Homo Sapiens wymrze z powodu hipokryzji klimatycznej

 Homo Sapiens wymrze z powodu hipokryzji klimatycznej - ZielonaGospodarka.pl
24.04.2023 06:52
Strona główna Klimat, Edukacja Homo Sapiens wymrze z powodu hipokryzji klimatycznej

Partnerzy portalu

 Homo Sapiens wymrze z powodu hipokryzji klimatycznej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PAP/S. Leszczyński
Niespójność działań, brak odpowiedzialności w zarządzaniu kurczącymi się zasobami naturalnymi, coraz większe problemy z wodą - oto jedne z wyzwań stojących przed transformacją życia człowieka na planecie Ziemia, jeśli Homo Sapiens ma na niej przeżyć.

„Musimy przygotować taki plan transformacji energetycznej, by do 2050 r. polska gospodarka była neutralna klimatycznie. Ważne, żeby zmiany przebiegły jak najefektywniej” - postulowali uczestnicy panelu dyskusyjnego „Hipokryzja klimatyczna”, który miał miejsce podczas IV Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR’23.

Prowadzący dyskusję Jakub Wiech, redaktor naczelny portalu Energetyka24, wskazał niespójność w działaniach klimatycznych. Bo choć w debacie publicznej od lat obecne są wątki związane z koniecznością zmniejszenia zużycia energii i redukcji zanieczyszczeń, to emisja dwutlenku węgla stale rośnie.

„Trzeba odpowiedzialnie podchodzić do kwestii klimatycznych. Oczywiście nie można rezygnować ze zdobyczy cywilizacji, ale warto świadomie dzielić się zasobami. Należy prowadzić odpowiedzialną gospodarkę taką, żeby wszyscy mogli korzystać z jej dobrodziejstw” - przekonywał Marcin Kowalczyk z Fundacji WWF Polska.

Marek Lachowicz, ekonomista, zwrócił z kolei uwagę, że trudno jest wpasowywać wszystkie kraje Unii Europejskiej w jeden zestaw reguł klimatycznych. Według niego inne możliwości mają Niemcy, inne - ciepłe kraje południa, a jeszcze inne Polska. Zdaniem eksperta, jedną z dróg dopasowania się do reguł klimatycznych poza zobowiązaniami do działań na rzecz ochrony klimatu wielkich spółek i korporacji, w tym międzynarodowych, są działania indywidualne każdego z Polaków. Zauważył także, że Unia Europejska, a w raz z nią także Polska, zobowiązała się w międzynarodowych deklaracjach, że będzie liderem redukcji emitowanych zanieczyszczeń. Należy zaznaczyć, że w Europie Polska jest największym ich emitentem. A to oznacza, że Europa musi prowadzić działania proekologiczne, by Chiny i Indie także redukowały emisję CO2, a nie wskazywały, że UE nie realizuje własnych zobowiązań.

„Musimy przygotować podczas wielośrodowiskowych dyskusji plan transformacji, tak żeby doprowadzić do naturalności klimatycznej Polski w 2050 r. Oczywiście powinniśmy zwrócić uwagę, żeby odbyło się to jak najefektywniej” - postulował Marcin Kowalczyk.

Wojciech Kukuła, z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, zwrócił uwagę, że w Polsce około 70 proc. energii pochodzi z węgla, więc społeczeństwo powinno robić dla klimatu więcej. Według niego cele energetyczne Polski odstają od europejskich, deklaruje się zbyt małe redukcje emitowanych zanieczyszczeń. W Polsce nie padła zapowiedź daty osiągnięcia neutralności energetycznej, tymczasem Chiny wyznaczyły ją na 2060 r.

„Przygotowaliśmy projekt zakładający, że osiągniemy neutralność klimatyczną do 2050 r. i zwiększoną redukcję zanieczyszczeń do 2030 r.” - informował Wojciech Kukuła.

Marek Lachowicz przekonywał, że wszelkie zmiany należy wprowadzać tak, żeby nie ucierpiała polska gospodarka, bo najważniejsze jest dobro Polski i Polaków. Dlatego przedstawił dwa pomysły na optymalizację działań klimatycznych.

„UE dopuszcza zwolnienie z opłat ETS 2, jeśli wprowadzi się podatek krajowy, który zapewni finanse w tej samej wysokości. Tylko, że te pieniądze zostałyby w kraju, a nie wpadły w unijne tryby, i moglibyśmy wykorzystać je w całości na transformację” - stwierdził Marek Lachowicz.

Drugi wniosek dotyczył handlu uprawnieniami do emisji CO2. Według Marka Lachowicza, warszawska giełda powinna zostać wiodącym parkietem w tych rozliczeniach.

„Polska, obok Niemiec i Wielkiej Brytanii, dostała możliwość stworzenia giełdy handlującej emisjami, ale to szansa nie została dotychczas wykorzystana” - potwierdził Marcin Kowalczyk.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.