Wynik wyszukiwania - "agh" - Wiadomości

AGH rozpoczyna współpracę ze Spółką Polskie Elektrownie Jądrowe

AGH zawarła porozumienie ze Spółką Polskie Elektrownie Jądrowe, która jest inwestorem pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Porozumienie obejmuje współpracę przy kształceniu kadr oraz prace na rzecz rozwoju technologii mających zastosowanie w branży jądrowej.
16.02.2023

Kraków. Na AGH będą pracować nad dronem do transportu krwi i ekoszklarnią

Prototyp ultralekkiego drona do transportu krwi, szklarnia zasilana odnawialnymi źródłami energii i schronienie dla psa o podwyższonej izolacyjności akustycznej znalazły się wśród projektów studenckich kół naukowych AGH w Krakowie na 2023 r. dofinansowanych z grantu rektora uczelni.
03.01.2023

KGHM oraz konsorcjum AGH, Tele-Fonika Kable i Ł-IMN testują przewody zmniejszające straty energii

Przewody elektryczne z użyciem stopów miedzi i srebra testowane są w Zagłębiu Miedziowym. Innowacyjne rozwiązanie ma zmniejszyć przesyłowe straty energii elektrycznej. Projekt realizowany jest przez KGHM oraz konsorcjum AGH, Tele-Fonika Kable i Ł-IMN.
15.11.2022

Czarnek: Na AGH i Politechnice Wrocławskiej kształcić będą się inżynierowie jądrowi

Nowe kierunki, na których kształceni będą inżynierowie jądrowi powstaną na AGH w Krakowie i na Politechnice Wrocławskiej - zapowiedział w poniedziałek szef MEiN Przemysław Czarnek. Takie kadry są niezbędne do obsługi elektrowni atomowych, które mają powstać w Polsce - dodał.
31.10.2022

Polscy naukowcy opracowali wydajne moduły termoelektryczne o gęstości mocy ponad dziesięciokrotnie przewyższającej ogniwa fotowoltaiczne

Moduły termoelektryczne o gęstości mocy ponad dziesięciokrotnie przewyższającej ogniwa fotowoltaiczne opracowali naukowcy z AGH w Krakowie, Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz Instytutu Fizyki PAN w Warszawie. Teraz szukają inwestorów, aby zautomatyzować ich produkcję i obniżyć koszty ich wytworzenia.
28.10.2022

Czarnek zapowiedział utworzenie w AGH kierunku kształcącego inżynierów jądrowych

Utworzenie w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie kierunku, na którym kształcić się będą przyszli inżynierowie jądrowi, zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek we wtorek podczas inauguracji roku akademickiego w tej uczelni.
05.10.2022

Science fiction? Niekoniecznie - orbitalne elektrownie solarne to nie fantastyka

Naukowcy i biznes coraz śmielej mówią o budowie orbitalnych elektrowni solarnych. Taka elektrownia na orbicie okołoziemskiej mogłaby działać prawie całą dobę - i z wyższą wydajnością, niż na Ziemi. Wlk. Brytania rozważa budowę takich systemów. Polska mogłaby w tym projekcie uczestniczyć - mówi PAP dr Adam J. Zwierzyński z AGH.
12.09.2022

Smog pod lupą naukowców z AGH

Jakie czynniki meteorologiczne decydują o napływie i zatrzymaniu smogu w Krakowie? Jak wpływa na to rzeźba terenu? Czy zanieczyszczenia w sezonie grzewczym pochodzą w głównej mierze z Krakowa czy spoza miasta? To kluczowe pytania jakie postawili sobie naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Odpowiedzi przynoszą ich badania przeprowadzone w trakcie pandemii COVID-19. Wyniki zostały opublikowane w jednym z najczęściej cytowanych czasopism na świecie Scientific Reports.
11.08.2022

Raport „Wpływ rozbudowy infrastruktury magazynów energii na rozwój gospodarczy w Polsce – prognoza do 2040 r.”

Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii opublikowało raport „Wpływ rozbudowy infrastruktury magazynów energii na rozwój gospodarczy w Polsce – prognoza do 2040 r.”, który powstał w ścisłej współpracy z Akademią Górniczo–Hutniczą w Krakowie.
05.07.2022

Naukowcy z AGH chcą wykorzystać dane satelitarne do ostrzegania przed zapadliskami

Monitorowanie zapadlisk (ang. sinkholes) to wyzwanie nie tylko dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ludności, ale też klimatologów. Te formujące się w trudno dostępnych rejonach arktycznych wyzwalają bowiem do atmosfery duże ilości gazów cieplarnianych. Uczeni z AGH chcą wykorzystać satelitarną interferometrię radarową (InSAR), żeby ostrzegać przed powstawaniem zjawiska, zanim stworzy bezpośrednie zagrożenie.
03.07.2022

Geologiczne magazyny energii. AGH współrealizuje projekt dla Europejskiej Agencji Kosmicznej

