Wynik wyszukiwania - "ocieplenie" - Wiadomości

TOGETAIR 2024 w Warszawie – V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny dobiega końca. O czym debatują prelegenci?

Mocne słowa na śniadaniu prasowym, podzielone zdania podczas panelu dyskusyjnego na temat rolnictwa, a to jeszcze nie koniec! Drugi dzień TOGETAIR 2024 w Warszawie stał się dziś przestrzenią do wymiany zdań i poglądów, a dyskusje skupione wokół trzech tematycznych scen połączyły ekspertów z różnych środowisk. Jakie tematy podjęli prelegenci w drugiej połowie dnia?
24.04.2024

Zmiany klimatu zaburzają alpejskie ekosystemy

Związane z ociepleniem zmniejszenie pokrywy śnieżnej i przesuwanie się roślinności zaburzają bioróżnorodność Alp. Góry są tymczasem wskaźnikiem ostrzegawczym dla całej Ziemi – ostrzegają naukowcy.
23.03.2024

Idzie wiosna, wraca problem deficytu wód podziemnych

Zimowe miesiące, obfite w opady deszczu i śniegu, są jak premia, która wprawdzie polepsza bieżącą sytuację hydrologiczną w kraju, ale wciąż nie pozwala na spłacenie długu, jakim jest wieloletni deficyt wód podziemnych – ocenia ekohydrolog dr Sebastian Szklarek.
09.03.2024

Już za kilka lat w Arktyce w lecie może nie być lodu morskiego

Za kilka lat lód w wodach arktycznych może znikać na miesiąc w roku, a do końca stulecia nawet na kilka miesięcy. Naukowcy są zaskoczeni – wcześniej oceniano, że takie zmiany nie nastąpią wcześniej niż za dwie dekady.
09.03.2024

Stare afrykańskie słonie zagrożone przez zmiany klimatu

Według naukowców z University of Massachusetts i Wildlife Conservation Society starsze słonie mieszkające na wschodzie Afryki są szczególnie narażone na skutki zmian klimatycznych. Tymczasem takie osobniki mają podstawowe znaczenie dla całej populacji.
03.03.2024

Fala wysokich upałów niszczy boliwijskie lasy

Trwające drugi miesiąc upały, które we wschodniej części Boliwii przekroczyły między 15 a 19 listopada nigdy nie notowaną tu wartość 45 stopni Celsjusza, sprzyjały niezliczonym pożarom lasów amazońskich i zarośli, wywoływanym celowo przez hodowców bydła i rolników.
26.11.2023

Emisja gazów cieplarnianych mogłaby spaść o 30%... gdyby nie SUV-y

Emisja gazów cieplarnianych mogłaby spaść o ponad 30%, gdyby nie SUV-y - poinformował w piątek portal The Guardian, powołując się na raport Global Fuel Economy Initiative (GFEI).
25.11.2023

Z powodu globalnego ocieplenia komary będą nękać Włochów co najmniej do końca grudnia

Komary będą nękać Włochów co najmniej do końca grudnia- ostrzegają eksperci. Jak wyjaśnili, w obecnym rekordowo ciepłym roku temperatury w październiku były o ponad 3 stopnie wyższe niż wynosi średnia tego miesiąca; a to umożliwia niektórym gatunkom owadów, także tym najbardziej dokuczliwym, rozmnażać się znacznie dłużej niż zwykle.
14.11.2023

Przez wysokie temperatury świstaki na zimowy sen wybierają się później niż zazwyczaj

Z powodu wyjątkowo ciepłego września i początku października żyjące w Tatrach świstaki później niż zazwyczaj rozpoczynają zimową hibernację – powiedział PAP przyrodnik z TPN Tomasz Zając. Temperatury na szczytach pokazują dwucyfrowe wartości, rok temu o tej porze było już zagrożenie lawinowe.
14.10.2023

Włochy. W 16 miastach najwyższy stopień alarmu z powodu upałów

W 16 z 27 włoskich miast obowiązuje w środę najwyższy stopień alarmu z powodu upałów, które - jak ostrzega ministerstwo zdrowia - stanowią zagrożenie dla całej populacji, nie tylko dla osób starszych, chorych i dzieci. Temperatury sięgają 40 stopni, a miejscami nawet są wyższe.
23.08.2023

Chorwacja. Meteorolog: nadchodzi szczyt fali upałów; odczujemy go w drugiej połowie tygodnia

W Chorwacji szczyt fali upałów dopiero nadejdzie i nastąpi po nim nagłe ochłodzenie. Możliwe są też gwałtowne burze - powiedział we wtorek w rozmowie z portalem Dnevnik meteorolog Ivan Czaczić.
22.08.2023

