Wynik wyszukiwania - "czechy" - Wiadomości

Czechy kolejnym krajem oferującym czyste biopaliwo HVO100

Czechy dołączyły do Austrii i Słowacji, gdzie w ostatnich miesiącach pojawiła się możliwość zatankowania biopaliwa HVO100. Zrównoważona alternatywa dla konwencjonalnego diesla jest dostępna na nowej, samoobsługowej stacji benzynowej Eurowag w pobliżu miejscowości Jihlava, ok. 150km od granicy z Polską.
11.03.2024

Poprawiają się stosunki polsko-czeskie w sferze ochrony środowiska

Podpisanie polsko-czeskiego porozumienia w sprawie kopalni Turów oraz memorandum o poprawie stanu powietrza po obu stronach granicy ustabilizowało nasze stosunki dwustronne w sferze ochrony środowiska - powiedział w środę czeski minister środowiska Petr Hladik. Dodał, że zaprosił nową minister środowiska RP Paulinę Hennig-Kloskę do złożenia oficjalnej wizyty w Pradze.
27.12.2023

Orlen inwestuje w efektywność energetyczną w czeskiej rafinerii

Unipetrol z Grupy Orlen buduje instalację odzysku ciepła w zakładzie produkcyjnym w Kralupach nad Wełtawą. Inwestycja umożliwi poprawę efektywności energetycznej rafinerii, tj. ciepło gazów spalinowych, które do tej pory uchodziło do atmosfery, zostanie wykorzystane do podgrzewania wody na potrzeby procesów technologicznych. Projekt o wartości ok. 500 mln czeskich koron (ok. 100 mln złotych) jest częścią działań na rzecz osiągnięcia przez Grupę Orlen neutralności emisyjnej do 2050 roku.
05.12.2023

Polska i Czechy podpisały deklarację ws. ograniczenia transgranicznego przenoszenia zanieczyszczeń powietrza

Polska i Czechy podpisały deklarację potwierdzającą gotowość do wdrożenia działań ograniczających transgraniczne przenoszenie zanieczyszczeń powietrza - poinformowało w środę Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
16.11.2023

Polenergia Fotowoltaika wchodzi do Czech. W Pradze rozpoczyna działalność Polenergia Solárni

Polenergia Fotowoltaika, lider sprzedaży mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce, rozpoczyna działalność w Republice Czeskiej. Powołana w Pradze Polenergia Solární będzie projektować i dostarczać systemy fotowoltaiczne dla naszych południowych sąsiadów. – Z początkiem września w Czechach ruszył nowy program dopłat do fotowoltaiki i magazynów energii. Okoliczności naszej ekspansji są więc bardzo sprzyjające – mówi Kamil Sankowski, Członek Zarządu Polenergii Fotowoltaika.
13.09.2023

Czechy. Jeszcze przed Nowym Rokiem na hulajnogę elektryczną będzie potrzebne OC

Czeski rząd chce, aby obowiązkowym ubezpieczeniem OC zostały objęte hulajnogi elektryczne, segwaye, skutery śnieżne i wózki golfowe. Nowelizacja przepisów ma zostać przeprowadzona jeszcze w tym roku.
28.08.2023

Czechy. Minister: skup butelek PET i puszek po napojach powinien zacząć funkcjonować w 2025 roku

Minister środowiska Czech Petr Hladik poinformował we wtorek, że w jego resorcie rozpoczęły się prace nad projektem ustawy regulującej skup plastikowych butelek PET oraz puszek po napojach. Wstępnie wysokość kaucji określono na 4-5 koron, czyli mniej niż 1 zł. Skup powinien zacząć funkcjonować w 2025 roku.
16.05.2023

Polska i Czechy wspólnie o bezpieczeństwie energetycznym

Minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa, przyjęła delegację z Czech pod przewodnictwem ministra przemysłu i handlu Jozefa Síkeli. W spotkaniu, które odbyło się 16 lutego 2023 r., udział wzięli także Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, minister Mateusz Berger oraz wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
17.02.2023

Trzy firmy złożyły ofertę na budowę nowego bloku elektrowni jądrowej w Dukovanach

