MRiRW: konieczne jest określenie poziomów emisji gazów cieplarnianych z upraw rolnych na paliwa

MRiRW: konieczne jest określenie poziomów emisji gazów cieplarnianych z upraw rolnych na paliwa - ZielonaGospodarka.pl
29.02.2024 10:43
Strona główna Energetyka, OZE MRiRW: konieczne jest określenie poziomów emisji gazów cieplarnianych z upraw rolnych na paliwa

Partnerzy portalu

MRiRW: konieczne jest określenie poziomów emisji gazów cieplarnianych z upraw rolnych na paliwa - ZielonaGospodarka.pl

Konieczne jest jak najszybsze określenie poziomów emisji gazów cieplarnianych z upraw rolnych przeznaczonych na cele paliwowe - przekazało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi po spotkaniu z branżą biopaliwową. Dodano, że potrzebne jest też określenia kierunku rozwoju tej branży.

Przedstawiciele branży zrzeszonej w ramach Polskiej Koalicji Biopaliw i Pasz Białkowych w środę podczas spotkania z wiceministrem rolnictwa i rozwoju wsi Stefanem Krajewskim oraz wiceministrem klimatu i środowiska Miłoszem Motyką zwrócili uwagę na potrzebę "jak najszybszego określenia poziomów emisji gazów cieplarnianych z upraw rolnych przeznaczonych na cele paliwowe oraz konieczność określenia kierunku rozwoju biopaliw w dłuższej perspektywie, w tym implementacji do krajowego prawodawstwa przepisów tzw. Dyrektywy RED II i RED III". Podczas spotkania podkreślono też potrzeby rozwojowe branży związane z redukcją śladu węglowego w procesach produkcyjnych.

Wiceminister Krajewski podkreślił, że zagospodarowanie surowców rolniczych na cele energetyczne, w szczególności biopaliwowe, to "ważny obszar działalności wspierającej rolnictwo, zwłaszcza w obecnej sytuacji rynkowej".

"Z tego względu podejmowane przez resort rolnictwa działania uwzględniają zarówno krótko-, jak i długoterminową perspektywę rozwoju rynku" – powiedział. Wiceminister Motyka zapewnił natomiast o ścisłej współpracy resortu klimatu i środowiska z resortem rolnictwa w celu wypracowania optymalnych rozwiązań oraz poinformował o podjętych już działaniach legislacyjnych w tym zakresie.

W opinii dyrektora generalnego Krajowej Izby Biopaliw (KIB) Adama Stępnia, przekazanej PAP w styczniu br. wprowadzenie benzyny standardu E10 w Polsce "to kamień milowy dla krajowej produkcji bioetanolu", który jest biokomponentem dodawanym do benzyn. Od 1 stycznia 2024 r. benzyna E5 o liczbie oktanowej 95 została zastąpiona benzyną E10 z zawartością do 10 proc. biokomponentów, o takiej samej liczbie oktanowej.

"Szacujemy, że dzięki zwiększeniu jego udziału w benzynach do maks. 10 proc. może spowodować wzrost zapotrzebowania na ten biokomponent o co najmniej 200 tys. m sześc. w skali roku i zakładamy, że zdecydowana większość tego wolumenu zostanie dostarczona przez krajowych wytwórców, do czego są oni przygotowani" - podkreślił wówczas Stępień.

Dodał wtedy, że jeśli chodzi o zaopatrzenie w surowiec do produkcji bioetanolu, Polska jest w pełni gotowa na E10. "Nie ma przypadku w tym, że wdrożono E10 w ramach działań na rzecz stabilizowania sytuacji w rolnictwie, ponieważ daje to szanse na zagospodarowanie dodatkowych nawet 500 tys. ton kukurydzy do łącznie ok. 1,5 mln ton" - stwierdził Stępień. "Jesteśmy po rekordowych zbiorach w Polsce, które w 2023 r. wyniosły według GUS 9,2 mln ton i podaż ziarna systematycznie rośnie, więc wdrożenie E10 nie generuje konieczności importu, a daje realne opcje na zwiększenie rodzimego zagospodarowania surowca przez producentów alkoholu etylowego" - zaznaczył dyrektor generalny KIB. 

autor: Anna Bytniewska

ab/ skr/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.