Wynik wyszukiwania - "bawaria" - Wiadomości

Ekspertka: w Polsce potrzebne regulacje dot. norm i zasad hałasu turbin wiatrowych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami turbiny wiatrowe są traktowane tak jak każde inne źródło hałasu przemysłowego. Należy to zmienić - uważa prof. Anna Preis z Uniwersytetu Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu, kierowniczka projektu „HETMAN”, w ramach którego badano hałas turbin wiatrowych.
13.04.2024

Liberalizacja ustawy antywiatrakowej w Bawarii

Liberalizacja prawa dotyczącego inwestycji w energetykę wiatrową w Bawarii stanowi kluczowy i aktualny problem w kontekście rozwoju energetyki wiatrowej w UE. Istotnym czynnikiem wpływającym na rozwój energetyki wiatrowej w Bawarii jest zjawisko "Nie na moim podwórku" (NIMBY). Termin ten odnosi się do oporu mieszkańców wobec lokalnych projektów infrastrukturalnych, takich jak farmy wiatrowe, przy jednoczesnym ogólnym poparciu dla celów projektu
06.01.2024

Innowacyjne i sensowne koncepcje przetwarzania odpadów pofermentacyjnych firmy MKR Cleanwater GmbH dla biogazowni.

W czasie kryzysu energetycznego coraz częściej powraca temat konieczności rozbudowy branży OZE. W tym kontekście głównie od wszystkich słyszymy o energii wiatrowej i z fotowoltaicznej. Inne państwa szybko zareagowały na kryzys związany z wojną w Ukrainie i już wiosną dopasowywały swoją strategię, a przede wszystkim przepisy prawne do nowej sytuacji. A u nas? Ciągle jeszcze trwa dyskusja, która realnie do niewielu zmian doprowadziła.
16.12.2022

Bawaria łagodzi zasadę 10H dla energetyki wiatrowej

Pod koniec października parlament Bawarii (Landtag) uchwalił poprawki do kodeksu budowlanego, które liberalizują tzw. zasadę 10 H dla energetyki wiatrowej. Turbiny wiatrowe będą mogły być instalowane w odległości 1000 metrów. Na obszarach priorytetowych dla rozwoju wiatraków wyznaczona odległość ma sięgać 800 metrów.
07.11.2022

Niemcy chcą przedłużyć pracę dwóch elektrowni jądrowych

Rząd Niemiec uważa, że konieczna jest dalsza eksploatacja dwóch elektrowni jądrowych, planowanych pierwotnie do wygaszenia z końcem bieżącego roku. Obecnie zakłada się, że elektrownie Isar 2 i Neckarwestheim będą wykorzystywane jako „rezerwa” w pierwszym kwartale 2023 roku – informuje we wtorek dpa, powołując się na źródła zbliżone do ministerstwa gospodarki.
28.09.2022

Prawo do naprawy zdobywa popularność w Europie. Swappie dołącza do ruchu Right to Repair

● Kampania Right to Repair w ciągu niecałych trzech lat połączyła 80 organizacji z 16 krajów i przyczyniła się do zmian w europejskim prawie dotyczącym niektórych sprzętów RTV i AGD. ● Do ekologicznego ruchu dołącza Swappie, czołowa platforma odnawiania i sprzedaży używanych smartfonów Europie. ● Czy dzięki wspólnym wysiłkom unijne przepisy wydłużające cykl życia naszych urządzeń obejmą również telefony?
31.03.2022

Niemcy zmieniły kierunek rozwoju sektora lądowej energetyki wiatrowej

Niemiecki Urząd Regulacji Energetyki (Bundesnetzagentur) ogłosił wyniki ostatniej aukcji w zakresie lądowej energetyki wiatrowej. Po prawie dwóch latach, w których nie było wystarczającej liczby zgłoszeń, była to druga z kolei aukcja, gdzie z kolei było zbyt dużo chętnych. Nie jest to jedyna dobra wiadomość dla energetyki wiatrowej w Niemczech. Wzrosła liczba wydawanych pozwoleń. A nowy rząd chce zwiększyć skalę budowy nowych elektrowni wiatrowych na lądzie.
21.03.2022

"FAZ": decyzja KE ws. gazu i energii atomowej ciosem dla polityki klimatycznej Niemiec

Podczas gdy Francja i W. Brytania wciąż polegają na energii jądrowej, Niemcy wyłączają kolejne elektrownie atomowe i chcą zaspokoić swoje zapotrzebowanie na energię dzięki źródłom odnawialnym. Tymczasem Komisja Europejska chce zakwalifikować inwestycje w energetykę jądrową jako zrównoważone. Byłby to dotkliwy cios w wiarygodność wycofywania się Niemiec z atomu oraz niemieckiej polityki klimatycznej – pisze dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
04.01.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.