Rosną ceny energii w kontraktach PPA. Winna wojna na Ukrainie i kryzys energetyczny

Strona główna Energetyka, OZE Fotowoltaika, Energetyka Solarna Rosną ceny energii w kontraktach PPA. Winna wojna na Ukrainie i kryzys energetyczny

Partnerzy portalu

Rosną ceny energii w kontraktach PPA. Winna wojna na Ukrainie i kryzys energetyczny - ZielonaGospodarka.pl
Fot. LevelTen Energy

Według danych LevelTen Energy, ceny energii kontraktowanych w ramach długoterminowych umów zakupu (PPA) wzrosły o 8,6 proc. w pierwszym kwartale 2022 roku, osiągając poziom 57 euro za MWh. W skali roku wzrosły o 27,5 proc.

LevelTen Energy to lider systemów transakcyjnych, które dostarcza dla sektora OZE. Według danych zebranych z platform obsługujących kontrakty Power Purchase Agreement, obserwowany jest wzrost kontraktowanych cen energii.

Wojna na Ukrainie zaostrza trwający od jesieni 2021 roku w Europie kryzys energetyczny i jeszcze bardziej napędza niesłabnący popyt po stronie korporacji na kontrakty na energię z OZE. Deweloperzy mają obecnie trudności z zaspokojeniem tego popytu z powodu problemów z łańcuchem dostaw, połączeniami międzysystemowymi i ograniczającymi regulacjami w danych krajach.

Wojna na Ukrainie to najnowszy kryzys, który wstrząsnął europejskimi rynkami OZE, powodując wzrost cen energii w kontraktach o 8,6 proc. do poziomu 57 euro za MWh. Według Indeksu Cen PPA (P25 Index) za I kwartał, który obejmuje setki ofert cenowych PPA dla energii słonecznej i wiatrowej na rynku Energy Marketplace, ceny europejskich PPA wzrosły o 27,5 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Powstaje nierównowaga na rynkach PPA

Nienasycony apetyt kupujących (przeważnie firmy technologiczne) na umowy PPA powoduje szybko rosnącą nierównowagę pomiędzy popytem na energię z OZE a podażą ze strony deweloperów, którzy mają trudności z odpowiednio szybką budową nowych projektów fotowoltaicznych i wiatrowych ze względu na problemy z łańcuchem dostaw, połączeniami międzysystemowymi i regulacjami.

Pomimo niepewności na rynku, deweloperzy i nabywcy energii twierdzą, że chcą budować i pozyskiwać więcej energii z OZE, również w krajach, które są w dużym stopniu uzależnione od rosyjskiego gazu ziemnego. Te utrudnienia są dotkliwe na wielu rynkach europejskich, w tym we Włoszech. Uciążliwy i długotrwały proces uzyskiwania pozwoleń w tym kraju utrudnia deweloperom budowanie instalacji OZE w wystarczająco szybkim tempie, aby nadążyć za popytem. Włoscy ustawodawcy zmienili w zeszłym roku procedury oceny środowiskowej dla projektów, ale potrzeba czasu, aby zmiany te znalazły odzwierciedlenie na rynku. Ceny włoskich PPA P25 dla energii fotowoltaicznej wzrosły o ponad 23 proc. w stosunku rocznym i wynoszą obecnie 51,5 euro za MWh.

W Niemczech uzyskanie pozwolenia na realizację projektów wiatrowych na lądzie może trwać około 5 lat, a ilość dostępnych gruntów pod budowę jest ograniczona. Dostrzegając potrzebę złagodzenia ograniczeń regulacyjnych, niemieccy ustawodawcy podjęli kroki mające na celu usprawnienie procesu uzyskiwania pozwoleń i przeznaczyli 2 proc. gruntów pod projekty energetyki wiatrowej. Branża ma duże nadzieje, gdyż poprzednie reformy regulacyjne przyczyniły się do rozwoju niemieckiego sektora energetyki słonecznej. Ceny niemieckich umów PPA P25 dla energii fotowoltaicznej wzrosły o 25 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym i obecnie wynoszą 60 euro za MWh.

W Hiszpanii projekty fotowoltaiczne o mocy ponad 73 GW cały czas czekają na realizację i przyłączenie do sieci - tylko 18,6 proc. z nich otrzymało pozwolenia środowiskowe i budowlane - podaje hiszpańska grupa branżowa UNEF. Ceny energii z fotowoltaiki zawarte w PPA w Hiszpanii wzrosły o 11,8 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym i obecnie wynoszą 38 euro za MWh.Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.