Wynik wyszukiwania - "elektryczność" - Wiadomości

Orlen inwestuje w ultraszybkie stacje ładowania

Fundusz ORLEN VC zainwestował w EUROLOOP – producenta ultraszybkich stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Ładowarki polskiego startupu, z których korzystają już kierowcy w siedmiu krajach Europy, są jednymi z najszybszych na rynku. Zapewniają dostęp do prądu stałego o mocy do 720 kW.
24.04.2024

Prof. Martinek: przyszłość nadprzewodników to wielka zagadka

Mimo ostatnich rewelacyjnych doniesień koreańskich naukowców, na nadprzewodnikową rewolucję możemy jeszcze długo poczekać. Może też ona nigdy nie nadejść. Z drugiej strony, rozwój techniki może nas zaskoczyć. Badania nad nadprzewodnikami są bowiem mocno nieprzewidywalne - mówi PAP prof. dr hab. Jan Martinek z Instytutu Fizyki Molekularnej PAN.
12.08.2023

PowerX prezentuje innowacyjny projekt statku dostarczającego i magazynującego energię elektryczną

Japońska firma rozwija projekt akumulatorowca, tj. jednostki morskiej wyposażonej w akumulatory, która mogłaby magazynować energię elektryczną i dostarczać ją tam, gdzie byłaby potrzebna.
18.06.2023

W 2023 roku podwoi się udział elektryków w sprzedaży nowych aut

Udział elektryków w sprzedaży nowych aut w tym roku podwoi się dzięki zakupom flotowym firm oraz urzędów – uważają eksperci rynku motoryzacyjnego. Wskazują, że w wariancie optymistycznym pierwszy milion aut elektrycznych w Polsce będzie po 2030 roku.
06.01.2023

W obliczu kryzysu Austria powraca do generacji węglowej. Przebuduje jedną z elektrociepłowni

Austria otrzymuje 80 proc. gazu z Rosji i od czasu wybuchu wojny na Ukrainie usilnie poszukuje alternatywnych dostawców. Przygotowuje się także na kryzys energetyczny, dlatego rząd postawił przebudować jedną z elektrociepłowni gazowych na węglową.
26.06.2022

Dekarbonizacja produkcji stali zwiększy znacznie popyt na energię elektryczną

Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej (EIA) bada obecnie wpływ przyśpieszonego wdrażania niskoemisyjnej produkcji stali na sektor energetyczny. Rozwój „ekologicznej” stali zwiększy znacznie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Dekarbonizacja tego sektora wymaga przyspieszenia rozwoju OZE oraz technologii produkcji zielonego wodoru.
13.03.2022

Minister Moskwa: w 2022 r. na "Mój prąd" przeznaczymy 1 mld zł

Na nową edycję programu "Mój prąd" zarezerwowaliśmy budżet 1 mld zł, a wysokość dotacji będzie zależeć od skali inwestycji np. od tego czy oprócz paneli fotowoltaicznych zdecydujemy się także na montaż magazynu energii - mówi w rozmowie z PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
01.01.2022

MKiŚ: informacja o dodatku osłonowym dołączona do rachunku za energię

Informacja o dodatkach osłonowych dla gospodarstw domowych będzie załączana przez sprzedawcę energii elektrycznej lub gazu do faktur, dostarczanych odbiorcom - przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska do ustawy o dodatkach osłonowych.
24.12.2021

Senacka komisja bez poprawek do noweli ustawy obniżającej akcyzę na paliwa i prąd

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych podczas poniedziałkowego posiedzenia nie zgłosiła poprawek do noweli ustawy obniżającej akcyzę na paliwa i energię elektryczną. Ustawa ta jest elementem tarczy antyinflacyjnej rządu.
14.12.2021

Premier Estonii: kraje bałtyckie muszą zwiększyć produkcję energii elektrycznej

W obliczu rosnących cen energii elektrycznej i gazu ziemnego, kraje bałtyckie muszą zwiększyć swoje moce wytwórcze prądu, a tym samym spowolnić wzrost cen energii – oświadczyła w środę premier Estonii Kaja Kallas.
09.12.2021

Tauron i PGE chcą utworzyć firmę produkującą energię elektryczną

PGE Polska Grupa Energetyczna i Tauron Polska Energia planują utworzenie wspólnego przedsiębiorstwa, które będzie produkować i wprowadzać do obrotu energię elektryczną - poinformował w poniedziałek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
08.11.2021

Minister biznesu: nie ma takiej możliwości, by zimą zabrakło prądu

Absolutnie nie ma takiej możliwości, by tej zimy w Wielkiej Brytanii zabrakło prądu - oświadczył w poniedziałek minister biznesu Kwasi Kwarteng. Zapewnił też, że pomimo rosnących cen gazu chroniące konsumentów maksymalne limity cen zostaną utrzymane.
21.09.2021

Polacy chcą inteligentnych liczników

Zgodnie z wynikami badania opinii publicznej dotyczącego poziomu akceptacji dla informatyzacji systemu elektroenergetycznego w Polsce przeprowadzonego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska większość respondentów deklaruje chęć instalacji takiego licznika w swoim gospodarstwie domowym oraz zdobycia szerszej wiedzy o nowych urządzeniach. Badanie ma związek z wejściem w życie tzw. ustawy licznikowej, która umożliwi wymianę tradycyjnych liczników na te inteligentne ze zdalnym odczytem i jest odpowiedzią na społeczną potrzebę edukac
20.08.2021

Sprawdź jak obniżyć rachunki za energię

Dobiegają końca konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, który proponuje szereg rozwiązań na rzecz dalszego wzmocnienia pozycji odbiorcy energii elektrycznej.
24.06.2021

Raport: Polska powinna utrzymywać niskie stawki akcyzy na paliwa i prąd

Polska powinna utrzymywać możliwie najniższe stawki akcyzy na paliwa i energię elektryczną, gdyż ich niska cena jest bodźcem stymulującym rozwój całej gospodarki – wynika z zaprezentowanego w piątek raportu opracowanego dla grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
18.06.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.