Czy formacje geologiczne można wykorzystać do magazynowania energii w warunkach ziemskich i planetarnych? Czy takie geologiczne magazyny energii to szansa dla polskiej transformacji energetycznej i kolonizacji kosmosu? Te kwestie analizują wspólnie AGH i firma Astronika (lider konsorcjum) w ramach projektu GeoStorage, realizowanego dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (European Space Agency, ESA).
25.05.2022

Atom w cieniu polityki

Komisja Europejska w ramach oceny, czy atom można włączyć do taksonomii, poprosiła Wspólne Centrum Badawcze (ang. JRC, Joint Research Centre) o wydanie opinii naukowej, czy energetyka jądrowa może zostać potraktowana jako źródło wpisujące się w tzw. zrównoważony rozwój. Oczywiście raport JRC był dla energetyki jądrowej pozytywny. Pomimo takiego stanowiska naukowców, część sił politycznych ciągle bardzo chciała, żeby atomu tam nie było – mówi dr inż. Paweł Gajda z Wydziału Energetyki i Paliw AGH.
19.05.2022

IV Forum Energetyki Rozproszonej z udziałem sekretarza stanu, pełnomocnika rządu ds. OZE

Jak rozwijać energetykę rozproszoną – to temat przewodni IV Forum Energetyki Rozproszonej (IV FER), które odbędzie się 9 maja 2022 r. Wśród zaproszonych gości znalazł się Ireneusz Zyska – wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. OZE. Obrady toczyć się będą w Klubie STUDIO (ul. Budryka 4).
09.05.2022

Samochody trują nie tylko spalinami. Naukowcy z AGH badają zanieczyszczenia generowane przez ruch uliczny

Spaliny to nie jedyne zanieczyszczenia generowane przez auta. Badania naukowców z AGH pokazują, że zagrożenie dla zdrowia stanowią też m.in. pyły powstające w wyniku ścierania się klocków hamulcowych. Ich aktualne prace mają dać odpowiedź, jak duży udział w zanieczyszczeniach powietrza w krakowskiej al. Krasińskiego ma transport drogowy.
28.04.2022

KGHM: 7 lat wystarczy, by wykształcić kadrę potrzebną do obsługi elektrowni jądrowej

Rok 2029 stanowi realną datę uruchomienia pierwszej polskiej elektrowni jądrowej opartej na technologii małych reaktorów modułowych (SMR). Siedem lat wystarczy, aby wykształcić kadrę potrzebną do obsługi takiego przedsięwzięcia – przekonywał w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach prof. Ludwik Pieńkowski, ekspert KGHM i wykładowca Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
28.04.2022

Premiera polskiego, elektrycznego, autonomiczego bolidu - doceniona innowacja AGH [WIDEO]

Działający w AGH akademicki zespół wyścigowy AGH Racing zaprezentował pierwszy w Polsce bolid autonomiczny stworzony na bazie regulaminu zawodów Formuła Student.
30.03.2022

Innowacja z AGH - ceramiczna ekologiczna termoizolacja z fusów kawy

Fusy z kawy posiadają bardzo wysoką wartość opałową i zawierają dużą ilość wody, dzięki czemu świetnie nadają się jako dodatek do gliny w procesie produkcji porowatych materiałów ceramicznych o właściwościach termoizolacyjnych. Dr inż. Ewelina Kłosek-Wawrzyn z AGH pracuje nad optymalizacją produkcji takich materiałów. Pierwsze wyniki badań są bardzo obiecujące, o czym poinformowała uczelnia.
21.03.2022

AGH, SGH i Uniwersytet Wrocławski tworzą Międzyuczelnianą Akademię Klimatu

3 lutego br. trzy uczelnie – Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie i Uniwersytet Wrocławski – zawarły umowę dotyczącą powstania wyjątkowej w skali kraju Międzyuczelnianej Akademii Klimatu – konsorcjum studiów podyplomowych.
04.02.2022

Nawóz CRF odżywia roślinę powoli; metodę jego produkcji ulepszono na AGH

Rośliny, które wolniej i w kontrolowany sposób wchłaniają substancje odżywcze z nawozu, są w lepszej kondycji niż rośliny nawożone konwencjonalnie - pokazują badania naukowców z AGH. Zoptymalizowali oni produkcję nawozów o kontrolowanym uwalnianiu pierwiastków biogennych (z ang. controlled release fertilizer – CRF) i sprawdzili, jak działają one na facelię miododajną, owies i proso.
16.08.2021

Konsorcjum z AGH do opracowania metody recyklingu paneli fotowoltaicznych

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie utworzyła konsorcjum ze spółką technologiczno-badawczą 2loop Tech, której celem jest opracowanie innowacyjnej metody recyklingu paneli fotowoltaicznych. W skład zespołu wchodzą naukowcy z Polski, Czech i Słowacji.
07.05.2021

Studenci chcą pomóc rozwiązać problem kosmicznych śmieci

Studenci AGH w Krakowie przeprowadzą eksperymenty związane z wyłapywaniem kosmicznych śmieci z orbity okołoziemskiej. Doświadczenie będzie polegać na opracowaniu algorytmu analizującego ruch i sposób przemieszczania się tego typu obiektów.
01.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.