Wynik wyszukiwania - "granulat " - Wiadomości

KE proponuje środki ograniczające zanieczyszczenia mikrodrobinami plastiku pochodzącego z granulatu z tworzyw sztucznych

Komisja Europejska zaproponowała w poniedziałek środki mające na celu ograniczenie zanieczyszczenia mikrodrobinami plastiku pochodzącego z granulatu z tworzyw sztucznych. Obecnie co roku do środowiska uwalnia się od 52 do 184 tys. ton granulatu z powodu niewłaściwego obchodzenia się z nim w całym łańcuchu dostaw.
17.10.2023

Polska tonie w tanim plastiku. Recyklerzy apelują o zmiany

4 miliony ton rocznie pierwotnych tworzyw sztucznych jest wprowadzanych na polski rynek. Nasz kraj jako jedyny w Europie ociąga się z wprowadzeniem Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta właśnie za ten, degradujący środowisko, odpad. Sytuacja ta, jak podkreślają eksperci, jest nie tylko niezgodna z europejskimi dyrektywami, ale także stanowi znaczne obciążenie dla środowiska naturalnego oraz budżetu państwa.
04.10.2023

Przyjęto środki ograniczające stosowanie mikrodrobin plastiku

Komisja Europejska przyjęła w czwartek na podstawie przepisów Unii Europejskiej w dziedzinie chemikaliów (REACH) środki ograniczające stosowanie mikrodrobin plastiku celowo dodawanych do produktów.
26.09.2023

Do 2025 roku 65% opakowań ma być poddawanych recyklingowi

Narastające składowiska odpadów stają się coraz większym problemem. Zgodnie z celami określonymi w Dyrektywie 2018/852 Unii Europejskiej o opakowaniach i odpadach opakowaniowych, kraje członkowskie mają do 2025 roku poddawać recyklingowi 65% odpadów opakowaniowych. Wymagania mogą zostać spełnione tylko przy wykorzystaniu gospodarki o zamkniętym obiegu oraz przez wywarcie zmian na producentach.
06.03.2023

Połowa zużytych opon trafia do spalenia i emituje CO2. Technologia polskiej firmy pozwala je przerabiać na cenne surowce [WIDEO]

Jak się okazuje, zużyte opony mogą zostać ponownie wdrożone do produkcji, tym samym wpisując się w ideę gospodarki cyrkularnej. Powstała z nich sadza odzyskana, olej popirolityczny czy stal sprawdzą się m.in. w przemyśle gumowym. Jest to możliwe w wyniku procesu pirolizy, który został udoskonalony przez polską spółkę Contec. Uzyskane w ten sposób surowce mają konkurencyjne walory użytkowe w porównaniu do „tradycyjnych” odpowiedników, ale co kluczowe – generują zdecydowanie mniejszy ślad węglowy. Obecnie niemal połowa zużytych opo
30.01.2023

Przemysł oponiarski chce zmniejszać swój ślad węglowy. Kluczem recykling opon oraz poszukiwanie nowych i trwałych materiałów

Producenci opon podejmują coraz więcej inicjatyw mających na celu ograniczenie śladu węglowego produktów. Jednym z najbardziej obiecujących kierunków jest rozwój niskoemisyjnych metod wytwarzania między innymi sadzy technicznej. Taką technologią dysponuje polska spółka, która odzyskuje ją w procesie pirolizy ze zużytych już opon. W najbliższym czasie Contec ma w planach uruchomienie nowych linii produkcyjnych i kolejnych zakładów. Równolegle nie ustają poszukiwania innowacyjnych rozwiązań pozwalających wydłużyć żywotność opon, a
18.01.2023

JSW: w Szczygłowicach ruszyła instalacja do produkcji granulatu energetycznego

Instalację do produkcji granulatu energetycznego uruchomiono w czwartek w ruchu Szczygłowice, w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni Knurów-Szczygłowice. Produkowany w instalacji Haldeksu granulat trafi do mieszanek przeznaczonych dla energetyki zawodowej i cieplnej.
01.09.2022

Eko logiczny wybór, czyli cyrkularne podejście do odpadów

Naukowcy szacują, że w 2019 r. w wyniku produkcji i spalania plastiku do atmosfery dostało się ponad 850 milionów ton gazów cieplarnianych. Do 2050 r. wartość ta może wzrosnąć do 2,8 miliarda ton. Gdybyśmy zwiększyli skuteczność recyklingu, wdrażali model gospodarki cyrkularnej i wytwarzali nowe produkty z odzyskanych materiałów, wtedy możliwe byłoby zredukowanie emisji gazów cieplarnianych. To duży krok w stronę zeroemisyjnej przyszłości. Czy możliwe jest jednak, aby foliowy odpad stał się estetycznym produktem wysokiej jakości?
18.08.2022

Recycling, czyli co z fotowoltaiką po 25 latach?

W ostatnich tygodniach, w związku z imponującym nasłonecznieniem, elektrownie fotowoltaiczne biją kolejne rekordy produkcji energii elektrycznej. Świetne warunki pogodowe dla pracy elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych sprawiły, że te dwa źródła 28 marca br. we wczesnych godzinach popołudniowych pokryły prawie połowę zapotrzebowania na energię w Polsce, a to dopiero początek - sezon rekordów w fotowoltaice dopiero się rozpoczyna.
04.05.2022

Recykling plastiku – jak wygląda proces produkcji recyklatów?

18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu. Z tej okazji, polska firma recyklingowa AKPOL zdradza tajniki systemu przetwarzania pokonsumenckich odpadów z tworzyw sztucznych w wysokiej jakości regranulat HDPE, LDPE i PP. Recyklaty są najlepszą, ekologiczną alternatywą dla plastiku.
16.03.2022

AKPOL, Henkel i Jokey wspólnie dla ekologicznego budownictwa

Współpraca partnerska AKPOL z Henkel, niemieckim koncernem chemicznym i Jokey, niemieckim producentem opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych to szansa na stworzenie zamkniętego ekosystemu w sektorze budowlanym, opartego na recyklingu tworzyw sztucznych i ich ponownego wykorzystania w przemyśle. Celem wspólnych działań będzie także stworzenie ekologicznych, recyklingowych ekowiader na produkty budowlane Henkel w Polsce.
17.01.2022

EKO-opakowania to przyszłość dla przemysłu

Są tańsze, korzystniejsze dla środowiska i doskonale substytuują pierwotne tworzywa. Mowa o regranulatach, które coraz częściej zastępują oryginalne tworzywa sztuczne, produkowane z ropy naftowej. Pochodzące z odpadów tworzyw sztucznych regranulaty to olbrzymia szansa dla ekologicznego rozwoju przemysłu i ochrony środowiska.
30.12.2021

Miliony leżą na polskim śmietniku

Producenci opakowań z plastiku muszą wydawać krocie na import surowca ze zmielonych butelek PET, bo w Polsce trafiają one na wysypiska - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita".
05.08.2021

Czy energia z biomasy leśnej rujnuje środowisko?

Wśród ekologicznych źródeł energii często wymienia się biomasę, w szczególności leśną. Obecnie trwa dyskusja na temat tego, czy jej spalanie faktycznie jest korzystne dla środowiska i klimatu. Amerykanie czekają na oficjalne stanowisko administracji prezydenta Joe Bidena, a w Europie publikowane są pierwsze dokumenty wskazujące, że biomasa drzewna nie należy do zrównoważonych źródeł energii.
23.04.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.