Otrzymaliśmy trzy oferty w przetargu na budowę nowego bloku elektrowni jądrowej w Dukovanach - poinformowała w środę czeska spółka energetyczna CzEZ. Zainteresowane firmy to: EDF z Francji, KHNP z Korei Południowej oraz Westinghouse z USA. CzEZ przeanalizuje teraz oferty i będzie kontynuował negocjacje z oferentami.
30.11.2022

Czeska Izba Poselska przyjęła ustawę o nadzwyczajnym podatku dla banków, firm energetycznych i naftowych

Firmy energetyczne, naftowe lub górnicze oraz banki najprawdopodobniej zostaną od przyszłego roku objęte podatkiem od nadzwyczajnych zysków - wynika ze zmian przepisów podatkowych, przyjętych w piątek przez czeskich deputowanych. Dochody mają być przeznaczone na pokrycie kosztów kryzysu energetycznego.
04.11.2022

Czechy. W nadzwyczajnym wystąpieniu telewizyjnym premier zaapelował o oszczędzanie energii

W nadzwyczajnym wystąpieniu telewizyjnym i radiowym w niedzielę wieczorem premier Czech Petr Fiala zaapelował o oszczędzanie energii. Zapewnił, że urzędy państwowe zaczną oszczędności od siebie. Zapewnił, że dzięki wprowadzeniu górnej granicy cen energii kraj poradzi sobie z zimą.
18.09.2022

Czechy zatwierdziły limit cenowy na energię elektryczną i gaz

Gabinet premiera Petra Fiali zgodził się w poniedziałek na ograniczenie cen energii elektrycznej i gazu. W wyniku zaproponowanych rozwiązań skorzystać mają głównie gospodarstwa domowe i drobni konsumenci.
13.09.2022

Panasonic przyspiesza inwestycje w produkcję pomp ciepła powietrze-woda w swojej fabryce na terenie Czech

Panasonic Corporation ogłosiła dzisiaj, że do roku obrotowego kończącego się w marcu 2026 zamierza zainwestować ponad 20 mld JPY (ok. 145 mln EUR) w swój zakład produkcyjny w Czechach. Środki te mają zwiększyć możliwości produkcyjne fabryki w odpowiedzi na rosnący w Europie popyt na pompy ciepła powietrze-woda.
02.09.2022

Minister przemysłu Czech: Europa musi oddzielić ceny gazu od cen energii elektrycznej

Minister przemysłu i handlu Czech Josef Sikela powiedział w poniedziałek, że zwołuje nadzwyczajną Radę Ministrów UE do spraw energii na 9 września br. Stwierdził, że rynek energii przestał funkcjonować, a Europa musi oddzielić ceny gazu od cen energii elektrycznej.
30.08.2022

Na północy Czech kilka tysięcy śniętych ryb w rzece i potoku

W rzece Mohelka i w potoku Jerzmanickim koło Hodkovic nad Mohelką w kraju (województwie) libereckim na północy Czech w ubiegłym tygodniu zginęło kilka tysięcy ryb - poinformowały lokalne media. Przyczyna nie jest jeszcze znana, prawdopodobnie było to jednorazowe zanieczyszczenie wód.
25.08.2022

ESPON o energetyce w Europie Środkowej: większość krajów korzysta z atomu, Polska nadal nie

Czechy, które w lipcu przejmą prezydencję w UE, są jednym z czołowych orędowników zwiększenia roli atomu w europejskim miksie energetycznym. Ponadto, po raz pierwszy o atomie jako alternatywie dla rosyjskich surowców wspomniała Komisja Europejska. Tymczasem Polska, jak przypominają eksperci programu ESPON, jest jednym z niewielu państw w Europie Środkowej, które nie wykorzystuje tego źródła energii.
06.06.2022

Panasonic zwiększa zdolności produkcyjne w fabryce pomp ciepła w Czechach

Fabryka Panasonic w Pilznie (Czechy) rozpoczęła wytwarzanie pomp ciepła powietrze–woda trzy lata temu. Od tamtej pory czeski zakład Panasonic stale zwiększa zdolności produkcyjne. Głównie wynika to z faktu, że urządzenia Aquarea z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród instalatorów i indywidualnych klientów. W 2022 roku europejska produkcja pomp ciepła powietrze–woda jest czterokrotnie większa w porównaniu z 2019 rokiem.
11.04.2022

