Finlandia instaluje magazyny energii przy wiatrakach na lądzie

Strona główna Energetyka, OZE Finlandia instaluje magazyny energii przy wiatrakach na lądzie

Partnerzy portalu

Finlandia instaluje magazyny energii przy wiatrakach na lądzie - ZielonaGospodarka.pl
Fot. alfen.com

Holenderska spółka technologiczna Alfen zbuduje system magazynowania energii w Finlandii, który będzie wspierał farmę wiatrowej Teuva, ale także tzw. funkcję „black start”.

Koło farmy wiatrowej należącej do spółki EPV Energy powstaną magazyny energii o mocy 12 MW i pojemności 12 MWh. Będzie to trzeci co do wielkości w Finlandii magazyn energii elektrycznej.

Projekt budowy magazynu rozpoczął się już od wylania fundamentów niedaleko farmy wiatrowej. Główne elementy akumulatora elektrycznego zostaną przywiezione na miejsce instalacji jako kompletne jednostki, a po zainstalowaniu zostaną podłączone do istniejącej stacji elektroenergetycznej. Oczekuje się, że bateria zostanie oddana do użytku komercyjnego wiosną przyszłego roku. Magazyn energii elektrycznej będzie sterowany z centrum operacyjnego firmy EPV Energy.

Instalacja będzie wspierać funkcję tzw. black start, czyli przywracania działania generatorów lub elementów systemu elektroenergetycznego po blackoutach.
- Akumulatorowy system magazynowania energii w Alfen umożliwi większą elastyczność i zapewni systemowi energetycznemu potrzebną zdolność szybkiego bilansowania - mówi Niko Toppari, dyrektor zarządzający EPV Akkuhybridi Oy.

Magazyn energii elektrycznej w Teuva będzie wykorzystywał technologię bateryjną Alfen - TheBattery Elements. To nowa, przemysłowa i bardziej modułowa konstrukcja przeznaczona dla instalacji magazynowania energii o mocy większej niż 1 MW. Baterie są dostarczane w mniejszych, bardziej elastycznych jednostkach zewnętrznych, zamiast w tradycyjnych dużych kontenerach morskich.

- Kilka lat temu przejęliśmy fińską firmę Elkamo, aby wzmocnić naszą pozycję w zakresie rozwiązań dla sieci inteligentnych w krajach nordyckich i stworzyć podstawy dla tego typu projektów na rynku skandynawskim – powiedział Yves Vercammen, dyrektor ds. rozwoju biznesu w firmie Alfen.

Fińscy inwestorzy interesują się magazynami energii ze względu na ostatnią sytuację na rynku energii. W ciągu ostatniej zimy ceny energii pochodzącej z paliw kopalnych znacznie wzrosły, a wraz z przyspieszeniem procesu transformacji energetycznej rosną znaczne wahania cen na rynku energii elektrycznej.
Spółka EPV Akkuhybridi jest w całości własnością EPV Energy, fińskiej firmy energetycznej, która wytwarza około 5 proc. energii elektrycznej zużywanej w Finlandii.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.