POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

JSW: w Szczygłowicach ruszyła instalacja do produkcji granulatu energetycznego

zk

01.09.2022 17:09 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE JSW: w Szczygłowicach ruszyła instalacja do produkcji granulatu energetycznego

Partnerzy portalu

JSW: w Szczygłowicach ruszyła instalacja do produkcji granulatu energetycznego - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Artyom Korshunov/Unsplash

Instalację do produkcji granulatu energetycznego uruchomiono w czwartek w ruchu Szczygłowice, w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni Knurów-Szczygłowice. Produkowany w instalacji Haldeksu granulat trafi do mieszanek przeznaczonych dla energetyki zawodowej i cieplnej.

Jak poinformował w czwartek rzecznik JSW Tomasz Siemieniec, to druga tego typu instalacja działająca na potrzeby spółki. Dzięki nowej instalacji JSW do końca roku wyprodukuje ponad 130 tys. ton granulatu energetycznego, który trafi do mieszanek węgla do celów energetycznych w całości zasilających energetykę zawodową i cieplną.

„Jesteśmy firmą, której głównym produktem jest węgiel koksowy. Ale w związku z ogromnym popytem na węgiel do celów energetycznych staramy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom” – zaznaczył prezes JSW Tomasz Cudny, cytowany przez Siemieńca.

Właścicielem zbudowanej w trzy tygodnie instalacji w ruchu Szczygłowice jest spółka Haldex z Katowic. Haldex ma łącznie pięć takich instalacji i największe na polskim rynku doświadczenie w produkcji granulatu. JSW dostarcza w ruchu Knurów materiał do produkcji jest jego właścicielem. Spółka Haldex jest usługodawcą.

„Nowa instalacja na ruchu Szczygłowice to przykład dobrej współpracy pomiędzy dwiema spółkami Skarbu Państwa” – ocenił prezes Haldeksu Bogdan Leśniowski.

„Uzgodniliśmy z zarządem JSW, że my wybudujemy instalację, co będzie trwało znacznie krócej, a przy okazji JSW uniknie ogromnych kosztów budowy. Nie bez znaczenia był też fakt, że pracownicy Haldexu mają ogromne doświadczenie przy produkcji granulatu” – wskazał Leśniowski.

JSW wyjaśnia, że granulat w procesie uszlachetniania jest produkowany z drobnoziarnistych frakcji węglowych, uzyskiwanych przy produkcji węgla koksowego. Wydajność instalacji w ruchu Szczygłowice ma docelowo wynieść 600 ton na dobę.

Granulat służy jako domieszka do węgli energetycznych i podobnie, jak produkowany przez JSW węgiel do celów energetycznych, trafia w zdecydowanej większości do zakładów energetyki zawodowej. Wprowadzenie dodatkowej ilości węgla do celów energetycznych powinno zmniejszyć lukę surowcową u producentów ciepła sieciowego i energii elektrycznej.

Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku JSW już w połowie sierpnia zwiększyła produkcję węgla energetycznego sortymentu orzech i rozpoczęła jego sprzedaż w kopalni Budryk odbiorcom indywidualnym – w ilości do 180 ton na dobę.

Wraz ze zwiększeniem produkcji granulatu energetycznego spółka chce wesprzeć w ten sposób odbiorców indywidualnych i energetykę zawodową.

Zgodnie z informacjami sprzed dwóch tygodni JSW wyprodukuje w tym roku o 400 tys. ton węgla do celów energetycznych więcej, niż planowano – ogółem 2,7 mln ton.

Zgodnie z informacjami przedstawianymi przez władze spółki podczas prezentacji zaktualizowanej Strategii JSW S.A. z uwzględnieniem spółek zależnych GK JSW na lata 2022-2030, tegoroczny cel produkcji węgla ustalono na: 14,5 mln ton z zakładanym do 2030 r. wzrostem do 16,1 mln ton, przy zwiększeniu udziału produkcji węgla koksowego z 84 proc. w br., do powyżej 90 proc. od 2026 r.

Południowe kopalnie spółki już osiągają ten współczynnik, natomiast jest on niższy w kopalniach Budryk i Knurów-Szczygłowice, które w obecnej sytuacji rynkowej zwiększają produkcję paliw energetycznych.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent $ baryłka  
 Cyna $ tona
 Cynk $ tona
 Aluminium $ tona
 Pallad $ uncja  
 Platyna $ uncja  
 Srebro $ uncja  
 Złoto $ uncja  

Dziękujemy za wysłane grafiki.