Czechy kolejnym krajem oferującym czyste biopaliwo HVO100

Strona główna Energetyka, OZE Czechy kolejnym krajem oferującym czyste biopaliwo HVO100

Partnerzy portalu

Czechy kolejnym krajem oferującym czyste biopaliwo HVO100  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Eurowag

Czechy dołączyły do Austrii i Słowacji, gdzie w ostatnich miesiącach pojawiła się możliwość zatankowania biopaliwa HVO100. Zrównoważona alternatywa dla konwencjonalnego diesla jest dostępna na nowej, samoobsługowej stacji benzynowej Eurowag w pobliżu miejscowości Jihlava, ok. 150km od granicy z Polską. 

Paliwo HVO100 jest wytwarzane wyłącznie ze źródeł odnawialnych i zmniejsza emisję CO2 nawet o 90%. Wśród jego innych zalet jest również wydajność, znikomy wpływ na emisję cząstek stałych i tlenków azotu w porównaniu do oleju napędowego, a także możliwość tankowania większości pojazdów z silnikiem diesla, bez konieczności wprowadzania żadnych modyfikacji. Dzięki temu rozwiązaniu, firmy transportowe mogą praktycznie natychmiast zacząć zmniejszać swoje oddziaływanie na środowisko, bez ponoszenia kosztów inwestycyjnych. 

„Coraz więcej przewoźników i ich klientów szuka sposobów, by zredukować swoją emisję w transporcie. Chcąc odpowiedzieć na to zapotrzebowanie, wprowadziliśmy na naszej nowo otwartej stacji tankowanie dla ciężarówek tego wysoce efektywnego rozwiązania. HVO100 to paliwo, które pod względem operacyjnym - dzięki unikalnemu procesowi chemicznemu, który znacząco odróżnia je od tradycyjnego biodiesla - jest w pełni porównywalne do klasycznego oleju napędowego. Wierzymy, że po pokonaniu początkowych, mylnych stereotypów, szybko znajdzie swoje zastosowanie w dekarbonizacji działalności wielu firm transportowych" - powiedział założyciel i prezes Eurowag, Martin Vohánka. 

Zainteresowanie HVO100 rośnie 


Nowa stacja benzynowa znajduje się przy autostradzie D1 koło Jihlavy (Červený Kříž) i została utworzona w ramach współpracy franczyzowej z Nikey. Jihlava Truck Park stał się częścią sieci akceptacji Eurowag gdzie można zatankować HVO100, która obecnie obejmuje 177 stacji w Unii Europejskiej. Ten rodzaj biopaliwa jest najbardziej powszechny w krajach Beneluxu i Skandynawii. W przyszłości, Eurowag planuje dalsze rozszerzenie opcji tankowania HVO100 i oferowanie go we wszystkich swoich europejskich Truck Parkach, których aktualnie jest około 30. DB Schenker jest jedną spośród kilku znanych firm logistycznych, które już korzystają z tego rozwiązania.

„Codziennie w Europie rejestrowanych jest ok. tysiąc nowych ciężarówek na olej napędowy. Z pewnością nie przyspiesza to procesu dekarbonizacji, ale dzięki HVO100 nawet i takie pojazdy mogą być prawie całkowicie neutralne dla środowiska. Paliwo z odnawialnych źródeł umożliwia sektorowi komercyjnego transportu drogowego zredukować emisję CO2 szybko i ekonomicznie” - mówi Matthias Maedge, Wiceprezes ds. Dekarbonizacji CRT w firmie Eurowag.

Jedno rozwiązanie to za mało w dekarbonizacja transportu 

Eurowag jest jednym z europejskich liderów w dziedzinie rozwiązań niskoemisyjnych w transporcie. W zeszłym roku uruchomił dwie nowe stacje LNG w Czechach, rozszerzył ofertę bioLNG oraz od lat skupia się na elektromobilności. 

- Naszym celem jest zaoferowanie klientom kompleksowego portfolio usług w obszarze czystej logistyki. Wierzymy, że dekarbonizacja transportu nie sprowadza się do jednej technologii. Droga do osiągnięcia celów klimatycznych wymaga różnych rozwiązań, począwszy od gazowych i płynnych biopaliw, aż po baterie elektryczne i wodór, w zależności od konkretnej sytuacji i potrzeb klienta - podsumowuje Maedge.

Eurowag od ponad 25 lat świadczy zintegrowane usługi z zakresu mobilności i płatności dla międzynarodowych firm transportowych. Jest jedną z najszybciej rozwijających się firm w Europie w swojej branży. Jej misją jest uczynienie pracy milionów kierowców ciężarówek przejeżdżających przez Europę czystszą, sprawiedliwszą i bardziej wydajną. W tym celu Eurowag oferuje swoim klientom produkty i usługi oparte na nowoczesnych technologiach cyfrowych, począwszy od płatności za paliwa konwencjonalne i alternatywne, ładowania pojazdów elektrycznych i uiszczania opłat drogowych, poprzez zwrot podatków, telematykę i nawigację, aż po szereg usług finansowych i doradztwo w zakresie czystej mobilności. 

Eurowag wspiera również innowacje w zakresie filantropii. W ramach projektu „Filantropia i Ty”, w którym regularnie uczestniczy ¾ pracowników firmy, każdy pracownik Eurowag otrzymuje indywidualny budżet na działalność filantropijną, a także całkowitą swobodę co do sposobu dysponowania pieniędzmi. Projekt ten zainspirował już kilka innych dużych korporacji IT do podjęcia podobnych działań.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.