Czy energia z biomasy leśnej rujnuje środowisko?

pr

23.04.2021 10:11 Źródło: politico/ instituteforenergyresearch/smoglab
Strona główna Energetyka, OZE Czy energia z biomasy leśnej rujnuje środowisko?

Partnerzy portalu

Czy energia z biomasy leśnej rujnuje środowisko? - ZielonaGospodarka.pl
Pixabay

Wśród ekologicznych źródeł energii często wymienia się biomasę, w szczególności leśną. Obecnie trwa dyskusja na temat tego, czy jej spalanie faktycznie jest korzystne dla środowiska i klimatu. Amerykanie czekają na oficjalne stanowisko administracji prezydenta Joe Bidena, a w Europie publikowane są pierwsze dokumenty wskazujące, że biomasa drzewna nie należy do zrównoważonych źródeł energii.  

Nad sprawą pochylił się Michael Grunwald na łamach Politico. Okazuje się, że znaczne wolumeny biomasy drzewnej są importowane przez Europejczyków ze Stanów Zjednoczonych. Granulat drzewny (inaczej zwany pellet) oraz większe frakcje drzewa są palone w celu wyprodukowania energii elektrycznej. Europa kojarzona z fotowoltaiką i energetyką wiatrową produkuje więcej energii w wyniku spalania drewna. Naukowcy są zgodni co do tego, że wycinanie drzew oraz ich spalanie emituje szkodliwe emisje, które wpływają na proces globalnego ocieplenia. Politycy z kolei twierdzą, że spalanie biomasy jest bezpieczne dla klimatu. Pojawia się w tej kwestii wiele wątpliwości.

Politico informuje, że światowy przemysł biomasowy rozwija się szybko i jego wartość osiągnęła poziom 50 mld dolarów. Na razie nie jest wiadome stanowisko administracji Joe Bidena odnośnie przyszłości tego źródła energii. Eksperci wskazują, że palona biomasa leśna emituje więcej dwutlenku węgla (CO2) niż węgiel palony w kominie, a trzeba mieć także na uwadze zanieczyszczenia emitowane podczas wycinki lasów, przetwarzania drewna oraz transportu gotowego materiału za granicę. Panele fotowoltaiczne mogą wyprodukować 100 razy więcej energii niż biomasa. W 2020 r. pojawiło się opracowanie rady doradczej rządu holenderskiego, w którym wskazano jednoznacznie, że biomasa nie należy do zrównoważonych źródeł.

Jak na ironię, wraz z rozpoczęciem globalnego procesu odejścia od paliw globalnych, przyśpieszył także rozwój produkcji pelletu drzewnego. W ciągu zaledwie dekady na południu USA powstały 23 duże zakłady. Wiodący producent pelletu drzewnego Enviva wyprodukował pierwszy biomasowy materiał w 2011 r., zaraz po tym, jak Europa wprowadziła regulacje zachęcające do spalania drewna. Firma ma już dziewięć dużych fabryk zlokalizowanych na południowym wschodzie USA, w których produkuje ponad 5 mln ton pelletu rocznie – w budowie są kolejne trzy duże zakłady. Przedstawiciele firmy przekonują, że energia z biomasy może zabezpieczyć produkcję energii z pogodozależnych źródeł OZE jak energetyka wiatrowa czy fotowoltaika.

Krytycy sugerują potrzebę zmiany podejścia do kwestii lasów tj. pozostawić drzewa, które absorbują CO2, a produkują tlen. Wylesianie jest postępującym procesem na całym świecie, w szczególności w Europie, oraz może stanowić główny motor zmian klimatycznych. W lutym 2021 r.  ponad 500 naukowców i ekonomistów skierowało list do prezydenta Joe Bidena i innych przywódców z ostrzeżeniem, że przeznaczanie drewna do produkcji energii elektrycznej może doprowadzić do katastrofy emisyjnej, niszczenia lasów oraz absurdalnego i nieefektywnego sposobu wytwarzania energii. Według ich wyliczeń wyprodukowanie 2 proc. więcej energii na świecie z biomasy wymagałoby podwojenia światowej „zbiórki” drewna.





Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.