Premier: Polska będzie się odwoływać od kar nałożonych ws. Turowa

Polska będzie się odwoływać od kar nałożonych w związku z niezaprzestaniem wydobycia w Turowie - zapowiedział w czwartek w Bogatyni premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że zamknięcie kopalni, co proponowała opozycja, doprowadziłoby do tragedii pracowników oraz odbiorców prądu i ciepła.
04.02.2022

45 proc. badanych przeciw płaceniu kar za Turów

45 proc. respondentów jest przeciwnych płaceniu kar nałożonych na Polskę w związku z odmową wstrzymania wydobycia węgla w kopalni Turów, 28 proc. popiera opcję płacenia kar, a 27 proc. nie ma zdania - wynika z sondażu dla portalu wPolityce.pl.
26.01.2022

Czeski rzecznik rządu: gabinet w środę zajmie się sprawą kopalni Turów

Rzecznik czeskiego rządu Vaclav Smolka przekazał PAP, że na środowym posiedzeniu gabinet będzie się zajmował czeskim projektem umowy z polskim rządem dotyczącej kopalni węgla brunatnego Turów. W oficjalnym programie posiedzenia rządu nie było informacji o dyskutowaniu umowy.
25.01.2022

Minister Moskwa: dokonaliśmy końcowych ustaleń ws. Turowa

Rozmowy z czeską minister środowiska ws. Turowa były bardzo owocne i konstruktywne, dokonaliśmy końcowych ustaleń - oświadczyła we wtorek minister klimatu Anna Moskwa po spotkaniu z minister Anną Hubaczkovą. Hubaczkowa mówiła z kolei, że są jeszcze punkty, które trzeba będzie jeszcze konsultować.
19.01.2022

We wtorek polsko-czeskie rozmowy w Warszawie ws. Turowa

We wtorek w Warszawie zostaną wznowione rozmowy polsko-czeskie ws. wypracowania porozumienia dot. Turowa. Polskiej stronie zależy na polubownym załatwieniu sporu, choć media podają, że na zarzuty Czechów ws. Turowa możemy odpowiedzieć podobnymi dot. kopalni po stronie naszych południowych sąsiadów.
18.01.2022

Rzecznik MKiŚ: we wtorek polsko-czeskie rozmowy w Warszawie ws. Turowa

We wtorek, 18 stycznia w Warszawie dojdzie do spotkania czeskiej minister środowiska Anny Hubaczkovej oraz minister klimatu Anny Moskwy ws. funkcjonowania kopalni węgla brunatnego Turów - potwierdził w rozmowie z PAP rzecznik resortu klimatu i środowiska Aleksander Brzózka.
14.01.2022

Minister Moskwa: po telefonie z Czech następnego dnia mogę spotkać się ws. Turowa

Jeśli czeska minister środowiska zadzwoni do mnie, że chce się spotkać i dokończyć rozmowy ws. Turowa, jestem gotowa następnego dnia się z nią spotkać - powiedziała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
03.12.2021

Ponad jedna trzecia czeskiej energii elektrycznej pochodzi z węgla, ze słońca i wody - niespełna 10 proc.

W Czechach najwięcej energii elektrycznej wyprodukowano z węgla – ok. 37 proc., z siłowi jądrowych pochodziło 33,6 proc., z gazu ok. 11 proc., a ze słońca i wody uzyskano niecałe dziesięć proc. Największa elektrownia węglowa Poczerady nie spełnia norm europejskich zanieczyszczając powietrze nie tylko dwutlenkiem węgla, ale też i rtęcią.
24.09.2021

MKiŚ: w czwartek 22 lipca kolejna tura rozmów z Czechami ws. Turowa

W czwartek, 22 lipca, kolejna tura rozmów z Czechami ws. Turowa – poinformowało we wtorek w komunikacie ministerstwo klimatu i środowiska. Dodało, że w tym tygodniu, w grupach roboczych, toczyć będą się też ustalenia w kwestiach technicznych oraz prawno-traktatowych.
13.07.2021

Przydacz: jesteśmy na ostatniej prostej negocjacji z Czechami ws. kopalni Turów

Z całą pewnością jesteśmy na ostatniej prostej negocjacji z Czechami ws. kopalni Turów; mam nadzieję, że w perspektywie następnych dni dojdzie do finalizacji umowy, która jest trudna, skomplikowana i dlatego wymaga tak żmudnych prac negocjacyjnych – mówił wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
29.06.2021

