Wynik wyszukiwania - "blackout" - Wiadomości

Prezes PSE: Polska energetyka potrzebuje lepszej koordynacji działań

Blackouty nam nie grożą, ale jeśli chodzi o ograniczenia dostaw, to odpowiedź nie jest jednoznaczna – mówi Grzegorz Onichimowski, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych w czwartkowej "Rzeczpospolitej".
02.05.2024

Mity o elektrykach - trzy rzeczy, które trzeba wiedzieć

Zielone tablice rejestracyjne nadal budzą zainteresowanie na drogach. Z roku na rok elektrycznych aut przybywa, a docelowo zastąpią wszystkie auta spalinowe. Elektryki mają jednak zły PR, zupełnie niesłusznie. FPPE obala trzy najpopularniejsze mity o samochodach elektrycznych w Polsce.
06.06.2023

Eko technologie - zrównoważone miasto dzisiaj i dla przyszłych pokoleń

Śmietniki na kartę, panele fotowoltaiczne, zielony wodór, wykorzystanie bio odpadów - to tylko kilka z elementów transformacji świata odpowiedzialnego za kondycję planety. Zdając sobie sprawę z degradacji zasobów naturalnych i ekosystemów, do jakiej prowadzi konsumpcjonizm, zmuszeni jesteśmy do dyskusji i podejmowania realnych działań w celu minimalizowania strat dla środowiska.
24.05.2023

Duże firmy wstrzymują produkcję podczas niedoborów energii na rynku

Wobec rosnących kosztów energii większość przedsiębiorstw szuka w tej chwili sposobów na zoptymalizowanie jej kosztów. Dla części z nich, przede wszystkim dla dużych, energochłonnych biznesów, sposobem może być udział w programie DSR (Demand Side Response).
12.05.2023

Duże firmy wstrzymują produkcję podczas niedoborów energii na rynku [WIDEO]

Wobec rosnących kosztów energii większość przedsiębiorstw szuka w tej chwili sposobów na zoptymalizowanie jej kosztów. Dla części z nich – przede wszystkim dla dużych, energochłonnych biznesów – sposobem może być udział w programie DSR (Demand Side Response), czyli po prostu dobrowolne ograniczenie poboru mocy na prośbę operatora systemu elektroenergetycznego, który dzięki temu jest w stanie zbilansować go w sytuacjach krytycznych spadków rezerw mocy. Jak na razie udział DSR w polskim rynku energii jest jeszcze niewielki, ale wra
12.05.2023

Senat opowiedział się za odrzuceniem ustawy o elektrowniach szczytowo-pompowych

W czwartek Senat podjął uchwałę o odrzuceniu o elektrowniach szczytowo-pompowych, która miałaby usprawnić budowę takich obiektów, by mogły być wykorzystywane, jako magazyny energii.
11.05.2023

Połączone senackie komisje odrzuciły ustawę o elektrowniach szczytowo-pompowych

W czwartek połączone komisje senackie odrzuciły ustawę o elektrowniach szczytowo-pompowych, która ma usprawnić budowę takich obiektów, by mogły być wykorzystywane jako magazyny energii.
11.05.2023

Magazyn energii - dobra inwestycja w dobie rosnących cen energii i sposób na niezależność energetyczną

Wysokie ceny prądu, brak stabilizacji na rynku energetycznym oraz zmiana systemu rozliczeń fotowoltaiki sprzyjają poszukiwaniu efektywnych pomysłów na jeszcze skuteczniejsze wykorzystywanie energii z mikroinstalacji fotowoltaicznej – zarówno przydomowej, jak i tej znajdującej się w niewielkich przedsiębiorstwach. Jednym z takich rozwiązań są magazyny energii. Co warto o nich wiedzieć?
27.04.2023

Branża climate tech rośnie w siłę [WIDEO]

W Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej pojawia się coraz więcej start-upów z branży climate tech, które wspierają walkę ze zmianami klimatycznymi. Zajmują się m.in. alternatywnymi źródłami energii, recyklingiem, dostępem do wody, agritechem czy kwestiami związanymi z odpowiedzialną konsumpcją. Są też coraz istotniejszą częścią rynku venture capital. – Projektów climate-techowych jest coraz więcej, ale one dopiero się rozwijają. Nie ma jeszcze zbyt wielu start-upów, które byłyby faktycznie działającymi, dochodowymi firmami.
24.04.2023