Węgry czeka tydzień upałów

Przez cały tydzień na Węgrzech temperatura w ciągu dnia będzie utrzymywać się powyżej 30 stopni Celsjusza, a miejscami będzie dochodzić nawet do 36 stopni – informuje portal Index, powołując się na dane węgierskiej Krajowej Służby Meteorologicznej (OMSZ).
21.08.2023

Świat walczy z pożarami lasów [21.08; ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

W Kanadzie, Grecji i na Teneryfie trwają dramatyczne walki z pożarami lasów spowodowanymi wysokimi temperaturami i brakiem opadów. Alarm ogłoszono także w kilku rejonach Francji, gdzie również może pojawić się ogień. Najnowsze doniesienia na temat walki z ogniem na całym świecie publikujemy w aktualizowanym na bieżąco artykule.
21.08.2023

Francja. Największa w tym roku fala upałów rozszerza się na południową i wschodnią część kraju

Największa w tym roku fala upałów we Francji rozprzestrzenia się na południe i wschód, obejmując już 49 spośród 101 departamentów kraju – informuje portal dziennika „Le Figaro”, powołując się na państwową służbę meteorologiczną Meteo-France.
20.08.2023

Włochy. Na wszystkich lodowcach w Alpach temperatura powyżej zera

Temperatura na wszystkich lodowcach w Alpach, położonych na różnej wysokości, wynosi powyżej zera; sytuacja jest dość krytyczna - alarmuje meteorolog z włoskiego Komitetu Badań Naukowych Claudio Tei. Ekspert tak podsumował w niedzielę kolejną falę upałów, jakie przyniósł nad Włochy, także nad góry na północy kraju, następny antycyklon afrykański.
20.08.2023

Raport: wzrost temperatury w zlewisku Morza Bałtyckiego jest wyższy od średniego wzrostu na Ziemi

Wzrost temperatury w zlewisku Morza Bałtyckiego wynoszący 0,08 stopni Celsjusza na dekadę jest wyższy od średniego wzrostu na całej Ziemi szacowanego na 0,05 stopni Celsjusza - wskazano w raporcie Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego.
08.08.2023

WMO: gdy powróci El Nino, mogą paść globalne rekordy temperatur

Zmiany klimatyczne i przewidywany powrót zjawiska pogodowego El Nino mogą doprowadzić do nowych rekordów średnich temperatur w roku 2023 lub 2024, wynika z raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO).
18.05.2023

Klęska nieurodzaju po trzech latach suszy zapowiedzią głębokich zmian politycznych w Argentynie

Wielka klęska nieurodzaju zbóż, jaka dotknęła Argentynę, jednego z ich wielkich światowych eksporterów, nałożyła się na 109-procentową, najwyższą na świecie, po libańskiej, inflację i wszystkie prognozy przewidują jako skutek głębokiego kryzysu gospodarczego poważne zmiany polityczne w kraju rządzonym przez lewicę.
18.05.2023

Patogeny śmiertelnie niebezpieczne...przez globalne ocieplenie

Według różnych źródeł infekcje grzybicze mogą powodować 1,3–1,7 mln zgonów rocznie, a pośrednio przyczyniać się do kolejnych kilku milionów zgonów. Z 250 tys. znanych gatunków grzybów 200 jest patogennych. Niektóre są jednak tak groźne, że według WHO mogą spowodować problemy w systemach ochrony zdrowia.
22.02.2023

Tegoroczny zasięg lodu na morzach w Arktyce jest sporo mniejszy od średniej

Tegoroczny zasięg lodu na morzach w Arktyce jest sporo mniejszy od średniej. Tamtejszy lód był w 2022 roku na 10. od dołu miejscu pod względem rozległości w historii pomiarów satelitarnych, gromadzonych przez National Snow and Ice Data Center, które jest jednym z archiwów NASA.
26.03.2022

Coraz więcej upraw bananów i mango we Włoszech przez zmiany klimatyczne

We Włoszech uprawia się coraz więcej bananów, mango, awokado. To efekt zmian klimatycznych - podkreśla krajowy związek rolników. Jak odnotowuje, w wyniku stale rosnących temperatur w ciągu niespełna trzech lat uprawy owoców tropikalnych zwiększyły się dwukrotnie.
02.01.2022

Cieplejsza gleba magazynuje mniej węgla

Nowe badania wskazują, że pod wpływem globalnego ocieplenia gleby na całym świecie, które magazynują węgiel, będą go uwalniać - informuje "Nature Communications".
21.11.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.