WindEurope ostrzega: 'tajny limit cenowy osłabił hiszpańską aukcję wiatrową i może zatrzymać inne projekty w Europie

zk

26.11.2022 14:14
Strona główna Energetyka, OZE WindEurope ostrzega: 'tajny limit cenowy osłabił hiszpańską aukcję wiatrową i może zatrzymać inne projekty w Europie

Partnerzy portalu

WindEurope ostrzega: 'tajny limit cenowy osłabił hiszpańską aukcję wiatrową i może zatrzymać inne projekty w Europie - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

WindEurope ostrzegła, że rosnąca presja kosztowa i wady projektowe osłabiły ostatnią hiszpańską aukcję lądowej energii wiatrowej, w której przyznano kontrakty na zaledwie 46 MW mocy.

WindEurope twierdzi, że winna jest kombinacja obecnej presji kosztowej i wadliwego "tajnego" pułapu cenowego.

"Głównym powodem było to, że aukcja nie uwzględniła zwiększonych kosztów nowych projektów energii wiatrowej. Również Hiszpanie przeprowadzili tę aukcję z 'tajnym' pułapem cenowym. A deweloperzy farm wiatrowych musieli zgadywać, jaki był ten pułap" - czytamy w oświadczeniu organizacji.


"W tym samym czasie musieli również odzwierciedlić w swoich ofertach obecną inflację, wąskie gardła w łańcuchu dostaw oraz wysokie koszty surowców. Nadal nie wiemy, jaki był ten tajemniczy limit. Na podstawie wyników zakładamy, że było to około 47 euro/MWh. Większość deweloperów energii wiatrowej złożyła oferty powyżej tego poziomu. Co nie jest zaskakujące - 47 euro nie pokrywa obecnych kosztów."

Organizacja oznajmiła, że wyniki stanowią sygnał ostrzegawczy dla innych rządów europejskich, które jeszcze nie odzwierciedliły rzeczywistości wyższych kosztów w swoich krajowych aukcjach. Całkiem niedawno niemieckie stowarzyszenie energetyki wiatrowej ostrzegło, że obecna cena pułapowa w Niemczech może doprowadzić do podobnie niskich wyników aukcji.

Nieliczne złożone oferty miały średnią cenę 42,78 euro/MWh. To znacznie wyższe ceny niż w poprzednich hiszpańskich aukcjach dla lądowej energetyki wiatrowej. W aukcji ze stycznia 2021 roku Hiszpania odnotowała oferty na poziomie nawet 20 euro/MWh.

- Aby nadrobić tę przegraną aukcję, Hiszpania musi teraz zapewnić, że w następnej uda im się to zrobić dobrze - powiedział dyrektor generalny WindEurope, Giles Dickson.

- Przede wszystkim muszą zmienić wadliwy 'tajny' mechanizm pułapu cenowego. I muszą przyznać więcej pozwoleń na nowe farmy wiatrowe. Nawet 2000 projektów energetyki wiatrowej utknęło w Hiszpanii na etapie wydawania pozwoleń. Szczególnie niepokojące są: 19 GW nowych projektów wiatrowych na lądzie, które musi pilnie uzyskać zatwierdzenie ich ocen oddziaływania na środowisko (EIA). Jeśli nie zostały one zatwierdzone przed 23 stycznia 2022 roku, projekty te będą musiały rozpocząć proces EIA od nowa. To opóźni je o 2-3 lata - dodał Dickson.

- Wszystkie przyszłe aukcje powinny być również indeksowane, aby odzwierciedlić możliwy wzrost cen towarów. Nie dotyczy to tylko hiszpańskich aukcji. Inne rządy w Europie również powinny zwrócić uwagę na wyższe koszty nowych projektów wiatrowych - podsumował dyrektor WindEurope.

WindEurope jest stowarzyszeniem promującym wykorzystanie energii wiatrowej w Europie. Z siedzibą w Brukseli liczy ponad 600 członków, którzy działają w ponad 50 krajach, w tym producentów mających wiodący udział w światowym rynku energetyki wiatrowej, dostawców komponentów, instytutów badawczych, krajowych stowarzyszeń zajmujących się energetyką wiatrową i odnawialną, deweloperów, wykonawców, dostawców energii elektrycznej, firm finansowych, ubezpieczeniowych i konsultantów.Źródło: WindEurope

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 29225,00 $ tona -1,06% 2 lut
 Cynk 3349,00 $ tona -2,62% 2 lut
 Aluminium 2572,00 $ tona -1,46% 2 lut
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.