Dekarbonizacja przemysłu morskiego

W dniu 28 marca odbyło się spotkanie członków Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego w ELMECH-ASE S.A. w ramach projektu ZEVInnovation, hubu produkcji statków zeroemisyjnych. W spotkaniu wzięli udział członkowie Klastra zainteresowani rozwijaniem rozwiązań i produktów wykorzystujących magazyny energii Energate.
03.04.2023

Ledy pomogą samorządom oszczędzać energię

Europejskie zarządzenia nakazują jednostkom samorządu terytorialnego zmniejszenie zużycia energii o co najmniej 10 procent. Jak to zrobić? Dobrym sposobem może być wymiana starych lamp sodowych na nowoczesne oświetlenie ledowe. Dzięki temu rachunki za prąd mogą się obniżyć nawet o 50 procent.
12.01.2023

Czy jesteś skłonny ograniczyć zużycie energii w zamian za wynagrodzenie?

Z danych opublikowanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne wynika, że od 2016 r. krajowe zużycie energii elektrycznej przewyższa jej produkcję. Dla odbiorców indywidualnych oznacza to nie tylko konieczność oszczędzania energii w ciągu dnia, ale i przeniesienia swoich aktywności poza godziny szczytu. Czy braki mocy w systemie elektroenergetycznym będą wiązały się z coraz częstszymi uciążliwościami w życiu codziennym Polaków, a może staną się znakomitym sposobem na zarobienie dodatkowych pieniędzy w zamian za ograniczenie zuży
12.01.2023

Enel X Polska utrzymał pozycję lidera DSR na rynku mocy z umowami na dostawę 721 MW w 2027 roku

Przedsiębiorstwa z wielu sektorów gospodarki, które uczestniczą w programie DSR (Demand Side Response) Enel X, mogą teraz zapewnić sobie wysokie roczne wynagrodzenie za gotowość do interwencyjnej redukcji zapotrzebowania na energię elektryczną nawet do 2027 roku. Firma utrzymała pozycję lidera DSR na rynku mocy z umowami na dostawę 721 MW w 2027 roku.
21.12.2022

Awaria transformatora przyczyną blackoutu w centrum Paryża

Około 125 tys. odbiorców w stolicy Francji zostało w czwartek wieczorem dotkniętych przerwą w dostawie prądu. Przyczyną wyłączenia była awaria transformatora.
09.12.2022

Bez likwidacji 10H nie będzie miliardów z KPO

Likwidacja barier dla energetyki wiatrowej na lądzie to jeden z kamieni milowych dla Krajowego Planu Odbudowy. To zobowiązania, jakie złożył polski rząd, by odblokować unijne środki finansowe. Chodzi o ok. 160 mld złotych, które mają być przeznaczone na odbudowę gospodarczą po pandemii, w tym także na energetykę. Dlatego Sejm powinien jak najszybciej znowelizować tzw. ustawę odległościową i odblokować możliwość realizacji nowych projektów lądowych farm wiatrowych.
08.12.2022

Firmy wdrażają plany na wypadek 20 stopnia zasilania

W przypadku ogłoszenia 20 stopnia zasilania firmy muszą zmniejszyć wykorzystywaną moc – w efekcie może się okazać zbyt mała do normalnego funkcjonowania i produkcji.
01.12.2022

PSE pokaże szczytowe godziny

Pompy ciepła rozciągnęły poranny i wieczorny szczyt zapotrzebowania na prąd na cały dzień. Operator będzie teraz na bieżąco wskazywał najtrudniejsze godziny i apelował o oszczędzanie energii - informuje w czwartek "Puls Biznesu".
01.12.2022

Wicepremier Mołdawii: prawie cały kraj ma z powrotem dostęp do energii elektrycznej

Ponad 95 proc. terytorium Mołdawii odzyskało już dostęp do energii elektrycznej po środowej awarii spowodowanej rosyjskimi ostrzałami Ukrainy - poinformował na Twitterze wicepremier i minister infrastruktury Mołdawii Andrei Spinu.
24.11.2022

Magazyn energii Energate gwarantem bezpieczeństwa energetycznego

Zapewnienie i ciągłość dostaw energii elektrycznej to podstawowa rola systemu elektroenergetycznego jako części infrastruktury krytycznej państwa. Bez jego poprawnego działania paraliżowi może ulec część lub cała gospodarka. Dywersyfikacja źródeł energii założona w strategii bezpieczeństwa RP wpływa na szybki rozwój OZE w kraju.
16.11.2022

