Wynik wyszukiwania - "aukcje" - Wiadomości

Branża OZE upatruje w kontraktach PPA szanse na nowy impuls rozwojowy

Aukcyjny system wsparcia dla odnawialnych źródeł energii wyczerpał swój potencjał - zgodnie oceniają branża OZE i Prezes URE. Jako alternatywę dla aukcji i szansę na nowy impuls rozwojowy dla źródeł OZE wskazuje się obecnie kontakty typu PPA.
08.07.2023

Rynek energii elektrycznej: Prezes URE ogłosił wyniki aukcji głównej rynku mocy na dostawy w 2027 roku

Przeprowadzona w grudniu 2022 r. przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne aukcja zakończyła się w pierwszej rundzie.
11.01.2023

Rząd uwierzył w potencjał wiatru z morza – aukcje na offshore z 5 na 12 GW

W rządowym projekcie nowelizacji ustawy o OZE zwiększono wolumen i terminy aukcji offshore. Z zakładanych wcześniej 5 GW obecnie, rządowe plany przewidują aukcje na maksymalną łączną moc zainstalowaną morskich farm wiatrowych na poziomie 12 GW. Według PSEW przy wykorzystaniu pełnego potencjału morskich farm wiatrowych offshore może w przyszłości stanowić podstawę wytwarzania energii w Polsce, zaspokajając nawet 57% całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną.
09.01.2023

URE: rozstrzygnięte zostały trzy z siedmiu grudniowych aukcji dla OZE

Trzy z siedmiu grudniowych akcji dla OZE zostały rozstrzygnięte, zakontraktowano w nich jedną czwartą przeznaczonego do sprzedaży wolumenu energii o wartości niespełna 2,5 mld zł - poinformował we wtorek Urząd Regulacji Energetyki.
21.12.2022

Trwają aukcje OZE

Pod koniec października br. Prezes URE ogłosił harmonogram grudniowych aukcji. W tym tygodniu odbędzie się pięć kolejnych aukcji OZE. Wszystkie przeznaczone są dla tzw. instalacji „nowych”. Aukcje zostaną rozstrzygnięte do końca roku.
13.12.2022

WindEurope ostrzega: 'tajny limit cenowy osłabił hiszpańską aukcję wiatrową i może zatrzymać inne projekty w Europie

WindEurope ostrzegła, że rosnąca presja kosztowa i wady projektowe osłabiły ostatnią hiszpańską aukcję lądowej energii wiatrowej, w której przyznano kontrakty na zaledwie 46 MW mocy.
26.11.2022

Litewski rząd planuje uruchomienie drugiej, wolnej od dotacji morskiej farmy wiatrowej do 2028 r.

Litewskie Ministerstwo Energii przekazało do konsultacji społecznych pakiet zmian do ustaw o energii odnawialnej i elektrycznej, który ma na celu stworzenie środowiska regulacyjnego dla szybszego wdrażania morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim.
08.11.2022

Aukcje OZE: Prezes URE ogłasza siedem aukcji zwykłych na sprzedaż energii ze źródeł odnawialnych w 2022 r.

Łącznie w grudniowych koszykach na sprzedaż trafi ok. 34 TWh zielonej energii o maksymalnej wartości ponad 14,3 mld zł.
08.11.2022

UK wdroży zmiany w prawie i przyspieszy budowę ogromnej ilości nowych mocy w offshore

Wielka Brytania przyspieszy procesy planowania i wydawania zgody na budowę dla projektów z niedawno zakończonych, obecnie trwających i nadchodzących aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej, aby szybciej wprowadzić do sieci nowe moce energetyczne, ułatwić wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy.
04.10.2022

26 ofert w pierwszej w Wielkiej Brytanii rundzie licencyjnej CCS

Bezpieczeństwo energetyczne jest ostatnio najgorętszym tematem, i sprawia, że sektor ropy naftowej i gazu ziemnego ponownie znalazł się na pierwszym miejscu. Ale nie powoduje to, że wysiłki podejmowane na rzecz dekarbonizacji zostały zastopowane - wręcz przeciwnie - prężne działania w tym kierunku wspierają transformację energetyczną i prowadzą ku niskoemisyjnej przyszłości. Świadczy o tym 26 ofert otrzymanych podczas pierwszej w historii Wielkiej Brytanii rundy licencyjnej na składowanie dwutlenku węgla (CCS), obejmującej 13 obs
26.09.2022

Kto uwolni bałtycki potencjał floating wind?

