Polska i Czechy podpisały deklarację ws. ograniczenia transgranicznego przenoszenia zanieczyszczeń powietrza

Polska i Czechy podpisały deklarację ws. ograniczenia transgranicznego przenoszenia zanieczyszczeń powietrza - ZielonaGospodarka.pl
16.11.2023 10:04
Strona główna Klimat, Edukacja Polska i Czechy podpisały deklarację ws. ograniczenia transgranicznego przenoszenia zanieczyszczeń powietrza

Partnerzy portalu

Polska i Czechy podpisały deklarację ws. ograniczenia transgranicznego przenoszenia zanieczyszczeń powietrza - ZielonaGospodarka.pl

Polska i Czechy podpisały deklarację potwierdzającą gotowość do wdrożenia działań ograniczających transgraniczne przenoszenie zanieczyszczeń powietrza - poinformowało w środę Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Jak wskazano, w imieniu Polski deklarację podpisała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, natomiast ze strony Czech - minister środowiska Peter Hladík.

„Mając na uwadze wieloletnią bardzo dobrą sąsiedzką współpracę pomiędzy naszymi krajami, jesteśmy gotowi dalej budować swoje przyszłe relacje z Czechami na wzajemnym zaufaniu. Nie mamy wątpliwości, że polityka środowiskowa o charakterze transgranicznym powinna być prowadzona w duchu solidarności” – powiedziała minister Moskwa.

Przypominała, że polsko-czeska współpraca w zakresie działań na rzecz poprawy jakości powietrza trwa od 2009 r. i jest skutecznie kontynuowana.

„Razem z czeskim ministrem uzgodniliśmy, że niezbędne jest wprowadzenie nowych wspólnych inicjatyw, które pomogłyby przenieść dotychczasową współpracę na nowy poziom. Dzisiejsza uroczystość jest kolejnym krokiem do realizacji nadrzędnego wspólnego celu, jakim jest podniesienie jakości życia społeczeństw po obu stronach granicy” – dodała minister.

Szefowa resortu podziękowała swojemu czeskiemu odpowiednikowi za inicjatywę podpisania dokumentu, który - jak napisano - będzie wyznaczać kierunki wspólnych działań na rzecz przeciwdziałania transgranicznemu zanieczyszczeniu powietrza. „Podpisywana dziś deklaracja jest wyrazem naszej determinacji i chęci dążenia do osiągnięcia lepszej jakości powietrza. Pozwoli ona także na wzmocnienie wspólnych działań zgodnie z tempem dostosowanym do możliwości rozwoju krajowych gospodarek” – zauważyła.

Jak podkreślił czeski minister środowiska Petr Hladík, konieczna jest koordynacja działań po obu stronach granicy, aby ograniczyć zanieczyszczenie powietrza. „Transgraniczne zanieczyszczenie powietrza to ogromny i dotychczas niedostatecznie rozwiązany problem w Europie, który nie dotyczy tylko Czech czy Polski, ale ma miejsce w całej Unii Europejskiej" - powiedział Hladík. "Jednak dziś my i Polska daliśmy jasno do zrozumienia, że nie jesteśmy obojętni na transgraniczne zanieczyszczenie powietrza i jesteśmy zdeterminowani, aby wspólnie przyczynić się do jego ograniczenia" - dodał.

Mówił też, że region morawsko-śląski jest najbardziej obciążony transportem transgranicznym i wraz z polską częścią Śląska,to jeden z najbardziej zanieczyszczonych regionów w UE. "Dlatego bardzo się cieszę, że udało nam się zidentyfikować kluczowe instrumenty i kroki, które powinny przyczynić się do ograniczenia skutków zdrowotnych dla ludności po obu stronach granicy”– zaznaczył.

Napisano, że deklaracja potwierdza zaangażowanie obu partnerów we wdrażanie kluczowych działań wskazanych w instrumentach strategicznych obu krajów. Należą do nich m.in. polski „Krajowy Program Ograniczania Zanieczyszczenia Powietrza”.

autorka: Ewa Wesołowska

ewes/ drag/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.