Kurtyka: obecny szczyt klimatyczny, jak i kolejne, mogą przynieść duże rozczarowanie [WYWIAD]

Najbliższe szczyty klimatyczne, w tym tegoroczny w Egipcie, będą bardzo trudne, ponieważ świat wkracza w epokę chaosu - powiedział b. minister klimatu, doradca międzynarodowy Michał Kurtyka. Ocenił, że oczekiwania klimatyczne urosły ponad miarę, a konkluzje szczytu mogą być rozczarowujące.
08.11.2022

Komitet Naukowy Koalicji Klimatycznej: odblokujcie OZE

Komitet Naukowy Koalicji Klimatycznej wzywa polski rząd do pilnej poprawy warunków do rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce, w tym do natychmiastowego odblokowania możliwości rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie, a także do nadania najwyższego priorytetu poprawie efektywności energetycznej. Przed rozpoczynającym się szczytem klimatycznym COP27 polscy przedstawiciele różnych dziedzin nauki we wspólnym apelu wskazują na zagrożenia związane z uzależnieniem krajowej gospodarki od paliw kopalnych oraz na korzyści, jakie może
03.11.2022

Dyrektor MAE: Europa stawi czoła zimie bez poważnych przerw w dostawach energii

Jeśli chodzi o energię "państwa europejskie stawią czoła zimie bez poważnych przerw w dostawach i blackoutu, bo magazyny gazu są zapełnione w około 90 proc" - oświadczył dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) Fatih Birol na łamach włoskiego dziennika "La Repubblica" we wtorek.
11.10.2022

PSEW: więcej OZE w systemie uchroni nas przed blackoutem

23 września po raz pierwszy w historii Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły okres zagrożenia na rynku mocy. To skutek zbyt niskiej rezerwy w naszym systemie energetycznym. Tym razem na szczęście nie doszło do blackoutu, jednak przyszłość jest niepewna. Jeśli nie odblokujemy rozwoju OZE, zwłaszcza energetyki wiatrowej na lądzie oraz nie zaczniemy działać na rzecz efektywnego magazynowania energii, takie sytuacje mogą się powtarzać – mówi prof. Piotr Kacejko z Politechniki Lubelskiej, członek Komitetu Elektrotechniki PAN, wsp
06.10.2022

Blackout w IT. Czy firmy są na to przygotowane?

Podwyżki cen energii elektrycznej i ograniczenia w jej dostawach to poważne zagrożenie dla przedsiębiorstw. Firmy i organizacje, które posiadają swoje serwery w biurowcach, czekają nie tylko wyższe rachunki, ale i ryzyko unieruchomienia. Ratunkiem jest chmura i usługa DRaaS. Dowiedz się, w jaki sposób dostawcy chmury chronią firmy przed rosnącymi kosztami utrzymania własnej infrastruktury IT i przestojami.
27.09.2022

Moskwa: rząd skutecznie dba o bezpieczeństwo energetyczne Polaków

Rząd skutecznie dba o bezpieczeństwo energetyczne Polaków - poinformowała w sobotę na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, odnosząc się do ogłoszonych w piątek przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne okresów zagrożenia na rynku mocy.
25.09.2022

Reaktor w elektrowni jądrowej Ringhals nieczynny do stycznia, spowoduje to wzrost cen prądu

Naprawa nieczynnego od sierpnia z powodu awarii reaktora w elektrowni jądrowej Ringhals pod Goeteborgiem potrwa o dwa miesiące dłużej, do końca stycznia 2023 roku - poinformował we wtorek koncern Vattenfall. Przestój spowoduje wzrost cen prądu w południowej Szwecji.
13.09.2022

Ekspert: Przed nami blackout

W czasach wojny i szantażu energetycznego, kiedy Komisja Europejska przedstawia plan walki z kryzysem energetycznym, a Niemcy, nie oglądając się na Komisję Europejską, testują swoje systemy elektroenergetyczne i opóźniają odejście od energetyki jądrowej, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa mówi w Polsat News, że Polska nie ma żadnego planu ograniczeń. Gdy PiS wyłączy zimą prąd, usłyszymy, że to dla naszego dobra.
12.09.2022

Energate – nowy wymiar przemysłowych magazynów energii

Wzrost cen energii i rosnące zagrożenie blackout’em powoduje, że przedsiębiorcy coraz częściej rozważają inwestycję w przemysłowy magazyn energii. Elmech daje im możliwość sprawdzenia w 5 minut ile zaoszczędzą z magazynem energii.
12.09.2022

