Orlen inwestuje w efektywność energetyczną w czeskiej rafinerii

rk

05.12.2023 12:21 Źródło: Orlen
Strona główna Energetyka, OZE Orlen inwestuje w efektywność energetyczną w czeskiej rafinerii

Partnerzy portalu

Orlen inwestuje w efektywność energetyczną w czeskiej rafinerii - ZielonaGospodarka.pl

Unipetrol z Grupy Orlen buduje instalację odzysku ciepła w zakładzie produkcyjnym w Kralupach nad Wełtawą. Inwestycja umożliwi poprawę efektywności energetycznej rafinerii, tj. ciepło gazów spalinowych, które do tej pory uchodziło do atmosfery, zostanie wykorzystane do podgrzewania wody na potrzeby procesów technologicznych. Projekt o wartości ok. 500 mln czeskich koron (ok. 100 mln złotych) jest częścią działań na rzecz osiągnięcia przez Grupę Orlen neutralności emisyjnej do 2050 roku.

Inwestycja w rafinerii w Kralupach polega na budowie instalacji odzysku ciepła z gazów spalinowych powstających m.in. przy okazji procesu destylacji ropy naftowej. ORLEN Unipetrol wykorzysta tę energię do ponownego podgrzania wody kotłowej, z której produkowana jest para napędzająca najważniejsze urządzenia instalacji krakingu katalitycznego w rafinerii w Kralupach. Pozwoli to zaoszczędzić nawet 5 MW energii cieplnej na godzinę. W ciągu roku instalacja umożliwi odzyskanie takiej ilości ciepła, jaka wystarczyłaby do ogrzania prawie 10 tys. gospodarstw domowych. W instalacji zostaną wykorzystane innowacyjne rozwiązania opracowane przez inżynierów z Orlen Unipetrol.

– Orlen jako lider transformacji energetycznej w Europie Środkowej podejmuje konkretne działania, aby zmniejszyć wpływ swojej działalności na środowisko naturalne. Budowa jednostki odzysku ciepła w rafinerii w czeskich Kralupach przyczyni się do poprawy efektywności energetycznej zakładu, co nie tylko zapewni korzystny efekt ekologiczny, ale także ograniczy koszty jego funkcjonowania. W ramach inwestycji zostanie wykorzystana unikatowa technologia polimerowych wymienników ciepła, będąca autorskim rozwiązaniem ORLEN Unipetrol. Badania i rozwój w obszarze zielonych technologii będzie istotnym elementem rozwoju koncernu w kolejnych latach, przyczyniając się do realizacji strategicznych celów i aspiracji Grupy – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu Orlen.

– Poprawa efektywności energetycznej to jeden ze strategicznych celów Orlen Unipetrol i niezbędny krok w kierunku osiągnięcia przez Grupę ORLEN neutralności emisyjnej w 2050 r. Do 2030 roku planujemy wydać na projekty związane z ograniczaniem emisji CO2 i poprawą efektywności wykorzystania energii ok. 30 mld koron (ok. 5,3 mld zł). Inwestycja w instalację odzysku ciepła z gazów spalinowych należy do kluczowych inicjatyw Spółki – zaznaczył Maciej Romanów, członek zarządu Grupy Orlen Unipetrol.

Woda kotłowa ma szczególne właściwości fizykochemiczne, umożliwiające stosownie jej w instalacjach energetycznych. Obecnie cała woda kotłowa stosowana w zakładzie Orlen Unipetrol w Kralupach jest dostarczana przez miejską elektrociepłownię zasilaną gazem ziemnym. Dzięki podgrzaniu wody do wysokiej temperatury, łatwiej z niej wyprodukować parę, co następuje już w samej rafinerii. Po wykorzystaniu, para ochładza się i skrapla a powstały w ten sposób kondensat Unipetrol przesyła z powrotem do elektrociepłowni w celu ponownego podgrzania. Uruchomienie instalacji odzysku ciepła spowoduje, że Orlen Unipetrol będzie w stanie samodzielnie podgrzać część kondensatu na potrzeby produkcji pary wykorzystując do tego ciepło gazów spalinowych. Gazy te mają energię około 5 MW, co pozwoli na podgrzanie do temperatury 170 st. Celsjusza około 330 tys. m sześc. wody na godzinę. Oznacza to, że rafineria w Kralupach będzie w stanie samodzielnie wyprodukować ok. 1/3 potrzebnej wody kotłowej i to bez konieczności dodatkowego spalania paliw kopalnych. To oznacza możliwość ograniczenia emisji CO2 w całym procesie uzyskiwania wody kotłowej o 15 tys. ton rocznie.

Instalacja odzysku ciepła, która powstaje w Kralupach, wykorzystuje innowacyjne rozwiązanie opracowane przez inżynierów z czeskiej spółki ORLENU. Polega ono na zastosowaniu polimerowych wymienników ciepła, które są odporne na działanie kwasów powstających z połączenia wody i innych substancji zawartych w gazach spalinowych. Pozwala to odzyskać jeszcze więcej ciepła, dzięki schłodzeniu gazów poniżej temperatury, w której dochodzi do skroplenia kwasów. W przypadku powszechnie stosowanych wymienników metalowych, gazy muszą zachować wyższą temperaturę, aby nie dopuścić do ich korozji spowodowanej działaniem kwasu.

Grupa Orlen Unipetrol jest największą firmą rafineryjno-petrochemiczną w Czechach. Od 2005 r. jest częścią Grupy ORLEN. Zajmuje się przerobem ropy naftowej oraz produkcją, dystrybucją i sprzedażą paliw samochodowych oraz produktów petrochemicznych – w szczególności tworzyw sztucznych i nawozów sztucznych. We wszystkich tych obszarach należy do kluczowych graczy w Czechach i ma silną pozycję na rynku środkowoeuropejskim. W skład Grupy Orlen Unipetrol wchodzą rafinerie i zakłady produkcyjne w Litvinowie i Kralupach nad Wełtawą, Paramo w Pardubicach, Spolana w Neratovicach, REMAQ w Otrokovicach oraz dwa ośrodki badawcze w Litvinowie i Brnie. Do Orlen Unipetrol należy także sieć stacji paliw Orlen w Czechach oraz sieć ORLEN na Słowacji i Węgrzech. Orlen Unipetrol jest jedną z największych firm w Czechach pod względem obrotów. Zatrudnia prawie 6 tysięcy osób. Orlen Unipetrol jest także spółką odpowiedzialną społecznie, szczególnie w obszarach wspierania zrównoważonego rozwoju, edukacji, społeczności lokalnych i środowiska.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.