POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

40 proc. emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi pochodzi z budynków

40 proc. emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi pochodzi z budynków - ZielonaGospodarka.pl
17.06.2024 13:24
Strona główna Energetyka, OZE 40 proc. emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi pochodzi z budynków

Partnerzy portalu

40 proc. emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi pochodzi z budynków - ZielonaGospodarka.pl

40 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków - wynika z opublikowanego raportu. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne - dodano.

W opracowaniu wyliczono, że wielkość generowanej przez ludzi emisji gazów cieplarnianych można zredukować o ponad 210 mln ton dwutlenku węgla rocznie – tylko poprzez ograniczenie emisyjności istniejących budynków komercyjnych w Europie, USA, Chinach i Indiach.

"Międzynarodowa Agencja Energetyczna oszacowała, że eksploatacja budynków odpowiada za 30 proc. zużycia energii i 26 proc. emisji związanych z energią. Dlatego sektor nieruchomości – w szczególności nieruchomości komercyjnych – potrzebuje jak najszybszych zmian. Zmian, które pozwolą zmniejszyć ślad węglowy budynków, a niekiedy doprowadzić do ich neutralności klimatycznej" – powiedział cytowany w komentarzu do raportu zarządzający działem efektywności energetycznej w Siemens Polska Dariusz Sokulski.

Poprawa efektywności energetycznej w budynkach wymaga ścisłych regulacji prawnych – wynika z opracowania Siemens Financial Services.

"Wiele krajów Europy zdecydowało się już wprowadzić obowiązkowe standardy efektywności energetycznej dla budynków. W Wielkiej Brytanii wynajmowanie lub dzierżawa nieruchomości, które nie spełniają określonej efektywności energetycznej, jest niezgodne z prawem. Podobnie w Holandii - rozporządzenie budowlane wymaga, aby budynki biurowe posiadały minimalny wskaźnik efektywności, a budynki niespełniające tych wymagań nie mogą już służyć jako biura. Zaostrzenie regulacji obserwujemy też w Stanach Zjednoczonych i w Indiach, którym zależy na tym, aby szybko sprostać wyznaczonym celom klimatycznym" - wskazano.

Jak podano, globalne inwestycje sektora budowlanego w efektywność energetyczną wzrosły o ok. 16 proc. od 2020 r. do blisko 237 mld dol. Dodano, że za ten wzrost odpowiadają przede wszystkim kraje europejskie, gdzie istniejące programy publiczne napędzają inwestycje.

Z raportu wynika, że istotnym czynnikiem jest kwestia dostępności funduszy. Elastyczne finansowanie sektora prywatnego może zadziałać jak dźwignia przyspieszająca pozytywną transformację i odegrać kluczową rolę w poprawie efektywności energetycznej budynków - wskazali autorzy opracowania.

"Elastyczne warunki finansowania zapewniają niższe koszty operacyjne i niwelują ryzyko związane z inwestowaniem kapitału. Finansowanie +inteligentnych+ budynków przybiera różne formy, w zależności od procesów biznesowych, które należy włączyć. Niekiedy mogą one być nawet neutralne budżetowo dla właściciela budynku, nie powodując konieczności ponoszenia wysokich wydatków kapitałowych" – powiedział cytowany w komunikacie Koordynator ds. Finansowania Branży Przemysłowej i Energetycznej w Siemens Financial Services w Polsce Marek Trejda.

"Dostępność rozwiązań finansowych pomoże zrealizować także mniejsze projekty dotyczące wydajności energetycznej, często bez potrzeby angażowania kapitału czy ponoszenia nakładów inwestycyjnych" – dodał.

W raporcie przeanalizowano możliwości ograniczenia emisji gazów cieplarnianych tylko poprzez wprowadzanie usprawnień w budownictwie komercyjnym – np. odpowiednie systemy izolacji i sterowania drzwiami, inteligentne oświetlenie LED czy systemy wentylacji i ogrzewania sterowane czujnikami.

Siemens Financial Services to spółka z grupy Siemens. 

Autor: Łukasz Pawłowski

pif/ pad/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.