Tegoroczna seria wydarzeń związanych z rozwojem pływającej morskiej energetyki wiatrowej sugeruje, że podsektor technologii wiatrowej, który długo pozostawał w cieniu, może wreszcie zacząć się dynamicznie rozwijać i w znaczącym stopniu przyczynić się nie tylko do dekarbonizacji, ale także wzrostu gospodarczego.
06.06.2022

Rosną ceny energii w kontraktach PPA. Winna wojna na Ukrainie i kryzys energetyczny

Według danych LevelTen Energy, ceny energii kontraktowanych w ramach długoterminowych umów zakupu (PPA) wzrosły o 8,6 proc. w pierwszym kwartale 2022 roku, osiągając poziom 57 euro za MWh. W skali roku wzrosły o 27,5 proc.
23.04.2022

Głos eksperta: Aukcje URE - czy to jeszcze ma sens?

Od kilku lat, aukcje URE zdają się być głównym narzędziem, z jakiego korzystają właściciele projektów OZE, planując sprzedaż energii, a co za tym idzie bilansowalność ekonomiczną przedsięwzięć. W ubiegłym roku odbyły się 2 rundy aukcji URE, w których maksymalne ceny dla instalacji wiatrowych i fotowoltaicznych kształtowały się na następujących poziomach:
20.04.2022

ZE PAK i Ørsted złożyły pierwsze wnioski o pozwolenia lokalizacyjne na farmy morskie na Bałtyku

ZE PAK, jeden z liderów transformacji energetycznej w Polsce oraz Ørsted, globalny lider w morskiej energetyce wiatrowej, złożyły pierwsze wnioski o przyznanie pozwoleń lokalizacyjnych na budowę farm wiatrowych na Bałtyku. Wkrótce zostaną złożone kolejne. Dzięki połączeniu sił, PAK i Ørsted będą mogły szybko i efektywnie wybudować farmy i dostarczyć czystą i zieloną energię do polskich domów i firm.
24.03.2022

Niemcy zmieniły kierunek rozwoju sektora lądowej energetyki wiatrowej

Niemiecki Urząd Regulacji Energetyki (Bundesnetzagentur) ogłosił wyniki ostatniej aukcji w zakresie lądowej energetyki wiatrowej. Po prawie dwóch latach, w których nie było wystarczającej liczby zgłoszeń, była to druga z kolei aukcja, gdzie z kolei było zbyt dużo chętnych. Nie jest to jedyna dobra wiadomość dla energetyki wiatrowej w Niemczech. Wzrosła liczba wydawanych pozwoleń. A nowy rząd chce zwiększyć skalę budowy nowych elektrowni wiatrowych na lądzie.
21.03.2022

PGE, ZE PAK, Energa z kontraktami mocowymi z aukcji na rok dostaw 2026

PGE, ZE PAK i należąca do PKN Orlen Energa poinformowały o zawarciu umów mocowych w efekcie przeprowadzonej w czwartek aukcji głównej rynku mocy na rok 2026. Aukcję przeprowadziły PSE, cena zamknięcia wyniosła 367,05 do 400,40 zł/kW/rok.
17.12.2021

Prezes URE ogłasza kolejną turę aukcji OZE

Zgodnie z uzgodnionym z ministrem klimatu harmonogramu kolejnych w 2021 roku aukcji na sprzedaż energii ze źródeł odnawialnych, pierwsze dwie odbędą się 2 i 3 grudnia tego roku i dedykowane zostały hybrydowym instalacjom OZE - poinformował w poniedziałkowym komunikacie Urząd Regulacji Energetyki.
26.10.2021

Rozporządzenie określające parametry aukcji głównej na dostawy w 2026 r. oraz aukcji dodatkowych na dostawy w 2023 r. podpisane

12 sierpnia 2021 r. Minister Klimatu i Środowiska podpisał rozporządzenie w sprawie parametrów aukcji głównej dla roku dostaw 2026 oraz parametrów aukcji dodatkowych dla roku dostaw 2023.
13.08.2021

URE: druga aukcja na premie dla energii z kogeneracji - 20 września

20 września br. ruszy druga w tym roku aukcja na premię kogeneracyjną dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji o mocy od 1 do 50 MW - poinformował w poniedziałek URE. Wartość energii wystawionej na aukcję przekracza 6 mld zł.
02.08.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.