów w błąd - to niektóre z rozwiązań jakie zaproponował resort klimatu chcąc zaostrzyć normy jakości dla paliw stałych. Na stronach RCL w poniedziałek opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska ws. wymagań jakościowych dla paliw stałych. Jak wynika z dokumentu nowe przepisy zaostrzać będą normy jakości paliw stałych, które są sprzedawane konsumentom do ogrze
21.09.2021

Czy dojdzie do wysypu pozwów za zaniedbania Polski w polityce klimatycznej?

W połowie tego roku pięcioro Polaków pozwało Skarb Państwa o naruszenie swoich dóbr osobistych i zaniedbania w obszarze polityki klimatycznej. Chcą, żeby sąd zobowiązał rządzących do bardziej zdecydowanych działań na rzecz klimatu i 60-proc. redukcji emisji gazów cieplarnianych przed końcem tej dekady.
17.09.2021

Polska strategia energetyczna wymaga poprawek

Najnowszy raport naukowców w ramach IPCC, przestrzegający przed postępującym coraz szybciej globalnym ociepleniem, ma wymusić na politykach przyspieszenie tempa reform klimatycznych. – To nie przypadek, że został on opublikowany kilka miesięcy przed COP26 w Glasgow, czyli listopadowym szczytem klimatycznym ONZ – mówi Wojciech Kukuła, prawnik z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
17.08.2021

ClientEarth: pozew sądowy przeciw dystrybutorowi „ekogroszku”

Pozew w sprawie nieuczciwych praktyk rynkowych stosowanych przez dystrybutora „ekogroszku” trafił do sądu - poinformowała we wtorek Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Według organizacji chodzi o tzw. greenwashing, czyli nieuzasadnione kreowanie ekologicznego wizerunku produktu.
27.04.2021

Restrukturyzacja energetyki - możliwe, że odbiorcy energii nie skorzystają na stworzeniu NABE

Pomysł MAP, by wydzielić ze spółek energetycznych ok. 70 węglowych bloków do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego niesie ze sobą ryzyko wyższych rachunków dla odbiorców - oceniają analitycy. Według resortu aktywów państwowych, NABE uwolni spółki od "węglowego balastu".
19.04.2021

Hołownia: ekologia i klimat, to dla nas założenia fundamentalne

Chcemy jasno pokazać, że ekologia i klimat, to dla nas założenia fundamentalne; w poniedziałek przedstawimy rozwiązania dotyczące neutralności klimatycznej, dekarbonizacji, elektromobilności, czy nowoczesnego rolnictwa - zapowiedział w rozmowie z PAP lider Polski 2050 Szymon Hołownia.
29.03.2021

UOKiK: wpłynęło zawiadomienie od Clientearth ws. ekogroszku

Urząd otrzymał zawiadomienie Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi dotyczące węgla typu ekogroszek, a decyzję o dalszych krokach podejmie po analizie dokumentów - poinformował PAP UOKiK.
02.03.2021

Trwają ostatnie prace nad projektem Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

Instytucja nazywana roboczo Narodową Agencją Bezpieczeństwa Energetycznego ma przejąć od energetycznych spółek Skarbu Państwa ich aktywa węglowe. W zamyśle autorów tego projektu ma on służyć bezpieczeństwu energetycznemu kraju i stopniowemu wygaszaniu wydobycia węgla.
26.02.2021

Czysty węgiel nie istnieje?

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi wezwała dziś producentów i dystrybutorów węgla typu „ekogroszek” do zaprzestania stosowania tej nazwy. Zdaniem Fundacji, określanie jakiegokolwiek węgla jako produktu ekologicznego to greenwashing, czyli świadome wprowadzanie konsumentów w błąd.
14.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.