Fala upałów w Kalifornii zagraża dostawom prądu dla 3 mln gospodarstw domowych

Zarządcy kalifornijskiej sieci energetycznej ostrzegli, że w poniedziałek możliwe są przerwy w dostawie prądu, ponieważ uciążliwa fala upałów powoduje wzrost zużycia energii elektrycznej do niemal rekordowego poziomu.
05.09.2022

Widmo blackoutu coraz bliżej

Bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju i całej Europy w ostatnich miesiącach wystawiane jest na próbę – do tego stopnia, że w swoim raporcie „Future Shocks 2022” UE wskazało ryzyko wysokich cen energii jako największe zagrożenie ekonomiczne na najbliższe lata[1]. Ograniczony handel gazem ziemnym i rosnące ceny węgla to ogromne wyzwania. Sprostanie im jeszcze bardziej utrudniają tropikalne upały, permanentna susza i niedobory wody. W jaki sposób niedobory wody potęgują ryzyko blackoutu?
29.08.2022

Sasin dla "Sieci": prądu w gniazdkach na pewno nie zabraknie

Nie ma mowy o hurraoptymizmie, jest ostrożny optymizm. Prądu w gniazdkach na pewno nie zabraknie - zapewnia wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin w wywiadzie dla tygodnika "Sieci".
15.08.2022

Prezes PGE: Blackout nie grozi Polsce. System energetyczny jest stabilny

Nie ma zagrożenia blackoutem, krajowy system energetyczny działa stabilnie - powiedział Interii prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski. Dodał, że firma nie wykorzystywała w swoich elektrowniach i elektrociepłowniach węgla rosyjskiego, jednostki wytwórcze w grupie mają wystarczające zapasy węgla.
09.08.2022

Przebudzenie elastycznych mocy. Jak DSR może zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski

W jaki sposób zdynamizować rozwój odnawialnych źródeł energii i zintegrować je z systemem energetycznym? Jak zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii i zarazem efektywnie przeprowadzić zieloną transformację w Polsce? Czy ograniczenia w dostawach paliw z Rosji oznaczają, że z realizacją celów dekarbonizacji trzeba jeszcze poczekać?
23.06.2022

Finlandia instaluje magazyny energii przy wiatrakach na lądzie

Holenderska spółka technologiczna Alfen zbuduje system magazynowania energii w Finlandii, który będzie wspierał farmę wiatrowej Teuva, ale także tzw. funkcję „black start”.
16.06.2022

Energetyczny rozwój Smart Cities

Idea Smart Cities opiera się na rozwoju inteligentnych miast, w których ważnym elementem jest zero emisyjność i wykorzystywanie nowoczesnych technologii w różnych obszarach. Na całym świecie testowane są już różnorodne działania z tego zakresu, również w Polsce. Transformacja energetyczna to jeden z najważniejszych celów Unii Europejskiej na najbliższe lata. W budżecie UE przewidziane są ogromne środki umożliwiające m.in. samorządom wdrażanie projektów, pozwalających iść ku "zielonej" drodze. Kluczem są jednak innowacyjne i pomys
12.06.2022

Kodeksy sieciowe - regulacje na sytuacje awaryjne

System energetyczny to skomplikowana infrastruktura i sieć. Widać to szczególnie podczas rozległych awarii energetycznych, gdzie poszczególne urządzenia należy uruchamiać w odpowiedniej kolejności i zgodnie ze szczegółowymi procedurami. Nie sposób wtedy działać bez komunikacji głosowej. Niezawodnym systemem głosowej łączności dyspozytorskiej jest system TETRA. Tę usługę oferuje Enspirion, spółka zależna Energi z Grupy ORLEN.
02.06.2022

Magazynowanie energii przy jej odnawialnych źródłach – zwiększenie udziału OZE, alternatywne nośniki energii.