Czechy. Przerwa w rozmowach o kopalni Turów, rokowania będą kontynuowane w piątek

W rokowaniach o międzyrządowej umowie na temat kopalni węgla kamiennego Turów nastąpiła w czwartek wieczorem przerwa. Rozmowy będą kontynuowane w piątek od rana.
17.06.2021

Dziadzio: dialog ws. Turowa trwał od lat; sprawa w Czechach - polityczna

Dialog ze stroną czeską w sprawie działalności Kopalni Węgla Brunatnego Turów trwał od lat, kontakty były regularne - oświadczył w środę w Sejmie wiceminister klimatu Piotr Dziadzio. Sprawa po stronie czeskiej jest wyraźnie polityczna - dodał.
16.06.2021

Grupa Orlen planuje wybudować huby i stacje tankowania wodoru w Polsce, Czechach i na Słowacji

Grupa Orlen planuje budowę w Polsce, w Czechach i na Słowacji sieci hubów wodorowych z odnawialnymi źródłami energii oraz instalacji przetwarzających odpady komunalne w wodór. W ramach projektu planowana jest też budowa ponad 100 stacji tankowania dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo.
14.06.2021

Komisja Europejska dołączyła do czeskiego pozwu przeciwko Polsce ws. Turowa

Komisja Europejska zdecydowała o dołączeniu jako strona do pozwu Czech przeciwko Polsce w sprawie kopalni Turów – przekazała w środę PAP rzeczniczka KE Vivian Loonela.
09.06.2021

Słoneczna przyszłość Czech

Czechy deklarują odejście od węgla, a odnawialne źródła odegrają kluczową rolę w jego zastąpieniu, powiedział minister przemysłu i handlu Karel Havlíček. Nie ma innego wyjścia – oznajmił.
31.05.2021

Grupa energetyczna CzEZ chce rezygnować z węgla i inwestować w zieloną energię

Największa czeska grupa energetyczna CzEZ zapowiedziała w czwartek, że zamierza koncentrować się na inwestycjach w odnawialne źródła energii i będzie rezygnować z wykorzystywania węgla. Przewiduje także budowę nowego bloku w elektrowni jądrowej w Dukovanach.
21.05.2021

MKiŚ: mamy szereg argumentów odrzucających czeskie zarzuty ws. Turowa

Mamy szereg argumentów odrzucających czeskie zarzuty wobec działalności kopalni węgla brunatnego Turów - podkreślił wiceszef MKiŚ Piotr Dziadzio. Dodał, że Czesi oczekują od Polski zainwestowania nawet 60 mln euro po ich stronie.
30.03.2021

Płynny wodór - nowy produkt w ofercie Orlenu

​ORLEN Unipetrol, w odpowiedzi na zapotrzebowanie na rynku, inwestuje w rozwój oferty produktów petrochemicznych. Dzięki budowie instalacji w czeskim zakładzie w Litvinowie, w drugiej połowie 2022 r., na rynek trafi nowy produkt - dicyklopentadien (DCPD), który wykorzystuje się m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, budowlanym, elektrotechnicznym, a także w branży farmaceutycznej i medycznej.
15.03.2021

Czechy: Ostatni wózek z węglem kamiennym wyjechał z kopalni na Zaolziu

W sobotę z kopalni CzSA (dawniej Armii Czechosłowackiej) na Zaolziu wyjechał na powierzchnię ostatni wózek wypełniony węglem kamiennym. W Czechach pozostaje już tylko jedna w pełni funkcjonująca kopalnia węgla kamiennego CzSM (dawniej Młodzieży Czechosłowackiej), która ma zakończyć działanie w 2022 r.
27.02.2021

Resort klimatu zdziwiony decyzją Czech o pozwaniu Polski przed TSUE ws. Turowa

Polskie ministerstwo klimatu i środowiska wyraziło zdziwienie decyzją czeskiego rządu o pozwaniu Polski przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z działalnością kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów.
22.02.2021

Czeski rząd zaskarży Polskę do TSUE w związku z rozbudową kopalni "Turów”

Na wniosek ministerstwa spraw zagranicznych i ministerstwa środowiska rząd Czech zdecydował w poniedziałek o skierowaniu skargi na Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w związku z rozszerzeniem kopalni węgla brunatnego "Turów". Praga będzie zabiegać o wstrzymanie wydobycia.
22.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.