Linie lotnicze KLM przegrały proces o greenwashing z organizacją Fossil Free

Linie lotnicze KLM przegrały proces o greenwashing z organizacją Fossil Free - ZielonaGospodarka.pl
21.03.2024 10:20
Strona główna Prawo, finanse Linie lotnicze KLM przegrały proces o greenwashing z organizacją Fossil Free

Partnerzy portalu

Linie lotnicze KLM przegrały proces o greenwashing z organizacją Fossil Free - ZielonaGospodarka.pl

Sąd w Amsterdamie przyznał w środę rację organizacji Fossil Free, która oskarżyła holenderskie linie lotnicze KLM o stosowanie greenwashingu w swoich kampaniach reklamowych. Sąd uznał, że argumenty dotyczące pozytywnych aspektów dla środowiska, które pojawiały się w reklamach KLM są niejasne i "malują zbyt różowy obrazek" firmy, mogąc zmylić konsumentów.

"Część reklam KLM-u była niezgodna z prawem, ponieważ wprowadzała w błąd konsumentów" - napisano w orzeczeniu sądu.

KLM "rysuje zbyt różowy obrazek", wymieniając jako swoje zasługi dla środowiska używanie biopaliwa i sadzenie drzew - tłumaczył swoją decyzje sąd w Amsterdamie. Równocześnie KLM, czyli holenderska część firmy Air France-KLM, oświadczył, że jest usatysfakcjonowany decyzją sądu, ponieważ orzeczenie jest "klarowne" i nie nakłada na firmę żadnych kar.

Z kolei Fossil Free, holenderska organizacja pozarządowa, która pozwała KLM, uznała decyzję jako istotną dla walki z greenwashingiem. To praktyka firm polegająca na chronieniu swojego wizerunku poprzez domniemaną troskę o środowisko, która jest w istocie reklamą, nie przekładającą się na realne działania.

Prawnik organizacji Client Earth, Johnny White, który doradzał stronie pozywającej, powiedział, że strategia przyjęta przez KLM jest często stosowana przez sektor lotniczy, który zapewne uważnie obserwuje rozstrzygnięcie w tej sprawie.

Prawnik zaznaczył, że reprezentująca konsumentów grupa BEUC złożyła do Komisji Europejskiej skargę na 17 europejskich linii lotniczych za podobne praktyki.

"Nie uważam tego za greenwashing (...) To jest bardzo konkretny przykład tego, co robimy dla dobra środowiska i zmiany na lepsze linii lotniczych (...) Ta decyzja nie jest sprawiedliwa" - powiedział Szef Air France-KLM Benjamin Smith, komentując decyzję sądu na konferencji prasowej w Brukseli.

KLM zaznaczył, że decyzja sądu nie wymaga od firmy publikowania sprostowania ani też nie zabrania dalszych kampanii reklamowych. Z drugiej strony sąd w swojej decyzji orzekł, że KLM musi być "uczciwy i dokładny" w swoich komunikatach o środowisku.

awm/ adj/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.