Europa postawiła sobie bardzo ambitne cele dekarbonizacji gospodarki i od wielu lat przestawia się systematycznie na odnawialne źródła energii (OZE). Należy jednak przypuszczać, że dynamika tej zmiany się zwiększy z uwagi na tragiczne wydarzenia w Ukrainie. Udział OZE w zasilaniu sieci elektroenergetycznych wszystkich krajów Europy będzie wzrastał. Nieuchronnie wraz ze zwiększonym udziałem OZE pojawią się nowe wyzwania i problemy, a zarazem szanse dla inwestorów z branży energetycznej.
18.03.2022

Niższe rachunki dla przemysłu już od października - opublikowano nowelizację ustawy o rynku mocy

17 sierpnia ogłoszono ustawę o zmianie ustawy o rynku mocy oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy zapewnią sprawne funkcjonowanie rynku mocy i spełnienie unijnych limitów emisyjności, a także wprowadzą zmiany w naliczaniu opłaty mocowej, korzystne dla odbiorców o stabilnym profilu zużycia energii.
20.08.2021

Zrównoważone energetycznie budynki możliwością na zagrożenie blackoutem

W połowie lipca Polskie Sieci Energetyczne SA poinformowały o pobiciu w Polsce kolejnego rekordu zapotrzebowania na energię elektryczną w sezonie letnim. I nie ma się co łudzić – trend w zakresie wzrostu konsumpcji energii będzie się powiększał. Od nas i naszych wyborów zależy jednak, w jakim tempie i z jakim skutkiem dla środowiska. W każdym obszarze naszej działalności możemy bowiem postawić na oszczędność.
13.08.2021

Rada Krajowa Partii Zieloni zapowiada "Zielony Plan Odbudowy" i objazd po Polsce

Rada Krajowa Partii Zieloni przyjęła założenia do "Zielonego Planu Odbudowy". W sierpniu działacze ugrupowania będą przedstawiać dokument na spotkaniach w całej Polsce. Podczas dwudniowego posiedzenia Rada Krajowa uchwaliła też strategię dot. rozwoju partii i strategię wyborczą.
27.06.2021

Innowacyjni Polacy budują wirtualną elektrownię o dużej mocy pochodzącej z OZE

W Polsce trwa boom na odnawialne źródła energii, w tym przede wszystkim fotowoltaikę. Źródła OZE są czyste i coraz wydajniejsze, jednak wciąż mają pewne ograniczenia. – Energetyka ze źródeł odnawialnych jest nieprzewidywalna i komponentem uzupełniającym bezpieczeństwo energetyczne są elektrownie wirtualne – tłumaczy Grzegorz Nowaczewski, założyciel Virtual Power Plant.
25.06.2021

Fotowoltaika motorem transformacji energetycznej ale i cyberzagrożeniem

W piątek 9 kwietnia padł w Polsce rekord generacji mocy z fotowoltaiki – podały PSE. Niska temperatura i duże nasłonecznienie spowodowały, że systemy pracowały z mocą przekraczającą 2,7 GW. Fotowoltaika bije w Polsce rekordy popularności i stanowi jeden z motorów transformacji energetycznej. Okazuje się jednak, że może być podatna na zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem. W panelach PV wykorzystuje się urządzenia sterowane przez internet, które mogą być podatne na cyberataki.
19.04.2021

Godzina dla Ziemi nie zdestabilizuje krajowej energetyki

Jednorazowa, godzinna akcja WWF Godzina dla Ziemi nie wpłynie na stabilną pracę Krajowego Systemu Elektroenergetycznego - zwraca uwagę rzeczniczka PSE cytowana w piątkowym komunikacie Urzędu Regulacji Energetyki. Szef URE dodaje, że akcja buduje postawy sprzyjające oszczędzaniu energii.
26.03.2021

Morskie farmy wiatrowe – kluczowy element polskiej transformacji energetycznej

Powstanie farm wiatrowych na morzu jest naszym kluczowym interesem. Są istotnym elementem transformacji polskiego miksu energetycznego i zapewnienia wymaganych dostaw prądu. Ceny tego prądu muszą być jednak rozsądne, bo to ma wpływ na konkurencyjność gospodarki - mówił w trakcie debaty Instytutu Jagiellońskiego wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
04.03.2021

Inteligentne liczniki elektryczne - komentarz Macieja Kościńskiego z Fortum

17 lutego 2021 r., Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w Sejmie jest już procedowana nowelizacja ustawy Prawo Energetyczne. Ważnym jej punktem jest plan modernizacji sieci energetycznych poprzez zainstalowanie u prywatnych odbiorców końcowych tzw. inteligentnych liczników, czyli urządzeń z funkcją zdalnego odczytu danych. Ogólnopolska kampania wymiany liczników energii ma być podzielona na etapy, a zakończenie procesu planowane jest na 2028 rok.
25.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.