Wynik wyszukiwania - "gazy cieplarniane" - Wiadomości

PE przyjął przepisy, dzięki którym ma zmniejszyć się zużycie energii w budownictwie

Parlament Europejski w Strasburgu przyjął we wtorek nowelizację dyrektyw, uzgodnioną wcześniej z Radą, dzięki której ma zmniejszyć się zużycie energii i emisja gazów cieplarnianych w budownictwie. Według Komisji Europejskiej budynki w UE odpowiadają za 40 proc. całkowitego zużycia energii i za 36 proc. emisji gazów cieplarnianych.
13.03.2024

Neutralność klimatyczna do 2050 roku. Czy smart home może być odpowiedzią na to wyzwanie?

Komisja Europejska opublikowała w lutym b.r. szereg zaleceń związanych z osiągnięciem przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 roku. Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych to cel, który w swoich działaniach powinni uwzględnić nie tylko rządowi decydenci, ale również przedstawiciele biznesu. W tej globalnej misji, inteligentne domy stają się narzędziem przyczyniającym się do ochrony środowiska poprzez efektywne zarządzanie energią.
12.03.2024

MRiRW: konieczne jest określenie poziomów emisji gazów cieplarnianych z upraw rolnych na paliwa

Konieczne jest jak najszybsze określenie poziomów emisji gazów cieplarnianych z upraw rolnych przeznaczonych na cele paliwowe - przekazało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi po spotkaniu z branżą biopaliwową. Dodano, że potrzebne jest też określenia kierunku rozwoju tej branży.
29.02.2024

Polski projekt budowy SMR-ów z poparciem Komisji Europejskiej

Redukcja emisji gazów cieplarnianych o 90 proc. i zużycia paliw kopalnych o 80 proc. już do 2040 roku - to najnowszy cel klimatyczny Komisji Europejskiej dla całej UE. Jego osiągnięcie, zdaniem „unijnego rządu”, będzie możliwe m.in. dzięki szerokiemu wykorzystaniu technologii małych reaktorów jądrowych (SMR). Pierwszy z nich, opracowywany przez Orlen Synthos Green Energy, może stanąć w Polsce jeszcze w tej dekadzie.
12.02.2024

Dyrektywa RED III w sprawie OZE przyjęta. Polska zobowiązana do realizacji jej celów m.in. w ciepłownictwie i energetyce

W niedzielę w życie weszła kluczowa dla zwiększenia wykorzystania zielonej energii dyrektywa RED III. Jej głównym celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych poprzez szerokie wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Dyrektywa RED III zakłada również, że zgodnie z nowelizacją państwa członkowskie do 2030 roku muszą pozyskiwać 45% energii z OZE. Czy realizacja założeń strategii “Fit for 55”, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych w UE przynajmniej o 55% jest możliwa do zrealizowania?
21.11.2023

W 2023 r. emisje gazów cieplarnianych w UE spadają pomimo wzrostu PKB

W I kwartale 2023 r. emisje gazów cieplarnianych w gospodarce Unii Europejskiej wyniosły ogółem 941 mln ton ekwiwalentu CO2, co oznacza spadek o 2,9 proc. w porównaniu z tym samym kwartałem 2022 r. (969 mln ton ekwiwalentu CO2). Spadek ten nastąpił jednocześnie ze wzrostem PKB UE w I kwartale 2023 r. o 1,2 proc. w porównaniu z analogicznym kwartałem 2022 r.
22.08.2023

Emisja 100 mln ton gazów cieplarnianych skutkiem wojny Rosji z Ukrainą

Wskutek inwazji Rosji na Ukrainę do atmosfery dostało się ponad 97 mln ton gazów cieplarnianych, znacznie przyspieszając globalne ocieplenie - oceniono w raporcie ukraińskiego ministerstwa środowiska, który został przedstawiony na szczycie klimatycznym COP27 w Szarm-el-Szejk w Egipcie.
17.11.2022

Raport ONZ: koncentracja gazów cieplarnianych w 2020 roku osiągnęła rekordowy poziom

Koncentracja gazów cieplarnianych osiągnęła rekordowy poziom w 2020 roku - przekazała w poniedziałek Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), jedna z agend ONZ. Tempo wzrostu rocznej koncentracji dwutlenku węgla (CO2), metanu (CH4) i podtlenku azotu (N2O) było wyższe niż średnia z lat 2011-2020 - dodano.
26.10.2021

Rekordowy poziom CO2, metanu i sześciofluorku siarki w atmosferze. Bez zmian czeka nas katastrofa klimatyczna

– Pandemia to mały problem, z którym ludzkość da sobie radę wcześniej czy później. Będą kolejne pandemie, na które musimy być przygotowani, a metody, które stosujemy, dają nadzieję, że poradzimy sobie z kolejnymi. Natomiast są znacznie większe problemy – zmiany klimatu uderzą w znacznie większą grupę osób i będą miały znacznie bardziej drastyczne konsekwencje niż pandemia COVID-19.
24.05.2021

Senat. Ustawa o Funduszu Modernizacyjnym dla energetyki wraca do komisji

Senackie komisje gospodarki oraz ds. klimatu mają przedstawić wspólne sprawozdanie z prac nad zmianą ustawy o handlu emisjami gazów cieplarnianych i ujednolicić wnioski. Ustawa wprowadza m.in. procedury ubiegania się o wsparcie z Funduszu Modernizacyjnego.
12.05.2021

USA zobowiążą się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o połowę do 2030 r.

USA zobowiążą się do ograniczenia o co najmniej 50 proc. emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. w stosunku do 2005 r. - informuje w czwartek agencja Reutera, powołując się na dwa źródła. USA negocjuje również podniesienie celów redukcji emisji m.in. z Japonią i Kanadą.
15.04.2021

Komisarz ds. energii: budynki największym źródłem emisji gazów cieplarnianych w UE

Z perspektywy energetycznej budynki są największym pojedynczym źródłem emisji gazów cieplarnianych w UE – powiedziała unijna komisarz ds. energii Kadri Simson.
19.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.